"Mam 20/ 30/ 40/ 50 lat i nie wiem co robić w życiu" - zobaczyłam kilka wpisów w google o takiej treści i chciałam przybić autorom piątkę. To frustrujące! Wiem o tym z własnego doświadczenia. Moja droga do znalezienia odpowiedzi na pytanie: co chcę robić w życiu zajęła 36 lat. Dziś poprzez blog, sesje indywidualne i warsztaty pomagam innym pozbyć się niepewności, związanej z myślami, typu: czy to naprawdę coś dla mnie? Czy mam do tej pracy potrzebne umiejętności i talenty? Czy ta praca da mi radość, czy dużo na niej zarobię? Poniżej zebrałam kilka kroków, które mogą Ci pomóc znaleźć odpowiedź na to, co chcesz w życiu robić? :
Samopoznanie
Tak jak napisałam moja podróż do siebie, poszukiwanie tego co chce robić w życiu trwało większość mojego życia. Gdy odkryłam swoją misję wiesz co było w tym "najgorsze"? Że odpowiedź na to pytanie cały czas była we mnie! Żyłam z nią 36 lat i szukałam odpowiedzi gdzieś na zewnątrz, podczas, gdy ona cichutko żyła we mnie i czekała aż zwrócę się ku sobie! Zastanów się nad swoimi zainteresowaniami, pasjami i wartościami. Co sprawia Ci radość i satysfakcję? Jakie są Twoje umiejętności i talenty? Spróbuj odkryć, czym naprawdę się interesujesz i co motywuje Cię do działania. Jeśli odpowiedzi na te pytania wydają Ci się trudne, odpowiadasz "nie wiem", to wiedz, że też tak miałam i jest to normalne. Na szczęście przeszłam tę drogę i wyciągnęłam wnioski, aby teraz móc pomagać na drodze poznania siebie innym.
Eksploracja
Próbowanie nowych rzeczy to kwestia bardzo ważna. Próbując nowego, nieodkrytego przez nas wcześniej doświadczamy siebie bardziej. Można powiedzieć, że nowa sytuacja zdejmuje z nas maski, które nosimy na co dzień. w ten sposób poznajemy samych siebie z nowej strony, ponieważ działamy bez utartych schematów i nawyków. Moja podróż do okrywania siebie i szukania odpowiedzi na to, co chce robić w życiu zaczęła się gdy postanowiłam zrezygnować z pracy w korporacji (gap year), aby z plecakiem wyruszyć w podróż dookoła świata w pojedynkę.
Na szczęście Ty nie musisz iść moim śladem - rzucać wszystkiego, aby znaleźć swoje naturalne talenty, życiową misję :) Wystarczy, że będziesz eksperymentować i próbować różnych rzeczy. Wypróbuj różne zajęcia, kursy, praktyki, wolontariat lub prace tymczasowe. To może pomóc Ci odkryć nowe zainteresowania i pasje.
Refleksja
Regularnie poświęcaj czas na refleksję nad swoimi doświadczeniami. Co sprawiało Ci największą radość i spełnienie? W czym czułeś się dobrze? Jakie wyzwania lub problemy chciałbyś rozwiązywać? Uważne rozważanie tych pytań może prowadzić do większej jasności w kwestii Twojej ścieżki życiowej.
Szukanie wzorców
Zastanów się, czy masz jakieś wzorce lub osoby, które podziwiasz. Analizuj, co przyciąga ich działań i jakie wartości reprezentują. Może Ci to dostarczyć inspiracji i wskazać kierunek. U mnie takie wzorce pojawiały się gdy czytałam autobiografie znanych osób. Czasem to było jedno zdanie w książce, które wzbudzało we mnie ciekawość, nowe emocje i myśli typu: „o, to jest ciekawe” - zapisałam sobie tą obserwacje w notesie. Przykładem może być autobiografia Michelle Obamy „Becoming. Moja historia” (link do książki zostawiam na końcu wpisu).
Zagadnienia, tematy, historie, które opowiada autorka nie miały dla mnie takiego znaczenia, jak zdanie, które przeczytałam na jednej z pierwszych stron książki, gdzie Michelle Obama przedstawiała czytelnikowi swoją osobę w skrócie. Napisała coś w stylu "jestem dyrektorem fundacji, która pomaga młodzieży wybrać drogę kariery" (nie mam już tej książki, więc nie mogę zacytować dokładnie). Gdy to przeczytałam, pomyślałam "ale to jest super, mogłabym to robić, pomagać innym znaleźć pracę, zgodną z nimi!"
Rozmowa z innymi
Porozmawiaj z osobami, które Cię znają i którym ufasz. Poproś o ich o opinie, np. jakie talenty, umiejętności i zainteresowania kojarzą im się z Tobą. Czasami inni widzą w nas rzeczy, których sami nie dostrzegamy.
Podążanie za ciekawością
Jeśli nadal nie jesteś pewien, czego chcesz spróbować, warto podążać za swoją ciekawością. Wiele osób odkrywa swoje powołanie, próbując różnych rzeczy i odkrywając, co ich fascynuje. Podążając tym tropem, zaobserwowałam, że budzi się we mnie ciekawość małego dziecka za każdym razem gdy ktoś opowiadał, że zajmuje się np. stolarstwem, uwielbia to zajęcie, pomaga ludziom i dużo zarabia. Zawsze chciałam wiedzieć więcej! A konkretnie jak to zrobił!? Jaką drogę przeszedł, aby odszukać w swojej pracy te 3 składniki, które w mojej opinii świadczą o pracy zgodnej z powołaniem!?
Powołanie = pomoc innym + radość + dobre zarobki
Pamiętaj, że proces odkrywania swojej drogi życiowej może być długotrwały i nie jest to jednorazowe rozwiązanie. Ważne jest, aby być cierpliwym i elastycznym, próbując różnych rzeczy i rewidując swoje cele i priorytety na bieżąco. Niezależnie od tego, jaką drogę obrać, ważne jest, aby działać zgodnie z własnymi wartościami i pasjami, co często prowadzi do większej satysfakcji i spełnienia. A jeśli potrzebujesz pomocy na drodze do poznania siebie, znalezienia odpowiedzi na pytanie, co naprawdę chcesz robić w życiu, skontaktuj się ze mną. Linki zostawiam poniżej.
Pomocne linki, źródła dla szukających odpowiedzi - co chcą robić w życiu:
- Bezpłatna konsultacja - Tak jak wspominałam we wpisie, pomagam na drodze znalezienia w życiu swojej misji, pracy, która będzie zgodna z Tobą. Jeśli chciałbyś porozmawiać ze mną o swoich poszukiwaniach własnej drogi albo wiesz już co chcesz robić, ale nie wiesz jak wystartować, umów się na bezpłatną konsultacje: Sesje online z Martiną Zawadzką-Gawrońską
- Źródła, książki, które mogą pomóc:
- "Odkryj swój żywioł", Ken Robinson, Lou Aronica,
- Wpis o testach osobowości: Darmowe i płatne testy osobowości
- E-boook dla poszukujących swojej pasji: Jak znaleźć pasje
- Moje inspiracje, o których wspominam we wpisie: Książka "Becoming. Moja historia"