zainteresowania w cv

Zainteresowania w CV - jakie wpisać, aby nie zawiało nudą?

Według badania Grupy Progres z 2018 roku co piąta osoba aktywna zawodowo w Polsce nie potrafi określić swoich zainteresowań. Pozostali swój wolny czas najchętniej przeznaczają na sport (46%), czytanie książek (39%) i słuchanie muzyki (39%). Mało oryginalnie, prawda? Nic zatem dziwnego, że gdy piszemy CV, często wolimy nie wymieniać swoich hobby. A to duży błąd. Dlaczego warto umieścić swoje zainteresowania w CV? I jak to zrobić, aby nie popaść w banał?

Po co wpisywać zainteresowania w CV?

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle mielibyśmy tracić cenne miejsce w CV na nasze hobby. Przecież to walka o posadę, a nie próba zaproszenia pani czy pana z HR na kawę. Liczą się umiejętności, wykształcenie i rekomendacje, a nie wspólne pasje.

Pozornie tak. Jednak portal HRPolska zauważa, że obecnie dla rekrutrów coraz większe znaczenie ma osobowość kandydata. Zaangażowanie, kreatywność czy lojalność to cechy, które mogą ostatecznie zdecydować o wyborze tej a nie innej osoby. Nawet jeśli nie będzie posiadała wymaganego doświadczenia czy wiedzy.

Już wiesz po co umieścić swoje zainteresowania w CV? Tak. One nie mówią nic o Twoich kompetencjach, ale mówią wiele o tym, jakim jesteś człowiekiem.

Lubisz przebywać w grupie czy jesteś indywidualistą? Bronisz własnego zdania czy raczej ustępujesz innym? Wolisz porządek czy działasz spontanicznie? To dla przyszłego pracodawcy ważne informacje. A wyczytać je może właśnie z Twoich zainteresowań w CV.

Jeśli oczywiście odpowiednio je przedstawisz.

Jak przedstawić zainteresowania w CV?

Cześć jestem Jan Kowalski. Mam 32 lata. Interesuję się sportem, a poza tym czytam książki i słucham muzyki. Masz ochotę poznać bliżej kogoś takiego? Ja też nie. Ten sport to pewnie spacery wokół osiedla, ostatnią książkę przeczytał w liceum, a muzyka to Martyniuk na Jedynce...

Tak samo pomyśli rekruter.

Jeśli chcesz, aby Twoje zainteresowania w CV przyciągnęły uwagę, pamiętaj o kilku zasadach.

jak znaleźć pasję

Określ swoje hobby jak najbardziej dokładnie

Jeśli chcesz, aby Twoje hobby wyglądało w CV na wiarygodne, wyrzuć ogólnikowe sformułowania. Spędzasz wieczory na oglądaniu filmów? Dodaj konkretnego reżysera, tematykę lub czas powstania. Określenie „Wczesne filmy Quentina Tarantino” brzmi zdecydowanie bardziej frapująco niż „Filmy”. Uwielbiasz podróżować? Na pewno masz jakiś ulubiony region czy sposób podróżowania.

Im konkretniej opiszesz swoje hobby, tym lepiej. Ale uwaga! Nie naginaj rzeczywistości! 

Wpisz tylko to, czym naprawdę się interesujesz

Kultura afro-kubańska? Mediewistyka? Fizyka cząstek elementarnych? Brzmi imponująco, ale przygotuj się, że ktoś będzie chciał sprawdzić, czy naprawdę się na tym znasz. Jeśli więc nie wiesz, co to santeria, suweren czy liczba barionowa, lepiej wybierz coś mniej egzotycznego.

Jeśli jesteś fanką serialu Przyjaciele to z pewnością pamiętasz CV Joey'a. W którym prawda o jego kwalifikacjach była delikatnie mówiąc nagięta. "Taniec, stepowanie, strzelanie z łuku, znajomość języka francuskiego"... no własnie znajomość języka francuskiego :) Dla przypomnienia, odrobiny uśmiechu i ku przestrodze zostawiam link ;) Joey uczy się francuskiego

Nie wpisuj zainteresowań, tylko dlatego, że dobrze wyglądają w CV. Choć w sieci znajdziesz wiele porad typu „Jakie zainteresowania warto wpisać w CV”, nie warto. Poszukaj raczej tego, co wyróżnia Twoje hobby. A co jeśli nie masz hobby? Każdy ma - gwarantuję! i chętnie pomogę Ci je odkryć. Organizuję warsztat online pt. "jak znaleźć pasję i lepiej poznać siebie",  sprawdź koniecznie. 

Wybierz hobby związane ze stanowiskiem, o jakie się starasz

Najlepiej, gdy zainteresowania w CV pokazują te cechy Twojej osobowości, które ułatwiają pracę na stanowisku, na jakie aplikujesz. Jeśli chcesz zostać pomocą techniczną u weterynarza, ornitologia będzie jak najbardziej na miejscu. Starasz się o posadę menadżera? Organizowanie akcji społecznych będzie dowodem, że potrafisz zjednać sobie ludzi.

Zanim więc wypiszesz listę 10 hobby, zastanów się, które podkreślą te cechy charakteru, jakie mogą przydać się w tej pracy. 

Zachowaj spójność

Pamiętaj też, że rekruterzy sprawdzą Twoje media społecznościowe. Profil na Facebooku, Twitterze, Instagramie lub Pintereście (Tik Toka też już masz?)  mówi wiele o Twoich prawdziwych hobby. Jeśli więc umieszczasz zainteresowania w CV, postaraj się, żeby znalazły potwierdzenie w tym, jak pokazujesz siebie online.  

A może w ogóle nie pisz CV?

Na koniec ciekawa kwestia. Obecnie wiele firm rezygnuje podczas rekrutacji z CV. Dotyczy to głównie mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy szukają do swojego zespołu „ciekawych osobowości”, a tę informację trudno wyczytać z suchej formy tradycyjnego CV.

Dlatego CV coraz częściej zastępuje prośba „Opowiedz nam, co możesz dla nas zrobić” albo „Opowiedz o najciekawszym projekcie, w jakim do tej pory brałaś/brałeś udział”. To dla pracodawcy o wiele lepsze źródło informacji niż opis formalnego wykształcenia czy wyliczenie poprzednich stanowisk.  

Jeśli zainteresował Cię bardziej temat związku między zainteresowaniami a osobowością człowieka, zajrzyj do mojego wpisu Jakie są hobby? Lista ciekawych hobby, które dodadzą barw Twojemu życiu.

No i koniecznie daj znać w komentarzu, jakie masz doświadczenia ze składaniem CV. Może przydadzą się komuś, kto akurat szuka pracy 😊  

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on print
Drukuj

Jeśli zarezerwujesz nocleg lub samochód za pomocą powyższych linków, to do mojej skarbonki wpadnie kilka groszy. Co prawda, nie są to kokosy, ale każdy grosz się liczy. Obiecuję, ze przeznaczę go na rozwój tego bloga i w żaden sposób nie wpłynie to na cenę Twojej rezerwacji.

Autorka książki “Dziewięć marzeń”. Ulubiony kierunek podróży to Azja. Zakochała się w niej podczas podróży dookoła świata w pojedynkę. Kiedy nie podróżuje, dba o ogródek (na balkonie :)) i litrami pije zieloną herbatę. Zaraża energią i wierzy, że wszystko co dajemy do nas wraca. 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy