Nie lubię swojej pracy – co się stanie, jak będę w niej dalej pracował? Czy mogę coś z tym zrobić?
Z czego wynika myśl "nie lubię swojej pracy'?
Jeśli w swojej pracy doświadczasz zmęczenia, a Twoja motywacja spada, masz poczucie, że marnujesz swój czas, być może jest to spowodowane tym, że Twoja praca już nie daje Ci poczucia sensu. Opłaca Twoje rachunki, ale dla Ciebie to za mało. Czujesz wewnętrznie, że nie chcesz już tego robić. Czujesz, że nadszedł czas na zmianę. Z zewnątrz wszystko wygląda ok, a jednak coś w środku mówi Ci coraz głośniej, że to nie jest Twoje miejsce. Czujesz, że chcesz więcej, że chcesz robić to, co ma sens, co jest z Tobą zgodne.
80% Polaków wskazuje, że ulubionym dniem pracy jest piątek. Poniedziałków nie lubi 75% badanych. (źródło)
Z czego może wynikać niechęć i stres związany z poniedziałkami?
Może to wynikać na przykład z tego, że nie lubisz swojej pracy. A dlaczego jej nie lubisz? Jednym z powodów może być fakt, że nie lubisz swojego szefa. Drugim, że nie znosisz swojej firmy. Masz na swoich barkach za dużo odpowiedzialności albo zwyczajnie to nie jest praca dla Ciebie.
Sama przeszłam tę drogę.
Pamiętam, gdy byłam na etapie podejmowania decyzji czy odejść z korporacji. Pracowałam tam 10 lat. Zaczynałam na recepcji. Później byłam asystentką… aż zostałam managerem.
Radość i satysfakcja ze zrealizowanego celu trwała zadziwiająco krótko. Czułam frustrację i zniechęcenie za każdym razem gdy ktoś czegoś ode mnie chciał. Ludzie cieszyli się z nowych projektów, wizji, a ja czułam zniechęcenie i frustrację. Choć ciężko w to uwierzyć, stałam się typem osoby, której nigdy nie lubiłam. Byłam marudą, człowiekiem „na nie”, bez energii i zapału. Czułam, że nie lubię swojej pracy. I nie lubię samej siebie. Być może czujesz się teraz podobnie. Nagrałam filmik, w którym opowiedziałam swoją historię odejścia z pracy na etacie w korpo -> Odejście z etatu - moja historia
Długotrwałe przebywanie w pracy, której nie lubisz, ma swoje konsekwencje.
Pozostając w pracy, która nie jest dla Ciebie, która nie daje Ci poczucia sensu i radości, możesz zacząć odczuwać różne konsekwencje. Zarówno dla Twojego samopoczucia, jak i dla Twojego ogólnego dobrostanu. Może to także mieć konsekwencje dla innych osób, bo nie jesteś samotną wyspą.
Jeśli i Ty długotrwale przebywasz w pracy, która Cię nie satysfakcjonuje, możesz odczuwać zniechęcenie i frustrację. Możesz myśleć: „nie lubię swojej pracy, męczy mnie ona”. Możesz mieć poczucie, że nie wykorzystujesz swojego pełnego potencjału lub że Twoje umiejętności nie są doceniane. Wiem, że to demotywujące.
Brak sensu i radości w pracy przeważnie prowadzi do spadku motywacji i wydajności. Kiedy brakuje Ci entuzjazmu do wykonywania swoich obowiązków, trudniej jest utrzymać wysoki poziom zaangażowania i skupienia. To ma wpływ na jakość pracy, którą wykonujesz, na relacje z szefem i innymi pracownikami. Prowadzi to do obniżenia Twojej motywacji i wydajności. Może to nie szef Cię denerwuje w tej pracy, tylko to Ty, Twoje zachowanie i podejście do świata, Cię denerwuje? Ja tak miałam, ciężko mi było wytrzymać z samą sobą.
Kto się nie rozwija, ten się cofa. Poza tym zatrzymujesz się, a tak naprawdę się cofasz. Jeśli nie czujesz się angażowany i nie masz satysfakcji z wykonywanych zadań, może być Ci trudno rozwijać się zawodowo. Brak nowych wyzwań i brak możliwości rozwoju może wpływać na Twoją perspektywę kariery.
Twoje zdrowie psychiczne może ucierpieć.
Praca, która nie dostarcza Ci satysfakcji i radości, może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne. Możesz doświadczać większego stresu, poczucia niepokoju, niezadowolenia z życia oraz objawów wypalenia zawodowego. Może także przekładać się na życie poza pracą.
Długotrwałe pozostawanie w pracy, która Cię nie inspiruje, może prowadzić do niskiego poczucia własnej wartości. Możesz zacząć wątpić w swoje umiejętności i kompetencje, co może mieć negatywny wpływ na Twoje poczucie pewności siebie.
Podsumowując, marnujesz swój czas i innych. Masz jedno życie, a Ty zajmujesz się głupotami, które Cię nie interesują?
Myślałeś kiedyś, że zostając w pracy, której nie lubisz, zabierasz komuś miejsce pracy? Ktoś inny może marzyć o pracy, którą wykonujesz, a Ty zabierasz mu miejsce, męcząc się w swojej. To nie fair, prawda?
Co blokuje Cię przed zmianą?
Porzucenie tego co znasz, na rzecz nowego, strach przed zmianą, ta myśl może przerażać.
Wątpliwości czy dasz radę?
Strach przed oceną innych? O finanse? Brak pomysłu na siebie? Brak planu na to, co dalej? Albo myśl, że już za późno, bo masz tyle lat… i przecież pracujesz w tej firmie już 15 lat…
Znam te kwestie, które blokuję Cię przed podjęciem decyzji o zmianie. Sama przez to przechodziłam.
Jeśli jesteś w sytuacji, w której Twoja praca nie daje Ci poczucia sensu i radości, ważne jest, aby rozważyć możliwość zmiany. Możesz poszukać innych możliwości zawodowych, które bardziej odpowiadają Twoim wartościom, zainteresowaniom i pasjom. Mogę Ci w tym pomóc, na podstawie Twoich naturalnych talentów i zainteresowań stworzymy bezpieczny plan zmiany na pracę, która daje Ci satysfakcję i radość. Taką pracę możemy wykonać w trakcie sesji 1:1. Taka zmiana może pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i ogólny dobrostan, a także na Twoich bliskich i współpracowników.
Ten wpis jest po to, żeby być może trochę Cię wkurzyć i uświadomić, że to o czym piszę, to nie Ty. Nie chcesz być tą marudą, która narzeka na pracę, bo nie ma odwagi ruszyć do przodu. Pozostając w pracy, której nie lubisz:
- nie rozwijasz się,
- stajesz się sfrustrowany i zniechęcony,
- brakuje Ci motywacji, która przekłada się na inne obszary życia,
- negatywnie wpływa na Twoje zdrowie psychiczne,
- marnujesz swój czas i innych.
Czy naprawdę chcesz być takim człowiekiem?
Pomocne linki w zmianie zawodowej:
- WARSZTATY dla Kobiet: https://lovelajf.pl/rozwoj-osobisty/warsztaty-rozwojowe-podroz-do-siebie/
- Mentoring kariery: https://lovelajf.pl/sesje-martina/
- Książka o mojej drodze m.in. do zmiany zawodowej: https://dziewiecmarzen.pl/
- Regularnie dzielę się pomocnymi materiałami przez newsletter, jeśli masz ochotę, możesz dołączyć tutaj: https://subscribe.lovelajf.pl/zapisnanewsletter
- Powyższy wpis, jest tekstem, który napisałam przygotowując się do nagrania filmiku na YT: https://youtu.be/d11jIyXtzBs
2 thoughts on “Nie lubię swojej pracy – co mogę z tym zrobić?”
Martino ! Przeczytałam Twoją książkę. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co udało Ci się dokonać. Chętnie tu do Ciebie zaglądam i zgadzam się z tym, że gdy nie ma satysfakcji i radości z wykonywanej pracy – powoduje smutek i frustrację i uszczerbek na zdrowiu psychicznym.
Zmiany są dobre ! A co, gdy ktoś zasiedział się kilkadziesiąt lat w jednej pracy i już nie widzi sensu , by odejść ? Ja akurat w takiej sytuacji jestem. Teraz to już mi niewiele zostało do wieku emerytalnego i odpuszczam sobie wielkie zmiany. Pozdrawiam Cię serdecznie :)))
Bardzo się cieszę, że książka Ci się podobała i ż do mnie zaglądasz!:)Co do Twojego pytania to wszystko zależy jak się czujesz w pracy, w miejscu w którym jesteś – jeśli jest ok, to jest ok 🙂 A jeśli marzysz o czymś więcej to ja zawsze jestem za tym żeby spełniać marzenia 😉