Jak poznać siebie

Jak poznać siebie?

Dziś odpowiem na pytanie, jak lepiej poznać siebie? Co zrobić, jakie ćwiczenia, czy praktyki wprowadzić do swojego życia, aby wejść na drogę poznania siebie. Podzielę się również przykładami.

W poprzednim wpisie i filmiku na YouTube mówiłam o tym, co to znaczy lepiej poznać siebie. Porównywałam poznanie siebie do Shreka, bajkowej postaci oraz wspomniałam o obszarach, które mam na myśli, mówiąc o poznaniu siebie. Link do wpisu i filmiku znajdziesz tutaj: “co to znaczy poznać siebie” . 

Tymczasem dzisiaj przygotowałam 5 sposobów na lepsze poznanie siebie, lecimy!

1. Autorefleksja

Autorefleksja, czyli najprościej mówiąc, to zastanawianie się nad sobą. Obserwacja samych siebie i poddawanie refleksji naszych emocji, zachowań, nastrojów może pomóc lepiej poznać i zrozumieć samych siebie.

Zwracaj uwagę na swoje emocje i uczucia: Czy czujesz się szczęśliwy, zadowolony, zaniepokojony, zestresowany czy smutny? Spróbuj zrozumieć, co wywołuje te emocje i jak możesz sobie pomóc w ich zarządzaniu. Na przykład: Twoja sąsiadka powiedziała, że powinnaś cieplej ubierać swoje dziecko, albo Twój szef mówi, żebyś bardziej się przykładała, do tego, co robisz, bo zaczynasz popełniać błędy.

Co czujesz, gdy słyszysz te słowa? Co masz ochotę odpowiedzieć, a jak odpowiesz? Jak reagujesz? Zwróć uwagę na swoje ciało: Nasze ciało jest ważnym źródłem informacji na temat naszego stanu emocjonalnego i fizycznego. Jak się czuje, jak reaguje Twoje ciało, gdy ktoś zwraca Ci uwagę w ważnym dla Ciebie obszarze Twojego życia? Może czujesz ucisk w brzuchu? Ciężar w karku? Ukłucie? - zadawaj sobie to pytanie podczas różnych sytuacji, pozycji w ciągu dnia. Możesz te odczucia z ciała porównać z emocjami, które w tym samym momencie doświadczasz.

2. Spróbuj czegoś nowego

Często najlepiej poznajemy samych siebie wtedy, gdy wychodzimy poza to, co znamy, czyli poza tak zwaną swoją strefę komfortu. Próbowanie czegoś nowego, czego nigdy wcześniej nie robiłeś, może pomóc Ci poznać swoje granice i odkryć swoje ukryte talenty. Nic Ci nie przychodzi do głowy? Być może moja droga do lepszego poznania siebie będzie dla Ciebie inspiracją. Można powiedzieć, że poznanie siebie było skutkiem ubocznym mojej podróży dookoła świata w pojedynkę. Pracując w korporacji, na stanowisku managerskim po 10 latach moje ciało i przede wszystkim serce dawało mi coraz wyraźniejsze sygnały, że to nie jest moje miejsce. Postawiłam zrezygnować z pracy i postawić wszystko na jedną kartę. Spakowałam mały bagaż i wyruszyłam w nieznane - w podróż dookoła świata w pojedynkę.

To był mój pierwszy krok do odkrywania siebie i zarazem początek tej pięknej drogi.  Swoją historię opisałam w "książce" i na blogu, który właśnie czytasz. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to wersja ekstremalna i pewnie nie jesteś na to gotowy. Nie namawiam ?!  Możesz jednak zrobić coś innego, czego tak naprawdę nigdy byś nie zrobił, coś, co nie jest z Twojej bajki. Może to być udział w kursie tanecznym, nauka nowej umiejętności, ciekawe warsztaty, szkolenia. Zrób coś, na co nie masz odwagi na co dzień. To  także prowadzi do odkrywania siebie.

3. Zadaj sobie ważne pytania

Często zdarza się, że nie mamy czasu na zastanowienie się nad tym, kim jesteśmy i czego chcemy od życia. Znajdź spokojne miejsce i zadaj sobie pytania: kim jestem? Co jest dla mnie ważne? Czego chcę w życiu? Jakie są moje cele i wartości?
Zapisz odpowiedzi na te pytania, aby pomóc sobie w zrozumieniu swojego wewnętrznego świata. To bardzo ważna wiedza, która prowadzi do poznania nas samych. Na warsztatach, które prowadzę, skupiamy się na poznaniu swoich wartości, zrozumieniu źródła swoich potrzeb i poczuciu własnej wartości, poznaniu mocnych stron, ale nie tylko. Korzystam z różnych form zajrzenia do nas samych, takich jak: medytacja, joga czy milczenie. To piękne doświadczenie. Jeśli chciałabyś wyruszyć w podróż do siebie, to link do warsztatów zostawiam w opisie.

4. Medytacja

Medytacja może pomóc w zrozumieniu swoich myśli i emocji oraz w znalezieniu spokoju wewnętrznego. Regularna praktyka medytacji może pomóc w identyfikacji swoich nawyków i sposobów myślenia, które mogą wpływać na nasze decyzje i zachowania. Jeśli nigdy nie medytowałaś/eś spróbuj medytacji prowadzonej, np. z youtube. Ja zaczynałam właśnie od medytacji prowadzonych przez Małgosię Mostowską, które są dostępne za darmo na przykład tutaj.
Podczas mojej podróży dookoła świata, na Bali mieszkałam z indonezyjską rodziną. Puspa, czyli Pani domu regularnie medytowała rano i wieczorem. Traktowała to jak modlitwę. Mówiła, że dzięki regularnej medytacji jest spokojniejsza i ma lepszy dzień. Uczyła mnie medytacji. Początki nie były łatwe, ale po każdej chwili dla siebie, spędzonej na medytacji jestem bliżej celu. To dłuższa historia, o tym opowiem o moich doświadczeniach z medytacją w innym wpisie/ filmiku.

 

5. Pisanie dziennika.

Pisanie dziennika jest skutecznym sposobem na refleksję nad swoimi myślami i emocjami. Zapisywanie codziennych przeżyć może pomóc w identyfikowaniu swoich mocnych i słabych stron oraz sposobów, w jakie reagujemy na różne sytuacje. W pisaniu jest coś magicznego i uwalniającego! Wspominałam o tym na blogu wiele razy. Ale nie wierz mi na słowo, tylko spróbuj i przekonaj się sam :)

To jest moich 5 propozycji na rozpoczęcie podróży do siebie. 5 sposobów na to, jak poznać siebie lepiej. Gwarantuję, że gdy wprowadzisz je do swojego życia, dadzą Ci nową wiedzę o samej sobie, zrozumienie Twoich emocji, zachowań.

Pomocne linki w podróży do siebie

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Drukuj

Jestem Mentorką Marzycieli. Pomagam osobom zmęczonym swoją pracą odkryć co tak naprawdę chcą robić w życiu, aby mogli poczuć sens i radość z tego co robią <3 Zrezygnowałam z pracy w korporacji, aby szukać własnej drogi. Wyruszyłam w podróż dookoła świata w pojedynkę, która zmieniła moje podejście do pracy i życia. 

Swoją historię opowiedziałam m.in. na konferencji TEDx i książce „Dziewięć marzeń”. Prowadzę autorskie warsztaty rozwojowe „Podróż do siebie” oraz sesje indywidualne online.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy