jak podejmować dobre decyzje

Jak podejmować dobre decyzje?

Jak podejmować dobre decyzje? Podejmowanie decyzji wcale nie jest tak proste, jakby mogło się wydawać, a podejmowanie dobrych decyzji, to dopiero wyzwanie! Postanowiłam, że trochę Ci w tym pomogę i zdradzę sposoby, które pomagają mi, gdy wydaje mi się, że nie wiem, czego chcę. 

Rozum - czas na analizę!

Od czego warto zacząć? Od analizy na chłodno. Pierwszym Twoim krokiem może być stworzenie prostej listy za i przeciw. Poświęć na to chwilę i wypisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci poukładać swojej myśli. Nie musisz się z tym śpieszyć,  skrupulatnie spisz plusy i minusy, spójrz na nie na następny dzień i dopisz to, co jeszcze pojawiło Ci się w głowie. 

Przykład takiej listy możesz zobaczyć w pierwszym rozdziale mojej książki "Dziewięć marzeń", który za darmo jest dostępny tutaj. 

jak podejmować dobre decyzje

Stworzyłam uproszczoną analizę SWOT dotyczącą swojej rocznej przerwy na podróżowanie. Wypisałam “Plusy i minusy gap year”. Z początku o wiele łatwiej było mi wypisać minusy, niż plusy, aż dotarłam do tego jednego ważnego punktu “znowu będę się uśmiechać”. Później zadałam sobie pytanie: a co jeśli nie zrobię gap year? Odpowiedź nie zostawiała złudzeń: 

“Utopię się płacząc w wannie. Spowoduje wypadek, zastanawiając się, co zrobiłam źle w swoim życiu, stojąc w korku albo tutaj - umrę przy biurku. Samotna, nieszczęśliwa nie będę w stanie spojrzeć w lustro. A gdy wnuki zapytają mnie “babciu, jakie miałaś marzenia” powiem, że babcia miała marzenia, ale bała się je spełniać”.

Cytat oczywiście pochodzi z książki  “Dziewięć marzeń”. Możliwe, że tworząc swoją listę, również trafisz na punkt, który da Ci do myślenia i sprawi, że inne argumenty przestaną być ważne.

jak podejmować dobre decyzje

Serce - co będę czuła?

Skoro logiczne aspekty podejmowanej decyzji już za nami, to czas na uczucia. Zastanów się, co poczujesz, gdy zdecydujesz się na opcję X, a co gdy wybierzesz rozwiązanie Y? Które z nich przybliży Cię do miejsca, w którym pragniesz być? Które Cię od niego oddali?

W książce "Esencjalista" Greg Mckeown proponuje, by podczas podejmowania decyzji kierować się tylko i wyłącznie stwierdzeniami "Hell Yeah" albo "No". Na myśl o czymś nie masz pierwszego odruchu "o tak, chcę tego"? W takim razie - odmów. Po prostu.

Nadal nie wiem, czego chcę!

W takim razie czas na sztuczkę. Rzuć monetą! Uśmiechasz się właśnie z przekąsem? Spróbuj. Jeśli nie wiesz, co zrobić, jaką decyzję podjąć w konkretnej sytuacji, wahasz się, nad czym Ci tak naprawdę zależy, to rzuć monetą. To proste. Orzeł to wybór X, Y to reszka. 

Jak to działa? W momencie, w którym moneta będzie spadać, poczujesz, czy bardziej zależy Ci na reszce, czy na orle. To uczucie wzmocni się, gdy zobaczysz wynik losowania. Cieszysz się z niego? Czy przeciwnie? Idź za tym głosem, który odezwał się w Tobie w czasie głosowania. 

„Słuchaj swojego serca, ale rozum weź ze sobą”

Serce i rozum zawsze pytaj o zdanie! Nawet jak serce dyktuje jakieś pomysł, rozwiązanie, to warto zapytać rozum, jak to można by zrobić? I dać sobie czas na odpowiedź.

Jak podejmować dobre decyzje?

Podziel się ze mną swoimi sposobami na podejmowanie dobrych decyzji. Przychodzi Ci to z łatwością, czy wręcz przeciwnie?

 

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on print
Drukuj

Jeśli zarezerwujesz nocleg lub samochód za pomocą powyższych linków, to do mojej skarbonki wpadnie kilka groszy. Co prawda, nie są to kokosy, ale każdy grosz się liczy. Obiecuję, ze przeznaczę go na rozwój tego bloga i w żaden sposób nie wpłynie to na cenę Twojej rezerwacji.

Autorka książki „Dziewięć marzeń”. Ulubiony kierunek podróży to Azja. Zakochała się w niej podczas podróży dookoła świata w pojedynkę. Kiedy nie podróżuje, dba o ogródek (na balkonie :)) i litrami pije zieloną herbatę. Zaraża energią i wierzy, że wszystko co dajemy do nas wraca. 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy