Praga itaka

Praga na weekend TOP5 co zobaczyć

Praga na weekend? Kto był ten wie, że to miasto wciąga i przyciąga! Zabytki przyciągają rzesze turystów, a jak już tam dotrą mogą czuć się wciągnięci przez atmosferę i kuchnię tego miasta. Czego chcieć więcej? Podzielę się z Wami moim TOP5 miejsc, które zapadły mi w pamięć po odwiedzeniu Pragi. Mimo ujemnej temperatury podczas zwiedzania warto było zagłębić się w historię i piękno tego klimatycznego miasta. Zapnijcie pasy, jedziemy do Pragi! 

Jak dotrzeć do Pragi? Polecam podróż nocnym pociągiem albo skorzystać z zorganizowanej wycieczki do Pragi.

Most Karola

Chyba nikogo nie zdziwi, że most ten znalazł się na pierwszej pozycji. Można powiedzieć, że Most Karola to ikona Pragi i chyba nie ma turysty, który będąc w Pradze nie zobaczy go na własne oczy. Zabytkowy most łączący Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana. Most ozdobiony jest w 30 rzeźb w barokowym stylu, przedstawiających świętych. Według miejskiej legendy kamień węgielny do budowy mostu Karol IV postawił 9 lipca 1357 roku o godzinie 5.31 rano. Czy to ważna informacja? Podobno tak, ponieważ ta data i godzina nie były przypadkowe. Została wybrana sekwencja liczb nieparzystych: 1, 3, 5, 7, 9, 7, 5, 3, 1, co miało być dobrą wróżbą dla budowli. Wszystko wskazuje na to, że się nie pomylili.  Legenda głosi, że jeżeli dotkniemy Jana Nepomucena, to powrócimy do Pragi. Czemu nie!

most karola Praga

 

Stare Miasto

Stare Miasto skupia najważniejsze zabytki, które będąc w Pradze oczywiście warto zobaczyć. To było miejsce, w którym spędziliśmy najwięcej czasu. Na spacer po Starym Mieście warto poświęcić więcej czasu i zobaczyć między innymi:

  • Bramę Prochową – to jeden z głównych symboli Pragi, ma aż 65 m wysokości.
  • Miejski Dom Reprezentacyjny (Obecni Dům), znajduje się zaraz obok Bramy Prochowej.
  • Ratusz Staromiejski
  • Orloj, czyli słynny praski zegar, zegar jest umieszczony na południowej ścianie Ratusza. Jego budowa rozpoczęła się w 1410 roku, a został ukończony pod koniec XV wieku.
  • Kościół Świętego Mikołaja, pochodzący z czasów barokowych.

Praga stare miasto

Praga klimat

Dwa powyższe zdjęcia pochodzą ze strony Itaka. Pogoda, która nam towarzyszyła podczas zwiedzania i robienia zdjęć, niestety nie oddaje klimatu stolicy Czech.

Josefov

Josefov to dzielnica Żydowska. Przylegająca do starego miasta dzielnica Żydowska. Nazywają ją żydowskim miastem albo miastem w mieście. Kiedy Hitler w 1939 roku zajął Pragę, postanowił pozostawić Josefov, jako "Egzotyczne Muzeum Wymarłej Rasy". Z tego powodu w dzielnicy znajdują się liczne synagogi, muzea czy też cmentarz żydowski.

Zamek na Hradczanach

Zamek położony to dawna siedziba królów czeskich.  Położony jest na wzgórzu, nad Wełtawą w dzielnicy Hradczany. Obiekt zajmuje powierzchnię ok. 70 tys. m2 i według Księgi rekordów Guinnessa jest „największym ciągłym kompleksem zamkowym na świecie”! W obrębie wzgórza rozciągają się mury obronne, słynna Złota Uliczka i Katedra św. Wita.

Wzgórze Wyszehradzkie

Legenda głosi, że tu miało miejsce narodzenie Pragi. Miejsce szczególne dla mieszkańców i turystów. Kryje w sobie wiele tajemnic godnych zgłębienia. Rozciąga się stąd wspaniały widok na całą Pragę z Hradczanami na odległym wzgórzu.

Będąc w Pradze koniecznie spróbujcie lokalnego przysmaku - Kołacza! Jeśli nie rzucą Wam się w oczy na straganach, to z pewnością przyciągnie Was ich słodki zapach. 

Czechy kołacz

Opisałam co warto zobaczyć w Pradze, odwiedzając ją na weekend. Jestem ciekawa, czy część z Was ma swoje ulubione miejsca w Pradze? Jeśli tak, podzielcie się nimi w komentarzu. Ja Pragę zwiedzałam w biegu, ale wciąż liczę na to, że wybiorę się na spokojniejsze zwiedzanie tego miasta, może też z lepszą pogodą :)

warsztaty dla kobiet baner

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Drukuj

Jestem Mentorką Marzycieli. Pomagam osobom zmęczonym swoją pracą odkryć co tak naprawdę chcą robić w życiu, aby mogli poczuć sens i radość z tego co robią <3 Zrezygnowałam z pracy w korporacji, aby szukać własnej drogi. Wyruszyłam w podróż dookoła świata w pojedynkę, która zmieniła moje podejście do pracy i życia. 

Swoją historię opowiedziałam m.in. na konferencji TEDx i książce „Dziewięć marzeń”. Prowadzę autorskie warsztaty rozwojowe „Podróż do siebie” oraz sesje indywidualne online.

1 thought on “Praga na weekend TOP5 co zobaczyć”

  1. Praga to jedno z moich najukochańszych miast. Pragę uwielbiam. Jest piękna, z charakterem, z mnóstwem atrakcji, a do tego przywołuje wspomnienia z młodości. Ale z roku na rok jest coraz bardziej zatłoczona, zadeptana, coraz bardziej męcząca. Ot, cena sławy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy