Martina Zawadzka-Gawronska, poszukiwanie drogi zawodowej

Czy czujesz sens wykonywanej pracy?

Satysfakcja i poczucie sensu w pracy - ten ważny temat poruszam w dzisiejszym wpisie. Być może pomoże Ci się zastanowić nad tym, dlaczego warto dążyć do takiej pracy. Twoje zachowanie, postawa i podejście do pracy i życia mają ogromne znaczenie nie tylko dla Ciebie, ale także dla wszystkich osób z Twojego otoczenia.

Poczucie sensu w pracy - pokaż bliskim, że to możliwe

Przywołaj chwilę swojego dzieciństwa i zastanów się, jak patrzyłeś na swoich rodziców, zwłaszcza na ich pracę. Czy widziałeś, że wracali do domu zmęczeni i pozbawieni energii po całym dniu w pracy? A może widziałeś, że byli radośni i pełni satysfakcji, bo w swojej pracy pomagali innym i czuli, że robią coś dobrego dla świata? Czy widziałeś, że mają poczucie sensu w pracy?

To ważne pytania, które warto sobie postawić. Jeśli jesteś rodzicem, możesz zadecydować, jakie wartości i przykłady chcesz przekazać swoim dzieciom. Czy chcesz pokazać im, że praca może przynosić radość i sens, oraz że można pomagać innym? Czy chcesz, aby Twoje dzieci miały wzór w Tobie? Pamiętaj, że Twoje zachowanie wpływa na Twoje dzieci i to Ty możesz pokazać im, że można mieć pracę, która daje poczucie sensu i satysfakcji.

Jaki obraz świata chcesz przekazać innym?

Prowadząc sesje indywidualne online, spotkałam się niedawno z klientem o imieniu Marek (imię oczywiście zmienione). W jednym z ćwiczeń poprosiłam go o wyobrażenie sobie samego jako starszego mężczyzny, który rozmawia ze swoimi dziećmi. Chciałam, aby Marek pomyślał, za co mogliby mu podziękować i jaki obraz świata mogliby dzięki niemu otrzymać.

To ćwiczenie wywołało u Marka głębokie emocje. Uświadomił sobie, że jego decyzje dotyczące pracy wpłyną na życie jego dzieci i to, jakie wartości im przekaże. Zadawał sobie pytanie, czy chce być dla nich przykładem człowieka, który trwa w pracy, która go nie satysfakcjonuje? Czy może zdecydować się na zmianę i dążyć do pracy, która ma sens i przynosi radość?

To wyobrażenie, tego, że jego dzieci mogą go widzieć jako osobę, która nie odważyła się na zmianę, dała mu wystarczająco dużo motywacji do działania. Marek zrozumiał, że czas na zmianę swojej pracy, aby mógł być przykładem dla swoich dzieci. Aby pomóc im zrozumieć, że warto dążyć do satysfakcji i poczucia sensu w pracy.

Twoje wybory wpływają nie tylko na Ciebie

Jest to bardzo ważne, ponieważ, jak powiedział Carl Gustav Jung: "Nie ma większego ciężaru dla dziecka niż nie przeżyte życie jego rodziców". To przypomina, że Twoje działania i wybory życiowe wpływają nie tylko na Ciebie, ale także na przyszłość Twoich dzieci i innych ludzi wokół. Jednak wcale nie trzeba mieć dzieci, aby patrzeć na swoje życie i pracę w ten sposób.

Dla mnie motywacją do zmiany swojej pracy, do wyruszenia w podróż dookoła świata, bo od tego wszystko się zaczęło, było uświadomienie sobie, co się stanie, jak tego nie zrobię. Co się stanie, jak zdecyduję się zostać w tej pracy, która kiedyś była moim marzeniem. Jednak z biegiem czasu przestałam czuć sens tej pracy.

Zostanę i nie ruszę naprzód? Nie ruszę w kierunku swoich marzeń. A gdy wnuki zapytają mnie babciu, jakie miałaś marzenia, to powiem, że babcia miała marzenia, ale bała się je spełniać. Więcej rozmyślań o tym zamieściłam w mojej książce Dziewięć Marzeń.
Uświadomiłam sobie, że jeśli nie zdecyduję się na zmianę, to nigdy nie osiągnę pełnego spełnienia. To był moment, w którym postanowiłam ruszyć w podróż dookoła świata.

Każdy napotkany człowiek może być Twoim nauczycielem

Jedną z moich zasad, której przestrzegałam przez wiele lat, była zasada traktowania każdej osoby, którą spotykam, jak swojego nauczyciela lub źródła inspiracji. Każdy człowiek, niezależnie od tego, czy jest to nieznajomy na ulicy, czy bliski przyjaciel, może dostarczyć nam cennych lekcji życiowych. To podejście pozwoliło mi wciąż się rozwijać i czerpać wiedzę z różnych sytuacji.

Dlatego teraz, na co dzień, kiedy spotykam nowe osoby, staram się być otwarta na możliwość nauki. Zastanawiam się, jakie lekcje życiowe mogę wyciągnąć z danej sytuacji lub relacji. Moje podejście opiera się na przekonaniu, że każdy ma coś do przekazania, coś, czym może mnie obdarzyć - być to mądrość życiowa, inna perspektywa czy inspirująca historia sukcesu.

Ty też jesteś nauczycielem

Oczywiście, każdy z nas jest również nauczycielem dla innych. Każde Twoje działanie, słowo czy postawa mogą wpłynąć na innych i dostarczyć im lekcji. Dlatego warto zastanowić się, jakie przykłady dajesz innym ludziom swoim zachowaniem i podejściem do życia.
Czy kochasz siebie? Kochasz swoją pracę? Kochasz ludzi i świat, w którym żyjesz? To pytania, które warto sobie postawić. Być może czasem narzekamy na różne aspekty życia, zamiast doceniać to, co mamy. Czasem ograniczamy się, nie dając sobie odwagi do wyjścia poza swoją strefę komfortu.

Wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni

Może warto zadać sobie to samo pytanie: "Co się stanie, jeśli tego nie zrobię?" Każdy człowiek ma potencjał do zmiany i prawo do życia pełnymi garściami.
Warto pamiętać, że wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni, i mamy wpływ na innych ludzi. Twoje działania, Twoje podejście do życia i pracy mogą inspirować innych lub przeciwnie, sprawiać, że inni tracą nadzieję. Dlatego ważne jest, abyś był świadomy swojego wpływu na innych i starał się być pozytywnym wzorem.

Patrzysz na świat przez okno czy grasz główną rolę?

Czy chcesz patrzeć przez okno na świat i przyglądać się temu, co się dzieje, czy chcesz grać główną rolę w filmie swojego życia? To kolejne pytanie, które warto sobie zadać.

Jak byłam mała bawiłam się przed blokiem na placu zabaw. Z bloków, przez okna patrzyły na nas starsze panie, które opierając się na łokciach, oglądały świat przez okno. Mówiliśmy na nie "Panie łokciowe", bo podejrzewaliśmy, że muszą je boleć łokcie. 

Jeśli zdecydujesz się jedynie biernie obserwować świat, będziesz właśnie jak te starsze panie. W pewnym momencie poczujesz, że Twoje łokcie zaczynają boleć. Będzie to ból wewnętrzny, nieuchwytny, ale obecny. To ból wynikający z faktu, że nie odważyłeś się żyć, nie skorzystałeś z życia w pełni.

Tak jak w filmie, gdzie jest główny bohater, tak i w swoim życiu jesteś głównym bohaterem. To Ty jesteś reżyserem własnego losu, scenarzystą swojej historii. Twoja praca, Twoje życie - to Ty ustalasz zasady gry. Czy chcesz, aby ta gra była monotonna i niewyrazista, czy może pełna emocji i sensu?

Wyjście ze strefy komfortu wcale nie jest łatwe

Oczywiście, wiem, że nie jest łatwo. Wiąże się to ze strachem przed nieznanym, z oporem wobec zmiany. Zmiana pracy, podjęcie nowych wyzwań, rozwijanie się - to wszystko wychodzi poza tzw. strefę komfortu. Ta strefa jest bezpieczna, ale jednocześnie ograniczająca. To miejsce, gdzie czujesz się pewnie, ale nie rozwijasz się.

„Statki są bezpieczne w porcie, ale nie po to zostały zbudowane.”  Na koniec zostawiam Ci taki cytat i krótkie przemyślenie: My, ludzie, też zostaliśmy stworzeni po to, żeby robić coś więcej niż stać w jednym miejscu, np. niż pracować w jednej pracy, której nie lubimy.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie wartościowy i znajdziesz poczucie sensu w pracy.

Z serca życzę Ci powodzenia.

Pomocne linki w zmianie zawodowej:

WARSZTATY dla Kobiet: https://lovelajf.pl/rozwoj-osobisty/warsztaty-rozwojowe-podroz-do-siebie/ 
Mentoring kariery:  https://lovelajf.pl/sesje-martina/
Książka o mojej drodze m.in. do zmiany zawodowej: https://dziewiecmarzen.pl/ 
Regularnie dzielę się pomocnymi materiałami przez newsletter, jeśli masz ochotę, możesz dołączyć tutaj: https://subscribe.lovelajf.pl/zapisnanewsletter
Powyższy wpis, jest tekstem, który napisałam przygotowując się do nagrania filmiku na YT: https://youtu.be/NCgs0k_IpBs

albo posłuchaj mojego podcastu, np. na Spotify

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Drukuj

Martina Zawadzka-Gawrońska – Coach, Mentorka biznesu w zgodzie ze sobą. Pomagam odnaleźć swoją drogę w chaosie pomysłów, odkryć swoją misję i wyjść z nią do świata. Inspiruje do stawiania pierwszych kroków w biznesie online. Wszystko to, bo wierzę, że praca oprócz pieniędzy może dać nam dużo radości i poczucie sensu.

Zrezygnowałam z pracy w korporacji, aby szukać własnej drogi. Wyruszyłam w podróż dookoła świata w pojedynkę, która zmieniła moje podejście do pracy i życia. To doświadczenie oraz studia coachingu akredytowane przez ICF zaprowadziły mnie do poszukiwań sensu i większej radości w tym co robimy.

Swoją historię opowiedziałam m.in. na konferencji TEDx. Jestem autorką książki „Dziewięć marzeń” oraz bloga lovelajf.pl. Prowadzę autorskie warsztaty rozwojowe „Podróż do siebie” oraz sesje indywidualne online. Stworzyłam skuteczną Autorską Metodę Dream BIG! odkrywania pomysłu na siebie, swojej misji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy