wywiad jak to sie zaczelo planeta soni jak emocje wplywaja na nasze zdrowie

Jak emocje wpływają na nasze zdrowie?

Moją gościnią będzie Sonia Szramek-Karcz pomysłodawczyni i założycielka „Planety Soni” Autorka książek „Zaakceptuj siebie”, “Myśli w ciele”, „Kocham siebie, kocham ludzi, kocham świat. Teoria poliwagalna stosowana”. Sonia Szramek-Karcz to doktor nauk humanistycznych, absolwentka Uniwersytetu d’Artois we Francji, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego. Więcej o mojej gościni możecie przeczytać na jej stronie oraz posłuchać na kanale na YouTube.

Kanał Planeta Soni na YouTube

Strona www Planeta Soni 

Moja gościni odpowie na pytania dotyczące tego jak pomaga swoją pracą, jak odkryła, że „to TO chce robić w życiu”. Myślę, że historia drogi do miejsca, w którym odkryła, co chce w życiu robić, będzie inspiracją dla wszystkich poszukujących swojej drogi zawodowej. Skorzystam z okazji i zapytam również Sonię o to, jak emocje wpływają na nasze zdrowie? Sonia, jako ekspert od emocji ukrytych w ciele zdiagnozowała mnie przy publiczności. Odpowiedziała także na zadawane w komentarzach pytania dotyczące dolegliwości zdrowotnych. 

Pytania, jakie zadałam mojej gościni to m.in.:

  • Czy robiłaby to za darmo?
  • Czy rozważała, zmianę - mogłaby robić coś innego w życiu?
  • Jak to się stało, że Pani doktor będzie robiła stand-up?

Cały wywiad z Sonią o tym, jak emocje wpływają na nasze zdrowie, obejrzysz na YouTube:

Możesz też posłuchać nagrania z tego wywiadu w formie podcastu na Spotify oraz Apple 

Automatyczna transkrypcja części rozmowy:

Powiedziałaś, że kiedyś miałeś takie rozkminki właśnie a propos czy to to, czy to właśnie to, czy to powołanie itd. No i ja zapraszam osoby, które wydaje mi się właśnie żyją swoim powołaniem, czyli oprócz tego, że pracują to ma to większy sens, że komuś pomagają.

Czujesz czy widzisz w tym misję w swoim działaniu?

Każdy pomaga. Jak pieczesz rogaliki i sprzedajesz w sklepiku szkolnym, to też jest misja. W Polsce mamy taką tendencję, ja też studiowałam za granicą, trochę też pojeździłam i tak zauważyłam, że w Polsce mamy taką tendencję do dzielenia tych zawodów, czy tam tego co robimy na takie ważniejsze, takie bardziej z powołaniem i takie bardziej zwykłe. Tymczasem wszystko co robimy, każdy z nas jest w tym momencie do tego powołany i może się w tym odnaleźć. Wiesz o co mi chodzi. że ok, ja jestem może bardziej frontmanką w tym projekcie. Faktycznie ludzie mi piszą, ojejku moje dziecko już jest zdrowe, wróciło, minęła mu alergia, mi przeszło to. Na YouTubie nawet ludzie robią, że ojeju Sonia, nie miałam operacji, dzięki Twoim ćwiczeniom, medytacjom. Jasne. Ale jak pracowałam w liceum, bo miałam też taki epizod w życiu przez rok, Też mogłam dużo dać. Wiesz o co mi chodzi? Albo jak ja mam tutaj Ewelinę, z którą zrobiłam wywiad na YouTube, która ogarnia mi chałupę. Tak? To ona sama mówi, ja z tą szczotką do kibla, ja się czuję jak superhero. Wiesz o co mi chodzi? Bo ona to kochana to lubi, ona się w tym spełnia. I widzi jak mi pomaga. Ewelina jesteś częścią tego naszego wielkiego sukcesu.

Bo ja tu dzisiaj miałam rano, bo tę książkę teraz skończymy. I jakby ja tu miałam, ona w tym czasie pomagała mi ogarniać. Robię coś, co ja nigdy... Nawet mi nie szło za bardzo. A wiem, że jest ważne. Więc jakby nie ma nieważnej pracy i każdy, kto jechał samochodem i zatrzymał się na jakimś postoju i tam były bardzo brudne toalety, to wie, jak ważna jest praca ludzi, którzy czyszczą toalety. Prawda? Wtedy byś temu człowiekowi dał bardzo dużo pieniędzy.

Tak, bo widzisz, co się dzieje, kiedy go nie ma. Wiesz? I ja uważam, że każda robota jest potrzebna, inaczej by jej nie było.

Rozumiesz? Ta praca, którą każdy z nas teraz ma i tam może, być może narzekamy, no to nikt by ci nie płacił za to stanowisko, na którym jesteś. To jest potrzebne. Okej, szefowa głupia, szef rąbnięty, dobra, nie wnikamy.

Dostałeś te roboty, masz to robić bez względu na cokolwiek. To znaczy, że to jest potrzebne. Jesteś potrzebna dziecku. Wierzcie, jesteśmy potrzebni.

Powiedz mi, jak mamy obserwować emocje z ciała właśnie w kontekście tego szukania swojej drogi? Co nam ciało może powiedzieć na ten temat?

To na co byśmy mogli zwrócić uwagę. No jak czytacie moją książkę, zaakceptuj siebie, bo oczywiście nie byłabym sobą, gdybym Wam jej serdecznie nie poleciła. I wiesz, ja ją polecam, bo ludzie piszą, co im się dzieje w trakcie.

No więc, tu mrowienie, tam bóle, tam coś tam, oddychaj. Akceptuję, odpuszczam i rób ćwiczenia. Więc my jak się wyciszymy,to czujemy, czy nam jest wygodnie, czy nie.

Tak naprawdę każdy z nas jest mistrzem siebie. Ja produkuję ćwiczenia. Wiesz co ja jestem? Tak jak ci, którzy produkują hantle, bieżnie do biegania. Wiesz, te wszystkie przyrządy do ćwiczeń. Ale ćwiczenia musimy zrobić każdy sam swoim ciałem. Nawet jak masz te pase elektryczne, to musisz jednak udać się, żeby ci je zapięli. Jakieś minimum się działania zrobić. To ja robię takie narzędzia, takie hantle i takie różne medytacje itd.

Zapraszam Cię też do innych wywiadów z serii "Jak to się zaczęło":

Czy każdy może wydać książkę?

Czy z rękodzieła można zrobić sposób na życie?

Na czym polega wypalenie zawodowe?

Jak przestać myśleć o jedzeniu?

W jakich dolegliwościach pomaga nam natura?

Co to jest i jak może Ci pomóc MINDSET?

Jak mówić o trudnych sprawach w prosty sposób?

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Drukuj

Jestem Mentorką Marzycieli. Pomagam osobom zmęczonym swoją pracą odkryć co tak naprawdę chcą robić w życiu, aby mogli poczuć sens i radość z tego co robią <3 Zrezygnowałam z pracy w korporacji, aby szukać własnej drogi. Wyruszyłam w podróż dookoła świata w pojedynkę, która zmieniła moje podejście do pracy i życia. 

Swoją historię opowiedziałam m.in. na konferencji TEDx i książce „Dziewięć marzeń”. Prowadzę autorskie warsztaty rozwojowe „Podróż do siebie” oraz sesje indywidualne online.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy