martina-zawadzka-gawronska-pole

Dlaczego warto poznać samego siebie?

W życiu często skupiasz się na poznawaniu innych ludzi, odkrywaniu tajemnic świata zewnętrznego i zdobywaniu wiedzy z różnych dziedzin. Jednak jedną z najważniejszych i najtrudniejszych podróży, którą możesz odbyć, jest ta ku lepszemu poznaniu samego siebie. Dlaczego warto poznać samego siebie? Dlaczego warto wybrać się w taką podróż wewnątrz siebie? Dziś przedstawiam Ci pięć korzyści, które płyną z poznawania samego siebie:

1. Poznasz swoje naturalne talenty, mocne strony

Przy tym punkcie posłużę się przykładem. Przypomnij sobie siebie z opowiadań z czasów dzieciństwa. Zobacz siebie jako dziecko w grupie rówieśników. Na podwórku, na korytarzu szkolnym w podstawówce, w przedszkolu. Spójrz na siebie oczami obserwatora.
Czy to Ty jesteś przywódcą i organizatorem zabawy? A może pomysłodawcą zabawy? Rozśmieszasz wszystkich? W jaką rolę wchodzisz? Ta rola, którą wtedy w naturalny sposób wchodziłeś, dużo mówi o Tobie. Pochodzi z czasów, w których być może jeszcze nikt nie zdążył na Ciebie wpłynąć. Zachowywałeś się naturalne, nikt nie nauczył Cię tego zachowania. To zachowanie jest w stu procentach Twoje, płynie prosto od Ciebie. Patrząc na siebie w ten sposób, możesz odkryć swoje naturalne talenty, np. organizowanie czy przywództwo.

2. Znajdziesz odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę chcesz robić w życiu

Poznanie siebie to proces. To zaglądanie do źródła. Jak poznać siebie? W tym wpisie przygotowałam dla Ciebie kilka sposobów, które Ci w tym pomogą. Moje własne doświadczenie oraz doświadczenie osób, z którymi współpracowałam w czasie sesji, zaowocowało powstaniem mojej autorskiej metody. Pomaga ona znaleźć odpowiedź na pytanie „co chcesz tak naprawdę robić w życiu?”. Prowadzi ona przez poznanie siebie. Pomaga uwierzyć w siebie, zmierzyć się z własnymi lękami. Przez poznanie swoich talentów, mocnych stron, wartości, ale także blokad, które przeszkadzają Ci iść do przodu. Metoda ta pomaga także zaakceptować przeszłość, wyciągnąć wnioski i uświadomić sobie, co już masz, z czym możesz iść dalej. Niektórzy wiedzą od zawsze, czego chcą. Inni szukają tego całe życie. Jeśli chcesz poznać przykłady szukania tego, co chcesz robić w życiu - na zewnątrz i wewnątrz, obejrzyj mój film na YouTube: Znasz samego siebie? Jakie korzyści daje lepsze poznania siebie samego siebie?

3. Samoakceptacja

Poznanie siebie pomoże Ci zaakceptować siebie takim, jakim jesteś. Umożliwi Ci zrozumienie swoich mocnych stron, słabości i różnych aspektów Twojej osobowości. Przyjmowanie siebie bezwarunkowo pomaga w budowaniu zdrowej samooceny i pozytywnego poczucia własnej wartości. To otwiera Ci drzwi do lepszej przyszłości.

4. Zdrowsze relacje z innymi ludźmi

Samopoznanie pomoże Ci również w budowaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi. Gdy jesteś świadom swoich potrzeb, granic i wartości, możesz lepiej komunikować się z innymi i nawiązywać autentyczne, satysfakcjonujące relacje.

5. Zrozumienie swoich emocji i łatwiejsze radzenie sobie z trudnymi emocjami

Uświadomienie i zrozumienie swoich emocji. Wyrobienie w sobie nawyku zauważania ich. To pozwala łatwiej sobie radzić z tymi trudnymi emocjami. Przyznanie się przed sobą: „ok, w tym momencie odczuwam złość”. Zapytanie siebie: „Co się stało, że ją czuję?”. „Czy naprawdę tak mnie wkurzyło to, że znowu nie zgasił światła w łazience? Nie schował ketchupu do lodówki? Czy to tylko wisienka na torcie, malutka rzecz, która przelała czarę goryczy? Jestem zła, bo nie schował tego ketchupu i muszę mu przypomnieć, sama schować? Czy dlatego, że w ten sposób pokazuje, że mnie nie słucha? Że to, co mówię, nie jest dla niego ważne?” Za tym stoi potrzeba bycia wysłuchaną, bycia dla niego ważną.

Co to znaczy poznać siebie? Poznanie sobie, to wejście na drogę rozwoju osobistego. Taka świadomość emocjonalna pomoże Ci rozpoznać i zrozumieć Twoje emocje. Łatwiej będzie Ci radzić sobie z trudnymi emocjami, łatwiej też przyjdzie Ci je wyrażać w zdrowy sposób. Świadomość emocjonalna pozwala Ci również lepiej rozumieć, jak inni ludzie reagują i jak Twoje zachowanie może wpływać na innych.

W tym wpisie poznałeś 5 z oceanu korzyści, jakie daje poznanie siebie. Napisz w komentarzu, co o tym myślisz i udostępnij ten wpis komuś, kto właśnie zastanawia się, dlaczego warto poznać samego siebie?

Pomocne linki w podróży do siebie:

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Drukuj

Martina Zawadzka-Gawrońska – Coach, Mentorka biznesu w zgodzie ze sobą. Pomagam odnaleźć swoją drogę w chaosie pomysłów, odkryć swoją misję i wyjść z nią do świata. Inspiruje do stawiania pierwszych kroków w biznesie online. Wszystko to, bo wierzę, że praca oprócz pieniędzy może dać nam dużo radości i poczucie sensu.

Zrezygnowałam z pracy w korporacji, aby szukać własnej drogi. Wyruszyłam w podróż dookoła świata w pojedynkę, która zmieniła moje podejście do pracy i życia. To doświadczenie oraz studia coachingu akredytowane przez ICF zaprowadziły mnie do poszukiwań sensu i większej radości w tym co robimy.

Swoją historię opowiedziałam m.in. na konferencji TEDx. Jestem autorką książki „Dziewięć marzeń” oraz bloga lovelajf.pl. Prowadzę autorskie warsztaty rozwojowe „Podróż do siebie” oraz sesje indywidualne online. Stworzyłam skuteczną Autorską Metodę Dream BIG! odkrywania pomysłu na siebie, swojej misji.

2 thoughts on “Dlaczego warto poznać samego siebie?”

  1. Witaj Martino ! Na początku pomyślałam sobie, że dla mnie chyba jest za późno na poznawanie samej siebie, lecz gdy przeczytałam do końca zrozumiałam, że są wokół mnie ludzie, którzy są w zaawansowanym wieku i nadal nie wiedzą czego pragną od życia. Potwierdzam więc – nigdy nie jest za późno, by poznać siebie ! Pozdrawiam serdecznie 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy