Moją gościnią będzie Małgorzata Sokołowska - naturopatka, która prowadzi gabinet ziołolecznictwa i terapii naturalnych w Brodnicy.
Moja gościni odpowie na pytania dotyczące tego jak pomaga swoją pracą, jak odkryła, że „to TO chce robić w życiu”. Myślę, że historia drogi do miejsca, w którym odkryła, co chce w życiu robić, będzie inspiracją dla wszystkich poszukujących swojej drogi zawodowej. Skorzystam z okazji i zapytam również Małgosię o to, w jakich dolegliwościach pomaga natura? I od czego zacząć powrót do naturalnych metod leczenia?
Pytania, jakie zadałam mojej gościni to m.in.:
- Czy jako osoba, która pomaga innym wracać do zdrowia naturalnymi metodami chodzisz czasem do apteki?
- Jak wzmacniać swój organizm jesienią?
- Czy to co robisz teraz było Twoim pierwszym wyborem? Kim chciałaś zostać jak byłaś małą dziewczynką?
Cały wywiad na temat tego, w jakich dolegliwościach pomaga natura, obejrzysz na YouTube:
Możesz też posłuchać nagrania z tego wywiadu w formie podcastu na Spotify oraz Apple
Automatyczna transkrypcja części rozmowy:
Jak tutaj się naturalnie tak naprawdę wspomagać?
Naturalnie? Nie no dobra, już naprawdę nie wiem, może połączyć to z olejem i nawet lipy ułatwiły. O, no tak, medytacja na pewno pomaga na wszystko. W sensie, że kiedy mamy bardziej zrównoważony umysł, to ciężej zachorować. A jak naturalnie się wspomagać. Medycyna chińska, na której głównie bazuje. Ale nie tylko to Ona.
To co mnie w niej ujęło, to to, że jest. Podchodzi bardzo indywidualnie do człowieka, czyli jak do mnie przychodzi i mówi a kurkuma jest dobra, obrona ma działanie przeciw rakowe itd itd. No i wtedy muszę powiedzieć to zależy. To zależy, bo jest bardzo dobra dla niektórych schorzeń na niektóre schorzenia, ale przy niektórych dla osób, które są tak jak u chińskich, które nie mają tej wilgoci w sobie to może być bardzo niewskazana i. Więc to tak właśnie to jest. To zależy. I nie ma takiego zioła uniwersalnego, które jest wskazane dla wszystkich, dla wszystkich, a zawsze i wszędzieteż. Medycyna chińska. Nie nie uważa takiej profilaktyki. Jak my ją rozumiemy? A ja to sobie wezmę. Witamina C, żeby się nie przeziębić, sprawdza czy tam jakieś inne, czy tam jakieś. Zioła.
Tam zioła bierze się konkretnie dobrane, konkretnie dobrane na konkretny syndrom, który, który zobaczymy, że już się rozwinął. Na zawsze już cierpimy na ignorancji gości albo zobaczymy je na języku czy na pulsie, że mogą być ewentualnie problemy z z tym, z tym narządem i już go wspomagamy, żeby ta słabość, ten niedobór energetyczny nie przerodził się w to, co nazywamy chorobą.
I tak mogę powiedzieć np. na to, co nazywamy przeziębieniem, czyli taki syndrom wychłodzenie tego, co najczęściej nas spotyka, kiedy, kiedy wracamy, kiedy wracamy zajęci. I tak jak mówimy, że nas przewiało z liściem i czujemy, że nas coś bierze, no to wtedy można brać zioła, które są rozgrzewające, zioła, które są rozgrzewające, które są na potęgę. I wtedy właśnie nawet nie musimy iść do apteki, Możemy iść do spożywczego najbliższego i możemy np. zakupić kolendrę, możemy kupić imbir, możemy kupić imbir, majeranek i tymianek na kaszel i zrobić sobie taki napar, bo nie będzie on super smaczny. Ale, ale właśnie już te 4 rzeczy już pomogą. Bardzo często przy takich
pieśniach mogą nam pomóc.
Kiedy i w jakich dolegliwościach pomaga nam natura?
Kiedy? Kiedy też jest. Gorączka to wtedy, gdy już jest gorączka. Gdy już ta choroba postąpiła dalej, my jej nie wywalczyliśmyi jest gorączka. To wtedy można wziąć leki, ochładza jące i na na tych jak na przykład czarny bez lipa. I wtedy zrobić sobie taki mocny napar i wtedy nakryć się kocem i się wypocić i wtedy to też pomaga. A więc to na te dwa najczęstsze syndrome, które nas teraz będą dotykać, bo jesień to pora północ i. I właśnie to nas najczęściej wtedy dotyka. Więc te zioła, te zioła warto kupić sobie w spożywczym, nawet nawet niewiele górskim, tylko spożywczym. Już można kupić i już możemy sobie pomóc.
A powiedz, bo są popularne takie zimowe herbatki? Czym lepiej to zastąpić?
Ja nawet też uwielbiam, że gdzieś jest tam malina, miód, pomarańcz i cytryna. Czy to jest tylko takie Marketingowo się kojarzy z jesienią i z ogrzewaniem organizmu. Czymś innym. Wiesz co, te herbatki mają bardzo różne składy. Te herbatki mają bardzo różne składy, więc ciężko mi mówić. Pamiętam, taka jest herbatka zimowa się nazywa, to ona ma taki zbalansowany dosyć skład, no bo tutaj dążymy zawsze do równowagi. Wiadomo, że idealnej, bo idealna równowaga. No to wtedy to już jest. To jest stan osiągalny dopiero po śmierci, na chwilę,
bo tak to cały czas te elementy się zmieniają. No ale ta herbatka zimowa, tam były zioła i tak zwane rozgrzewające i opadające, więc Więc taka była zrównoważona. Tutaj, tak jak powiedziałaś, kiedy jest dużo pomarańczy i dużo cytrusów, no to jest niewskazane na zimę. Chyba, że to zrównoważone cynamonem czy goździkami, czy imbirem. Bo cytrusy wygładzają, cytrusy wygładzają,no bo wiadomo, są ze strefy tropikalnej. No i tam to ochłodzenie jest wskazane. A u nas podczas jesieni niekoniecznie. Więc Więc cytrusy, cytrusy w umiarkowanych ilościach, w umiarkowanych ilościach, a na pewno nie wtedy, kiedy zaczyna zaczyna się nam przeziębienie czy też grypa.
Co ciekawe to właśnie dzisiaj kupiłam sobie 2 pomarańcze z myślą o jesieni jeśli zimowych. A Ty się okazuje, że dodaj do tego zdjęcia tak jak do tej pory z cytryną albo imbir i będzie dobrze i będzie dobrze. To fantastycznie!
... całość rozmowy dostępna jest na YouTube oraz w formie podcastu na Spotify, Apple Podcast linki powyżej.
Zapraszam Cię też do innych wywiadów z serii "Jak to się zaczęło":
Czy z rękodzieła można zrobić sposób na życie?