wartości życiowe

Dlaczego warto poznać swoje wartości życiowe?

Wartości życiowe to jeden z pierwszych kroków do lepszego poznania samego siebie. To pewnego rodzaju fundament, na którym budujemy swoje życie. Zanim je poznałam, nie byłam świadoma wagi wartości w moim życiu i wpływu na moje wybory. Poznanie ich dało mi pewność, że kierunek, którym podążam w życiu jest MÓJ.  Więcej powodów dla których warto poznać swoje życiowe wartości zawarłam we wpisie. A jeśli chcecie poznać swoje własne wartości, to m.in. tym zajmujemy się na warsztacie dla kobiet "Podróż do siebie".

Co to są wartości życiowe?

Wartości życiowe to subiektywne przekonania i idee, które określają, co jest dla nas najważniejsze w życiu. Mogą one różnić się w zależności od kultury, religii, tradycji i doświadczeń życiowych. Każdy z nas ma inne wartości.

Wartości, to również deklaracje dotyczące tego, co chcemy robić z naszym życiem, czego chcemy bronić i jak chcemy się zachowywać. To główne zasady, które mogą nami kierować oraz motywować w podróży przez życie. Pomagają określić nasze cele, postawy i sposób, w jaki traktujemy innych ludzi i samych siebie. Wartości są jak kompas, który podczas podróży życia, zawirowań, sztormów wskaże nam zawsze dobrą drogę do domu, do nas samych, do tego co jest dla nas ważne. 

Ważne jest, abyśmy byli świadomi swoich wartości, ponieważ ma to wpływ na to, jakie decyzje podejmujemy i jakie relacje budujemy z innymi.

Dlaczego warto poznać swoje wartości życiowe?

Poznanie swoich wartości życiowych pomaga nam zrozumieć, kim naprawdę jesteśmy. Określenie  wartości pozwala lepiej poznać nasze potrzeby i pragnienia. Wiedząc, co jest dla nas ważne, możemy zbudować bardziej autentyczne życie i osiągnąć większe poczucie spełnienia.

Ponadto, możemy lepiej rozpoznawać sytuacje, w których czujemy się nieswojo lub niezręcznie. Pozwala to na skuteczniejsze zarządzanie swoimi emocjami i lepsze radzenie sobie z trudnymi sytuacjami.

Świadomość swoich wartości sprawia, że wybieramy bardziej satysfakcjonujące nas ścieżki życiowe. Łatwiej jest wybierać zawody, hobby i relacje, które odpowiadają naszym potrzebom i pragnieniom. Wybierając drogę, która jest zgodna z naszymi wartościami, mamy większe szanse na osiągnięcie sukcesu i spełnienia w życiu.

Co więcej, kiedy jesteśmy świadomi swoich wartości, łatwiej jest nam znaleźć ludzi, którzy podzielają nasze przekonania i interesy. Ponadto, jeśli mamy jasno określone wartości, możemy lepiej rozumieć innych ludzi i ich potrzeby, co prowadzi do lepszych relacji interpersonalnych.

Jakie mogą być wartości życiowe?

Popularne wartości to m.in.: miłość, rodzina, szacunek, wolność, kariera, pieniądze, zdrowie, empatia, odpowiedzialność, równość, równowaga, współpraca, niezależność, szczęście, piękno, spokój, szczerość, kreatywność, dobra zabawa, pasja, prostota, komfort, intymność, humor, przygoda, rozwój, stabilizacja...

Jakie są moje wartości?

Czy wiesz co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne w życiu? Aby poznać swoje wartości, najpierw należy zastanowić się, co dla nas jest najważniejsze w życiu. Czy są to relacje z innymi ludźmi, praca, rozwijanie swoich pasji, czy może coś zupełnie innego? Następnie warto przeanalizować, jakie wartości są związane z tymi obszarami życia. Na przykład, jeśli dla nas najważniejsze są relacje z innymi ludźmi, to być może wartością dla nas jest empatia, szacunek i życzliwość.

O tym wszystkim rozmawiamy na warsztatach dla kobiet, pod tytułem "Podróż do siebie". Na spokojnie, w kameralnym gronie pokazuję narzędzia, dzięki którym uczestniczki poznają swoje TOP5 życiowych wartości. Jeśli masz ochotę wziąć udział i m.in. poznać swoje życiowe wartości to zapraszam Cię na warsztat "Podróż do siebie", które poprowadzę już w marcu. O kolejnych terminach będę informowała, a stronie internetowej warsztatu -> Warsztaty dla Kobiet "Podróż do siebie".

Kiedy już określimy nasze wartości, warto regularnie odświeżać naszą wiedzę na ich temat.  Sprawdzać, czy nadal odpowiadają naszym potrzebom i pragnieniom. Może się okazać, że nasze wartości zmieniają się wraz z upływem czasu, a to z kolei może wpłynąć na nasze decyzje i cele życiowe.

Podsumowując, wartości życiowe są ważnym elementem naszego życia, który wpływa na to, kim jesteśmy i jakie decyzje podejmujemy. Znajomość swoich wartości pozwala na budowanie bardziej autentycznego i satysfakcjonującego życia. Wybieranie drogi, która jest zgodna z naszymi potrzebami i pragnieniami oraz budowanie lepszych relacji z innymi ludźmi.

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Drukuj

Jestem Mentorką Marzycieli. Pomagam osobom zmęczonym swoją pracą odkryć co tak naprawdę chcą robić w życiu, aby mogli poczuć sens i radość z tego co robią <3 Zrezygnowałam z pracy w korporacji, aby szukać własnej drogi. Wyruszyłam w podróż dookoła świata w pojedynkę, która zmieniła moje podejście do pracy i życia. 

Swoją historię opowiedziałam m.in. na konferencji TEDx i książce „Dziewięć marzeń”. Prowadzę autorskie warsztaty rozwojowe „Podróż do siebie” oraz sesje indywidualne online.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy