Brodnica gdzie na wakacje

Gdzie jechać na wakacje w Polsce? Wybierz Pojezierze Brodnickie

Okolice Brodnicy zajmują szczególne miejsce w moim podróżniczym sercu. Urodziłam się tu i dorastałam, aż pognało mnie w świat. Gdy zobaczyłam i przeżyłam swoje daleko od domu, po 10 latach wróciłam do Brodnicy. To tu budzi mnie śpiew ptaków, zza okna wpada świeże powietrze a jadąc do centrum nie stoję w korku (no dobra czasem stoję ;)). Gdy więc ktoś pyta mnie, gdzie jechać na wakacje w Polsce, to odpowiadam bez wahania, że na Pojezierze Brodnickie.

Brodnica – miasto pełne atrakcji i super moc

"Pochodzę z miasta po którym mieszkańcy i turyści jeżdżą darmową komunikacją miejską a z trójkątnego rynku spacerkiem możemy pójść nad jezioro i do lasu. Mieszkańcy uśmiechają się do siebie i mają czas żeby się zatrzymać i porozmawiać z sąsiadem na ulicy. Nieważne o czym rozmawiają, jedno jest pewne - usłyszysz w tej rozmowie słowo “jo”. “Jo” jest naszą super mocą, która ma wiele znaczeń i pasuje aby je użyć w prawdopodobnie każdym zdaniu.

- Idziemy do biedronki?

- Jo, możemy iść. (“jo” w znaczeniu “tak”)

 

- Basia ma nowego chłopaka!

- Jo? (naprawdę?)

 

- Miałeś wynieść śmieci 10 min. temu!

- A jo... (rzeczywiście, zapomniałem...)

Przykładów znaczenia “jo” są dziesiątki..." Posłużyłam się fragmentem opisu Brodnicy, który pochodzi z mojej książki "Dziewięć marzeń". Myślę, że świetnie wprowadza w klimat okolicy i w tej atmosferze możemy przejść do opisu poszczególnych atrakcji Brodnicy - wieży krzyżackiej, trójkątnego rynku, jezior, tras rowerowych itp. 

Krzyżacka wieża i panorama miasta

Brodnica sięga korzeniami XIII wieku, a w XIV wieku Krzyżacy wznieśli tam zamek. Dziś pozostały po nim tylko fundamenty, spichlerz oraz wieża wysoka na 42 metry. Gdy będziesz w Brodnicy, koniecznie na nią wejdź (co wymaga trochę odwagi, bo schody są bardzo ostre). Zobaczysz wtedy przepiękną panoramę miasta i Doliny Drwęcy.

Brodnica atrakcje

Trójkątny rynek

Rynki miast są kwadratowe? Nie w Brodnicy. Tutaj zobaczysz rynek w kształcie trójkąta. W Europie jest zalewie kilka miast, które mają taki nietypowy rynek, więc w Brodnicy to obowiązkowy punkt zwiedzania. Poza tym rynek otaczają malownicze kamienice, jest historyczna studnia gdzie trzeba wrzucić monetę, pomnik Powstańca Listopadowego oraz fontanna. Zaraz przy fontannie na rynku stoją stoliki pobliskich restauracji. Ostatnio zabrałam tam przyjaciółkę, która na co dzień zamieszkuje okolice Warszawy. Gdy usiadłyśmy przy stoliku na rynku, rozejrzała i wyrzuciła:

"Czuję się jak w nadmorskim kurcie!"

Gdzie jechać na wakacje w Polsce Brodnica

Brodnica lato w mieście 2

Kilka kroków od rynku znajduje się park z placem zabaw dla dzieci. Dróżka wśród zieleni, przy Drwęcy zaprowadzi Cię z placu zabaw na most z widokiem na wieżę Krzyżacką. Bliżej wieży znajduje się kolejna fontanna, którą upodobali sobie najmłodsi. 

Gdzie jechać na wakacje w Polsce Brodnica
Torba z mapą świata widoczna na zdjęciu, jest dostępna w sprzedaży. Kliknij na zdjęcie to zobaczysz ją w powiększeniu :)

Z parku łatwo przemieścić się w kierunku ulicy ul. Paderewskiego 2 . Na jednej ze ścian kamienicy powstał 170 metrowa  mural z wizerunkiem niezwykłej księżniczki silnie związanej z regionem – Anny Wazówny. Siostra króla Zygmunta III Wazy była starostą brodnickim i golubskim, stworzyła w Brodnicy silny ośrodek intelektualny, a na swoim dworze gościła uczonych i pisarzy, których była  ambasadorką.

mural anna wazówna brodnica

Niedaleko murala jest pomnik Jana Pawła II. Znajduje się on na placu z ławeczkami, gdzie można odpocząć.

Miejska plaża

Brodnica ma także coś dla lubiących plażować. Na terenie miasta znajduje się jezioro Niskie Brodno. Spacerkiem z rynku (ok. 30 minut) lub samochodem (ok.6 minut ) od centrum możesz się przenieść i wypocząć na miejskiej plaży.

Brodnica atrakcje

Pojezierze Brodnickie – kraina 100 jezior

Spokój, dzika przyroda, naturalne piękno… Takie jest Pojezierze Brodnickie. Brodnicki Park Krajobrazowy jest nazywany „zielonymi płucami Polski”, a Dolina Drwęcy to jeden z najcenniejszych rezerwatów ptactwa wodnego w Europie, a także rezerwat ichtiologiczny. Na Pojezierzu Brodnickim znajduje się ponad 100 jezior, z czego największe to Wielkie Partęczyny, Skarlińskie i Bachotek.

wakacje w Polsce Brodnica

Pojezierze Brodnickie jest wymarzonym miejscem dla pasjonatów wędkarstwa, konnej jazdy czy spływów kajakowych. Jednak największym wzięciem cieszy się u osób, które uwielbiają wypady rowerowe.

Trasy rowerowe w okolicach Brodnicy

Oficjalnych tras rowerowych na Pojezierzu Brodnickim jest około 15, a najdłuższa ma 306,5 km długości. Trasy nie są wymagające. Ścieżki wiodą przez łagodne podjazdy, a lasy przeplatają się z błękitem jezior. Urzekająco.

Jedna z najpiękniejszych tras rowerowych wiedzie przez Bagienną Dolinę Drwęcy. Wyprawę można rozpocząć w miejscowości Bobrowiska, a zakończyć w Brodnicy. Na trasie zobaczymy m.in. pomnik przyrody – dąb szypułkowy o obwodzie 593 cm i wysokości 24m, zabudowy wczesnośredniowiecznych grodzisk oraz malownicze, przydrożne kapliczki.

Z Brodnicy warto także wyruszyć do miejscowości Łasin. Po drodze zwiedzisz wsie, w których czas się zatrzymał albo przynajmniej porządnie zwolnił. W okolicy Jabłonowa Pomorskiego zobaczysz pozostałości krzyżackiego grodu z XIII w., a także zespół parkowo-pałacowy z XIX wzniesiony w stylu neogotyckim.

Każda trasa rowerowa na Pojezierzu Brodnickim to wyprawa w głąb historii i tajemnic pierwotnej natury. Warto wcześniej zaplanować trasy rowerowe w okolicach Brodnicy i dowiedzieć się szczegółów, jak przebiegają i co możesz na nich zobaczyć.

książka na prezent

Geocatching na Pojezierzu Brodnickim

Każdy ma jakieś dziwne hobby :) (a tym, jak wiele ich jest – możesz przeczytać o tym w jednym z moich wpisów). My z MD uwielbiamy geocatching, czyli poszukiwanie skarbów za pomocą telefonicznego GPS-u. I teraz uwaga – polską stolicą geocatchingu jest podobno… Górzno mieszczące się na Pojezierzu Brodnickim!

To małe miasteczko mieści się na obszarze Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, który skrywa ponad 400 skrytek. Zdobywanie kolejnych trofeów wśród leśnych kniei i chaszczy jest niezłą przygodą, a po niektóre skarby musisz wyruszyć nawet rowerem wodnym, bo znajdują się na jeziorach Młyńskim i Górznieńskim.

Jeśli chcesz jechać na wakacje w Polsce i szukasz czegoś więcej niż spacer po lesie czy plażowanie, Pojezierze Brodnickie na pewno Cię zachwyci.

Tak więc, gdzie jechać na wakacje w Polsce? 

Polecam wam Brodnicę nie tylko dlatego, z jestem lokalną patriotką (choć jestem ;)). Okolice Brodnicy to region wyjątkowy na skalę europejską. Na Pojezierzu Brodnickim zobaczysz dziką przyrodę i zabytki sięgające początków naszego państwa. To klimat, którego próżno szukać na plażach Majorki. W Polsce na wyciągniecie ręki mamy prawdziwe perełki turystyczne. Więc jeśli jeszcze nie wiesz, gdzie jechać na wakacje w Polsce, zapraszam do siebie, na pojezierze Brodnickie :)

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on print
Drukuj

Jeśli zarezerwujesz nocleg lub samochód za pomocą powyższych linków, to do mojej skarbonki wpadnie kilka groszy. Co prawda, nie są to kokosy, ale każdy grosz się liczy. Obiecuję, ze przeznaczę go na rozwój tego bloga i w żaden sposób nie wpłynie to na cenę Twojej rezerwacji.

Autorka książki “Dziewięć marzeń”. Ulubiony kierunek podróży to Azja. Zakochała się w niej podczas podróży dookoła świata w pojedynkę. Kiedy nie podróżuje, dba o ogródek (na balkonie :)) i litrami pije zieloną herbatę. Zaraża energią i wierzy, że wszystko co dajemy do nas wraca. 

2 thoughts on “Gdzie jechać na wakacje w Polsce? Wybierz Pojezierze Brodnickie”

 1. Hi
  Travelling- it’s my passion:)
  I admire you for following your dream!
  Just found your link
  I’m originally from Brodnica :))
  Could you please tell me if I can find your book “Dziewiec marzen”
  Take care
  xxx

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy