co to znaczy poznać siebie zrozumieć

Co to znaczy poznać siebie? Jak można zrozumieć siebie?

Co to znaczy poznać siebie? Zrozumieć siebie? Jak w ogóle można siebie nie znać? Skoro, żyję 36 lat na świecie i mogę nie znać siebie? Przecież spędzamy ze sobą 24h!

"poznanie siebie definicja"

Według definicji, którą znalazłam po wpisaniu w google “poznanie siebie definicja” wyświetliła mi się informacja, że “Poznanie siebie to zwracanie się w kierunku i uczenie się z tych doświadczeń, których mamy ochotę unikać, odrzucać lub z takich, które są dla nas wyzwaniem”. I jest w tym trochę prawdy. Obserwacja swoich zachowań, myśli, przyglądanie się emocjom, reakcjom płynącym z naszego ciała, próbowanie nowych rzeczy - to świetny początek podróży w głąb siebie.

Tematem warsztatów dla kobiet, które prowadzę jest właśnie podróż do  siebie. Kiedy rozmawiamy o definicji poznania siebie, uczestniczki często dodają, że dla nich poznanie siebie to poznanie swoich granic, tego co lubią, czego nie lubią, poznanie swoich mocnych i słabych stron. Ale też traktowanie poznania siebie jako odpowiedzi na pytanie co jest dla mnie ważne, co się w moim życiu liczy?

Jak ja to rozumiem poznanie siebie?

Dla mnie poznanie siebie jest jak Shrek, z bajki o Shreku. Chyba każdy oglądał? Shrek w jednej z części powiedział, że ogry są jak cebula, bo mają warstwy. Cebula ma warstwy, ogry mają warstwy.

My też mamy warstwy. Czasem  jest ich tyle, że się pod nimi ukrywamy. Pokazując światu tylko zewnętrzną warstwę. I jest to ok, bo nie musimy być otwartą księgą, odsłaniać się wszystkim. Nie jest ok, natomiast to jak my sami nie wiemy co jest w nas samych. Jakie warstwy nagromadzone przez doświadczenia życiowe kryjemy w sobie. Być może schowaliśmy je w studni bez dna, myśląc, że w ten sposób znikną z naszego życia, ale tak nie jest.

Poznanie siebie to też świadomość swoich wartości, przekonań, potrzeb, talentów, tego co jest dla nas naturalne, naszych marzeń, celów… a także emocji, które ukryły się w naszym ciele i mają wpływ na nasze samopoczucie. Lista jest długa. Ciekawa jestem, czy macie swoją definicję poznania siebie? Jeśli macie ochotę podzielcie się w komentarzu: jak rozumiecie poznanie siebie.

Zadam Ci pytanie,

Co chciałabyś/ chciałbyś wiedzieć o nowopoznanym mężczyźnie? Albo nowo poznanej kobiecie?

  • To jaka jest jego ulubiona muzyka, film? Jakie książki czyta? Jakie ma pasje? Czy ma brata? Co robi zawodowo? Gdzie mieszka?

Czy jak się tego wszystkiego dowiesz to znaczy, że kogoś znasz? Jeśli jest to kolega, czy koleżanka z pracy to odpowiedź brzmi “tak”, ale gdyby ta osoba miała zostać Twoim życiowym partnerem?

To dość powierzchowna wiedza, na podstawie której ciężko, podjąć decyzje o spędzeniu życia z daną osobą. Żeby kogoś poznać potrzebujemy spędzać z nim dużo czasu. Rozmawiać z nim, zrozumieć co do nas mówi o swoich doświadczeniach, marzeniach. W ten sposób odkrywasz drugą osobę. Dostrzegasz jej uczucia, zmianę nastrojów, to co je wywołuje, opinie, przekonania, więzi, wartości. ALE poznasz go tylko wtedy gdy będzie Ci na nim zależeć, prawda? Inaczej nie poświęcisz swojego cennego czasu na odkrywanie czyiś warstw. Więc powtórzę “Poznasz kogoś tylko wtedy gdy będzie Ci na nim zależało”

Czy zależy Ci na sobie?

Na relacji z samą sobą?

Jesteś jedyną osobą z którą spędzisz całe życie.

Każdą chwilę swojego życia.

  • Wiesz czemu tak łatwo wpadasz w wściekłość, denerwujesz się o byle co?
  • Bywasz smutna choć wszystko idzie tak jak powinno?
  • Chcesz zrozumieć swoje uczucia, zachowanie? Siebie?

Jeśli czujesz, że to co mówię jest ważne. To cieszę się, że tu jesteś, że to czytasz. Zapraszam Cię do podróży w głąb siebie. To piękna podróż, która nigdy się nie kończy. Jeśli potrzebujesz wsparcia na tej drodze, chciałabyś pogłębić poznanie siebie z moją pomocą to napisz do mnie maila martina.zawadzka@gmail.com poniżej znajdziesz też moją ofertę i linki, które mogą Ci pomóc na drodze do siebie. Trzymam kciuki!

Pomocne linki w podróży do siebie:

 

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Drukuj

Martina Zawadzka-Gawrońska – Coach, Mentorka biznesu w zgodzie ze sobą. Pomagam odnaleźć swoją drogę w chaosie pomysłów, odkryć swoją misję i wyjść z nią do świata. Inspiruje do stawiania pierwszych kroków w biznesie online. Wszystko to, bo wierzę, że praca oprócz pieniędzy może dać nam dużo radości i poczucie sensu.

Zrezygnowałam z pracy w korporacji, aby szukać własnej drogi. Wyruszyłam w podróż dookoła świata w pojedynkę, która zmieniła moje podejście do pracy i życia. To doświadczenie oraz studia coachingu akredytowane przez ICF zaprowadziły mnie do poszukiwań sensu i większej radości w tym co robimy.

Swoją historię opowiedziałam m.in. na konferencji TEDx. Jestem autorką książki „Dziewięć marzeń” oraz bloga lovelajf.pl. Prowadzę autorskie warsztaty rozwojowe „Podróż do siebie” oraz sesje indywidualne online. Stworzyłam skuteczną Autorską Metodę Dream BIG! odkrywania pomysłu na siebie, swojej misji.

2 thoughts on “Co to znaczy poznać siebie? Jak można zrozumieć siebie?”

  1. Ciekawa jestem czy na poznawanie siebie może być za późno ? Człowiek przez swoje życie się zmienia – nie tylko zewnętrznie, ale i wewnątrz również. To jest też tak , że częściowo otoczenie i doświadczenia życiowe wywierają ogromny wpływ na nas samych. Czasem po przejściu jakiejś trudnej życiowej sytuacji czujemy, że nie jesteśmy już tacy, jak wcześniej i nigdy nie będziemy…
    Pozdrawiam serdecznie :))

    1. To prawda, zmieniamy się i mają na to wpływ sytuacje, w których bierzemy udział. Jednak czy kiedyś może być za późno na poznawanie siebie? Niedawno wzięłam udział w kursie online o poznaniu siebie i jak spojrzałam na listę uczestników to okazało się, że jestem jedną z najmłodszych uczestniczek! Po rozmowach doszliśmy do wniosku, że jak jesteśmy młodzi to często nie mamy czasu, nie chcemy sobie zawracać poznaniem siebie, żyjemy szybko, biegniemy do przodu. Przychodzi jednak taki czas zatrzymania się (często to żyjcie nas zmusza do takiego zatrzymania np. przez chorobę, wypadek…). Otwieramy wtedy oczy, patrzymy wstecz i okazuje się, że wyścig w którym braliśmy udział większość życia jest nie nasz, wtedy budzimy się i patrzymy w swoją stronę. Jesteśmy mądrzejsi i chcemy stworzyć szczęśliwe życie na własnych zasadach. Ma to sens? 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy