spotkanie autorskie z Martiną Zawadzką

Spotkanie autorskie online i na żywo

Czy warto zorganizować spotkanie autorskie? Zdecydowanie TAK! Nie ukrywam, że z początku podchodziłam do tego tematu z pewną dozą niepewności. Takie wydarzenie kojarzyło mi się ze stresem i sztywnym przemawianiem przed publicznością, jednak już teraz mogę Ci napisać, że się myliłam! I to bardzo, bo pokochałam tę formę spotkań z czytelnikami!

Zastanawiasz się, skąd ta zmiana? Pewnego dnia na  swojej drodze spotkałam autora książek, który pokazał mi, że spotkania autorskie są wyjątkowym wydarzeniem, pełnym inspiracji i życzliwych ludzi. Za sprawą Krzysztofa Piersy zrozumiałam, że takie spotkania to tak naprawdę świetny sposób, by poznać swoich czytelników i porozmawiać z nimi o swojej książce. To wyjątkowa okazja na opowiedzenie swojej historii osobom, które są nią zainteresowane i po to właśnie przyszły! Spotkania tego typu pozwalają osobom o podobnych zainteresowaniach nie tylko dowiedzieć się więcej o książce, ale także poznać i spędzić wspólnie czas.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym wpisie chciałam przybliżyć Ci, czym jest spotkanie autorskie i dlaczego warto je organizować.  To jednak nie wszystko! Opowiem Ci o moich doświadczeniach ze spotkaniami w całej Polsce, a także tym, dlaczego uważam je za tak ważne! Na końcu, zaproszę Cię na moje spotkanie autorskie, chętnie też przyjadę do biblioteki w Twoim mieście :)

Kim jestem?

Jeśli jesteś tu pierwszy raz, to pozwól, że się przedstawię.  Jestem autorką  dwóch książek "Dziewięć marzeń' oraz " Jak znaleźć pasję?". Aktualnie organizuję wyjątkowe spotkanie dotyczące mojej książki "Dziewięć marzeń”, w której opisuje historię podróży dookoła świat w pojedynkę. Też marzy Ci się taka przygoda?  Już teraz możesz pobrać darmowy rozdział i się zainspirować moją historią. Kto wie, może też rzucisz wszystko i wyjedziesz w podróż dookoła świata?

spotkanie autorskie

Co to jest spotkanie autorskie?

Nie będę przytaczać oficjalnych definicji, ale najprościej pisząc — spotkanie autorskie to spotkanie pisarza z czytelnikami albo publicznością zainteresowaną tematyką jego książki. Często autorzy decydują się wyłącznie na jedno spotkanie z czytelnikami w ramach promocji nowo wydanej książki. W moim przypadku jednak wygląda to nieco inaczej. Obcowanie z czytelnikami sprawia mi niesamowitą przyjemność, dlatego spotkań planuję jeszcze sporo!  Nawet w wersji online, o czym przeczytasz więcej na koniec artykułu.

spotkanie autorskie
Zdjęcia ze spotkań autorskich w Gminnej Bibliotece w Lipowej, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. dr. Juliana Gerpe w Łabiszynie, Bibliotece Publicznej w Solcu Kujawskim, Grudziądzu oraz Warszawie

Najczęściej spotkania autorskie odbywają się w szkołach, bibliotekach, domach kultury, czy kawiarniach. Tak naprawdę miejsce nie ma większego znaczenia, bo liczy się wspólnie spędzony czas. W końcu to okazja na kontakt autora z życzliwą publicznością, która jest zainteresowana czytaniem, konkretną książką i poznaniem osoby, która ją napisała. Czytelnicy mają kontakt z autorem, mogą porozmawiać o tym, co napisał, a także wymienić się poglądami, czy zadać pytania. To świetny moment, by poznać swoich czytelników i wzajemnie się inspirować.

Po co są organizowane spotkania autorskie?

Poznanie czytelników i promocja

Największą zaletą jest możliwość poznania swoich czytelników bądź osób, które też chcą podróżować, czyli w moim przypadku — potencjalnych nowych odbiorców. Nie zawsze na moje spotkania przychodzą tylko czytelnicy, ale na przykład osoby, które o zmianie swojego życia. Mają one podobne marzenia o podróżowaniu i chcą dowiedzieć się, jak ja zrealizowałam swoje. Dla nich nasze spotkanie może być po prostu inspiracją do działania! To także forma promocji. Informacja o książce dociera do nowych osób, które wcześniej o niej nie słyszały. Być może właśnie z tego powodu pojawią się na spotkaniu i będą chciały dowiedzieć się więcej.

Motywacja dla autora

Pisanie książki przebiega w samotności i choć przelewam na kartki książki swoją historię, to nie widzę, jak inni odbierają ją na żywo. W trakcie spotkania mogę za to zaobserwować, co czytelnikom podobało się w mojej książce. Co wzbudziło w nich największe emocje?  Jak odbierają opisaną historię? Często widzę, jak niektórzy przychodzą na takie spotkanie z osobą towarzyszącą i ta — choć z początku średnio zainteresowana — nagle zaczyna angażować się w to, co opowiadam. To niesamowite doświadczenie dla pisarza, gdy widzi, że to, co chce przekazać ma wartość dla innych.

Jak wygląda spotkanie autorskie?

spotkanie autorskie

Na moich spotkaniach autorskich nie potrzebuję osoby prowadzącej, choć wiem, że niektórzy autorzy decydują się na taką formę. Zdecydowanie wolę sama opowiedzieć o swojej książce i wszystkich moich doświadczeniach w niej opisanych.  Przygotowuję prezentację, którą urozmaicam rozmową z czytelnikami. Zazwyczaj spotkanie autorskie ze mną trwa koło półtorej godziny. W tym czasie dzielę się nie tylko ciekawostkami z podróży do Filipin, Indonezji, czy Australii, ale także śmiesznymi filmikami, które powstały w trakcie mojej przygody.  To buduje więź między mną a widownią i sprawia, że szybciej nawiązujemy między sobą relacje.

Po prezentacji nadchodzi czas na pytania czytelników. To rewelacyjna część, która pokazuje mi, co tak naprawdę najbardziej zainteresowało czytających. Na sam koniec podpisuję wszystkie książki.  Nie da się ukryć — to jest naprawdę intensywny i wzruszający czas!

Spotkanie autorskie online

Jak wspominałam — kontakt z innymi daje mi ogromnego powera do działania! Chcę dzielić się historią podróży dookoła świata i moją książką jeszcze z wieloma osobami. Ze względu na sytuację epidemiczną, w tym momencie nie są organizowane spotkania autorskie na żywo, dlatego dla szkół i bibliotek przygotowałam specjalną ofertę na spotkanie online. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do kontaktu: martina.zawadzka@gmail.com 

Jeśli uczęszczasz na spotkania autorskie, to podziel się ze mną w komentarzu, dlaczego lubisz taką formę kontaktu z autorem? Jestem ciekawa, jak to wygląda z perspektywy czytelnika! :) 

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on print
Drukuj

Jeśli zarezerwujesz nocleg lub samochód za pomocą powyższych linków, to do mojej skarbonki wpadnie kilka groszy. Co prawda, nie są to kokosy, ale każdy grosz się liczy. Obiecuję, ze przeznaczę go na rozwój tego bloga i w żaden sposób nie wpłynie to na cenę Twojej rezerwacji.

Autorka książki “Dziewięć marzeń”. Ulubiony kierunek podróży to Azja. Zakochała się w niej podczas podróży dookoła świata w pojedynkę. Kiedy nie podróżuje, dba o ogródek (na balkonie :)) i litrami pije zieloną herbatę. Zaraża energią i wierzy, że wszystko co dajemy do nas wraca. 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy