jak podejmować dobre decyzje

Jak podejmować dobre decyzje?

Jak podejmować dobre decyzje? Podejmowanie decyzji wcale nie jest tak proste, jakby mogło się wydawać, a podejmowanie dobrych decyzji, to dopiero wyzwanie! Postanowiłam, że trochę Ci w tym pomogę i zdradzę sposoby, które pomagają mi, gdy wydaje mi się, że nie wiem, czego chcę. 

Rozum - czas na analizę!

Od czego warto zacząć? Od analizy na chłodno. Pierwszym Twoim krokiem może być stworzenie prostej listy za i przeciw. Poświęć na to chwilę i wypisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci poukładać swojej myśli. Nie musisz się z tym śpieszyć,  skrupulatnie spisz plusy i minusy, spójrz na nie na następny dzień i dopisz to, co jeszcze pojawiło Ci się w głowie. 

Przykład takiej listy możesz zobaczyć w pierwszym rozdziale mojej książki "Dziewięć marzeń", który  jest dostępny za darmo.

Stworzyłam uproszczoną analizę SWOT dotyczącą swojej rocznej przerwy na podróżowanie. Wypisałam “Plusy i minusy gap year”. Z początku o wiele łatwiej było mi wypisać minusy, niż plusy, aż dotarłam do tego jednego ważnego punktu “znowu będę się uśmiechać”. Później zadałam sobie pytanie: a co jeśli nie zrobię gap year? Odpowiedź nie zostawiała złudzeń: 

“Utopię się płacząc w wannie. Spowoduje wypadek, zastanawiając się, co zrobiłam źle w swoim życiu, stojąc w korku albo tutaj - umrę przy biurku. Samotna, nieszczęśliwa nie będę w stanie spojrzeć w lustro. A gdy wnuki zapytają mnie “babciu, jakie miałaś marzenia” powiem, że babcia miała marzenia, ale bała się je spełniać”.

Cytat oczywiście pochodzi z książki  “Dziewięć marzeń”. Możliwe, że tworząc swoją listę, również trafisz na punkt, który da Ci do myślenia i sprawi, że inne argumenty przestaną być ważne.

jak podejmować dobre decyzje

Serce - co będę czuła?

Skoro logiczne aspekty podejmowanej decyzji już za nami, to czas na uczucia. Zastanów się, co poczujesz, gdy zdecydujesz się na opcję X, a co gdy wybierzesz rozwiązanie Y? Które z nich przybliży Cię do miejsca, w którym pragniesz być? Które Cię od niego oddali?

W książce "Esencjalista" Greg Mckeown proponuje, by podczas podejmowania decyzji kierować się tylko i wyłącznie stwierdzeniami "Hell Yeah" albo "No". Na myśl o czymś nie masz pierwszego odruchu "o tak, chcę tego"? W takim razie - odmów. Po prostu. Jeśli temat wyborów i życia zgodnego z samym sobą, swoim sercem jest Ci bliski to zapoznaj się z warsztatami, które organizuję, na których uczę m.in. podejmować decyzje zgodne z samym sobą -> Warsztaty rozwojowe Podróż do siebie. 

Nadal nie wiem, czego chcę!

W takim razie czas na sztuczkę. Rzuć monetą! Uśmiechasz się właśnie z przekąsem? Spróbuj. Jeśli nie wiesz, co zrobić, jaką decyzję podjąć w konkretnej sytuacji, wahasz się, nad czym Ci tak naprawdę zależy, to rzuć monetą. To proste. Orzeł to wybór X, Y to reszka. 

Jak to działa? W momencie, w którym moneta będzie spadać, poczujesz, czy bardziej zależy Ci na reszce, czy na orle. To uczucie wzmocni się, gdy zobaczysz wynik losowania. Cieszysz się z niego? Czy przeciwnie? Idź za tym głosem, który odezwał się w Tobie w czasie głosowania. 

„Słuchaj swojego serca, ale rozum weź ze sobą”

Serce i rozum zawsze pytaj o zdanie! Nawet jak serce dyktuje jakieś pomysł, rozwiązanie, to warto zapytać rozum, jak to można by zrobić? I dać sobie czas na odpowiedź.

Jak podejmować dobre decyzje?

Podziel się ze mną swoimi sposobami na podejmowanie dobrych decyzji. Przychodzi Ci to z łatwością, czy wręcz przeciwnie?

 

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Drukuj

Jestem Mentorką Marzycieli. Pomagam osobom zmęczonym swoją pracą odkryć co tak naprawdę chcą robić w życiu, aby mogli poczuć sens i radość z tego co robią <3 Zrezygnowałam z pracy w korporacji, aby szukać własnej drogi. Wyruszyłam w podróż dookoła świata w pojedynkę, która zmieniła moje podejście do pracy i życia. 

Swoją historię opowiedziałam m.in. na konferencji TEDx i książce „Dziewięć marzeń”. Prowadzę autorskie warsztaty rozwojowe „Podróż do siebie” oraz sesje indywidualne online.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy