jak czuć się dobrze sama ze sobą

Jak czuć się dobrze z samym sobą

Czy możesz powiedzieć, że czujesz się dobrze z samym sobą? Psychicznie, fizycznie? Odczuwanie poczucia dobrej relacji ze sobą samym może być kluczowym elementem dobrej jakości życia. Oto kilka sugestii, jak zacząć czuć się lepiej z samym sobą. We wpisie również zaproszę Cię na warsztaty dla kobiet o poznaniu samej siebie "Podróż do siebie".

Co to znaczy czuć się dobrze z samym sobą?

Czucie się dobrze jest subiektywnym stanem emocjonalnym. Mówimy, że czujemy się dobrze, gdy doświadczamy pozytywnych emocji i odczuć, takich jak radość, zadowolenie, szczęście, spokój, relaks, zainteresowanie czy podekscytowanie. 

Odczuwanie tych pozytywnych stanów emocjonalnych może wpłynąć na ogólną jakość naszego życia, motywację, produktywność i zdrowie psychiczne. Czucie się dobrze z samym sobą może być wynikiem różnych czynników, takich jak zadowolenie z życia, dobra relacja z samym sobą i z innymi ludźmi, osiąganie celów, zdrowy styl życia, rozwiązywanie problemów czy aktywności, które sprawiają przyjemność.

Co zrobić, żeby poczuć się lepiej psychicznie? 

Przede wszystkim, wyraź swoje emocje - wyrażenie swoich uczuć może pomóc Ci zrozumieć, co się dzieje w twoim wnętrzu i zacząć proces gojenia. Jeśli trudno Ci ułożyć myśli w głowie, spróbuj przelać je na papier lub porozmawiaj z kimś, komu ufasz. Wiem z doświadczenia, że czasem łatwiej rozmawia się z kimś obcym. A osoba z większą wiedzą na temat ludzkich emocji i raczenia sobie z nimi może być idealnym wsparciem. Jeśli czujesz, że tego właśnie potrzebujesz to nie bój się umówić na konsultację na przykład z psychologiem. 

Jak poczuć się lepiej fizycznie?

Mimo wszechobecnych pokus, aby po pracy przykleić się do fotela z pilotem w ręku i czymś słonym/słodkim w okolicy, staraj się utrzymywać zdrowy styl życia. Zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i sen są ważne dla dobrego samopoczucia. A jak już wiesz, dbanie o swoje samopoczucie to dbanie o relacje z samym sobą. Bądź dla siebie dobra/ dobry.

Są takie dni, w których aktywność fizyczna to dla nas za dużo, spróbuj wtedy technik relaksacyjnych. Medytacja, joga, aromaterapia, masaż i inne techniki relaksacyjne mogą pomóc Ci zmniejszyć stres i poczucie napięcia.

Zrób coś, co Cię uspokaja - czy to czytanie książek, słuchanie muzyki, spacerowanie w naturze lub cokolwiek innego, co sprawia, że czujesz się lepiej, staraj się robić to regularnie.

Dobra relacja z samym sobą

Dobra relacja zaczyna się od dbaniu o tę relację. Od dbania, czyli poświęcania czasu i zrozumienia na rzecz tej relacji. Co zrobi rodzic, który chce polepszyć relację ze swoim dzieckiem? Oczywiście zacznie interesować się życiem swojego dziecka, spędzać z nim czas, aby go zrozumieć i lepiej do niego dotrzeć. To samo trzeba zrobić, aby mieć dobre relacje z samym sobą.

Podaruj sobie czas dla siebie

Znajdź czas, aby robić rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność. Może to być medytacja, czytanie książek, słuchanie muzyki lub innych zajęć, które lubisz robić. Robiąc coś dla siebie, zaczniesz czuć się bardziej zrelaksowany i zadowolony. To właśnie robimy podczas weekendowych warsztatów dla kobiet, które organizuję - poświęcamy czas samej sobie. Za pomocą warsztatów rozwojowych, medytacji, jogi, a także masaży pogłębiamy relację ze swoim sercem, głową i ciałem. Więcej informacji o warsztacie jest na tej stronie.

Akceptuj swoje uczucia i myśli

Przestań oceniać swoje emocje i myśli jako dobre lub złe. Wszystkie emocje są naturalne, POTRZEBNE, a myśli są częścią twojego wewnętrznego dialogu. Zaczynając akceptować swoje myśli i emocje, zyskasz większe zrozumienie siebie i zaczniesz czuć się bardziej zintegrowany jako całość.

Zadbaj o swoje ciało

Jak już wspomniałam, dbanie o swoje ciało poprzez zdrową dietę, aktywność fizyczną i sen może pomóc Ci czuć się lepiej i bardziej komfortowo w swojej skórze. Próby wyrównania diety i wprowadzenia aktywności fizycznej do Twojego stylu życia mogą wpłynąć na poprawę samopoczucia.

Znajdź swoje cele i pasje

Wypracuj swoje cele i marzenia, a następnie pracuj nad ich osiągnięciem. Kiedy robisz rzeczy, które kochasz, zaczniesz czuć się bardziej spełniony i szczęśliwy. 

Utrzymuj pozytywne relacje

Gdy mam zły humor a zadzwoni przyjaciółka, z którą mogę pośmiać się z mojego użalania się nad sobą, wszystko mija. Dzięki pozytywnej relacji i poczuciu humoru, na które wcześnie nie miałam ochoty moje zmartwienia już nie wydają się końcem świata. Relacje z innymi ludźmi mają wpłynąć na nasze samopoczucie. Utrzymuj związki z ludźmi, którzy Cię wspierają i inspirują, a unikaj osób, które Cię osłabiają lub niepokoją.

Bądź wdzięczny

Zwracanie uwagi na pozytywne rzeczy w życiu i praktykowanie wdzięczności mogą pomóc Ci zobaczyć, że Twoja codzienność ​ ma wiele pięknych aspektów. Pomyśl o pięciu rzeczach, za które jesteś wdzięczny każdego dnia a zobaczysz, że poczujesz się zmotywowany, by doceniać więcej. Zaczniesz lepiej ocenić swoje relacje, swoje życie.

Bądź łagodny dla siebie i nie wymagaj za dużo. Z czasem, stosując się do tych sugestii, możesz poczuć się lepiej i zacząć odkrywać swoją siłę z dobrej relacji z samym sobą. Co przełoży się na dobre samopoczucie.

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Drukuj

Jestem Mentorką Marzycieli. Pomagam osobom zmęczonym swoją pracą odkryć co tak naprawdę chcą robić w życiu, aby mogli poczuć sens i radość z tego co robią <3 Zrezygnowałam z pracy w korporacji, aby szukać własnej drogi. Wyruszyłam w podróż dookoła świata w pojedynkę, która zmieniła moje podejście do pracy i życia. 

Swoją historię opowiedziałam m.in. na konferencji TEDx i książce „Dziewięć marzeń”. Prowadzę autorskie warsztaty rozwojowe „Podróż do siebie” oraz sesje indywidualne online.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy