Co można zwiedzić w Warszawie? Warszawa oferuje atrakcje, które znajdziesz na ulicach. W stolicy jest ich ponad 5 tysięcy. Marszałkowska, Nowy Świat, Chmielna, Francuska – te ulice na pewno znasz, bo to atrakcje, które znajdziesz w każdym przewodniku. Gdzie pójść w Warszawie, aby poznać te mniej znane zakątki? Poniżej 7 ulic, które warto odwiedzić.
To już prawie rok od kiedy wyprowadziłam się z tego miasta. Za każdym razem to prawdziwa przyjemność – wrócić tu i mieć czas żeby błądzić jej ulicami bez celu. Mam wrażenie, że wtedy odkrywam najwięcej. Zapraszam Cię do takiego zwiedzania 😉
1. Ulica Pańska, czyli Czterdzieści lat minęło…
Od premiery Czterdziestolatka minęło więcej niż 40 lat. Pierwszy odcinek serialu powstał w 1974 roku. I od tamtej pory ulica Pańska na warszawskiej Woli stała się sławna. Właśnie na tym osiedlu mieszkała rodzina Karwowskich.
Zobaczyć można nie tylko ogólną panoramę osiedla.Podobno, jeśli popytasz mieszkańców, wskażą Ci konkretny blok i mieszkanie, gdzie kręcono odcinki serialu. Podpowiedź znajdziesz też w tekście Tu w latach 70. kręcono „40-latka”. Tak wygląda mieszkanie inżyniera Karwowskiego.
Wspominasz z sentymentem czasy PRL-u? Oprócz ulicy Pańskiej, warto odbyć wycieczkę w czasie i odwiedzić w Warszawie Muzeum życia PRL.
2. Ulica Prosta 51– wyszli i przeżyli
Spacerując po Warszawie, warto patrzeć uważnie pod nogi. Nie tylko dlatego, żeby się nie potknąć o porzuconą hulajnogę, ale też dlatego, żeby nie przeoczyć zabytku. W czasie II Wojny Światowej ulica Prosta była granicą getta. 10 maja 1943 r. przez jedną ze studzienek kanalizacyjnych na tej ulicy uciekła z getta grupa Żydów, m.in. Marek Edelman.
” …w kanale wysokim na 70 centymetrów, gdzie nie można się wyprostować, a woda sięga do ust, czekamy 48 godzin na wyjście. Co chwilę ktoś mdleje. Najbardziej męczy pragnienie. Niektórzy piją gęstą, szlamowatą wodę kanału. Sekundy trwają miesiące…”*.
Na pamiątkę bohaterom warszawskiego getta postawiono tam Pomnik Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego.
3. Ulica Chłodna – najwęższy dom w Polsce
Lubisz minimalizm? W takim razie na pewno spodoba Ci się na ulicy Chłodnej na Woli. Znajduje się tam ciekawa atrakcja Warszawy – najwęższy dom w Polsce. Dom Kreta ma szerokość zaledwie… 152 centymetrów szerokości! Piętrowa konstrukcja mieści salon, sypialnię, kuchnię i łazienkę – słowem wszystko, czego potrzeba do życia.
Niestety, w domu nie można oficjalnie mieszkać, gdyż nie spełnia norm budowlanych. Można go jednak zwiedzić, podczas dni otwartych.
4. Ulica Długa – najstarsza ulica Warszawie
Gdy już odkrywamy różne „naj” w Warszawie, nie można ominąć ulicy Długą w Śródmieściu. To najstarsza ulica w Warszawie. Pierwsze informacje dotyczące tej ulicy pochodzą z XV wieku.
Ulica Długa słynie z wielu zabytków, ale jeden z nich znów jest „naj”. To najmniejszy budynek w Warszawie, który znajduje się na zbiegu ulicy Długiej i ulicy Kreta. Co prawda jeden z boków budowli przylega do Kościoła Paulinów, ale formalnie jest odrębnym budynkiem. Teraz mieści się w nim Kiosk Ruchu.
5. Ulica Płatnicza – w klimacie retro
Ulica Płatnicza na Bielanach uważana jest przez niektórych za najbardziej malowniczą ulicę w Warszawie. Spacer po niej jest jak powrót do przeszłości o 100 lat!
Na ulicy zobaczysz zabudowę w stylu dworkowym z lat 20-tych XX wieku. Wieczorami budynki oświetlają zabytkowe latarnie gazowe. Latarnie każdego dnia ręcznie zapala stróż, którego możesz spotkać przy odrobinie szczęścia.
Jeśli chcesz podziwiać najstarsze latarnie gazowe w Warszawie (1856 r.), przespaceruj się ulicą Przyrynek na Nowym Mieście.
6. Osiedle na Kole – syrenka Picassa
Któż nie słyszał o Pablu Picassie? Pewnie niejeden koneser sztuki chciałby mieć rysunek mistrza na ścianie własnego mieszania. Tak się składa, że jedno z mieszkań w Warszawie taki rysunek rzeczywiście ma.
W budynku przy ulicy Deotymy 48 możesz podziwiać mural, jaki namalował Picasso, kiedy w roku 1948 zwiedzał powstające właśnie osiedle. Picasso był zachwycony PRL-owską architekturą (!?) i namalował na ścianie mieszkania warszawska syrenkę z młotem w ręce.
Losy muralu były burzliwe. W roku 1953 właściciele mieszkania zamalowali rysunek, który został odtworzony dopiero w roku 2019. Jeżeli fascynujesz się sztuką współczesną, odwiedź koniecznie Osiedle na Kole.
7. ul. Tamka – mural „Nie każdy bohater nosi pelerynę”
Oryginalne podziękowanie dla pracowników służby zdrowia, która codziennie ryzykuje życie w walce z pandemią koronawirusa. Mural, przedstawiający pielęgniarzy, lekarzy oraz ratownika medycznego na tle zarysu mapy Polski, możecie zobaczyć na budynku przy ul. Tamka 37 na warszawskim Powiślu.
8. Brzeska 14A – mural „Wielka Gęś”
Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki współczesnej i spodobała Ci się historia o syrence Picassa, odwiedź także Pragę Północ. Na ścianie kamienicy przy ulicy Brzeskiej 14A jest kolorowy mural żywcem wyjęty z dziecięcych fantazji. Przedstawia on wielką gęś w otoczeniu zwierząt i fantastycznych stworzeń. Mural powstał w 2012 roku i powstał jako efekt współpracy artystów oraz dzieci mieszkających na warszawskiej Pradze.
Zresztą Brzeska to nie jedyna uliczna atrakcja w Warszawie. Możesz zobaczyć wiele innych murali na szlaku street artu na Pradze Północ.
Jak najlepiej zwiedzać atrakcje w Warszawie?
Skoro mówimy o ulicach, to pewnie myślisz, że spacerkiem? Mam lepszy pomysł. Co powiesz na Veturilo? To warszawski rower publiczny. Tanio i zdrowo, no i nie stoi się w korkach. Wystarczy, że zarejestrujesz się w aplikacji i już możesz wypożyczyć rower w jednej z 390 stacji w całym mieście.
Choć e-hulajnogi na chodnikach wzbudzają ostatnio wiele kontrowersji, przyznam, że to świetna sprawa. Trochę ostrożności i śmigasz od ulicy do ulicy.
Warszawa – atrakcje na ulicach
Tych 8 niezwykłych ulic w Warszawie, to tylko parę miejsc, które odkryłam, zwiedzając miasto. Warszawskie skwery, aleje i place mają z pewnością wiele więcej tajemnic. Na niektóre na pewno bym nie trafiła, gdyby nie aplikacja Geocaching. Pisałam już o niej w artykule o niecodziennych szlakach w Wiśle.
A Ty znasz jakieś ciekawe warszawskie ulice? Koniecznie napisz w komentarzu, gdzie jeszcze iść w Warszawie. Pojadę, zobaczę, a wrażeniami na pewno podzielę się na blogu.
Książka, e-book do zabrania na małe i duże podróże
Obiecałam, że na końcu podzielę się z Tobą książką, którą warto zabrać do Warszawy, czy inne mały/ duże podróże. Jeśli szukasz w sobie odwagi do spełnienia swoich marzeń, nie tylko podróżniczych albo brakuje Ci czasu na podróże bo pracujesz na etacie to ta książka jest dla Ciebie -> Zajrzyj, może to coś co otworzy Ci oczy na własne możliwości – książka/ e-book Dziewięć marzeń Trzymam kciuki za Twoje marzenia i podróże!
*Edelman M., Getto walczy (Udział Bundu w obronie getta warszawskiego), Warszawa 1945, reprint [w:] Assuntino R., Goldkorn W., Strażnik. Marek Edelman opowiada, Kraków 2006, ss. 234–235.
Przepiękna i bardzo klimatyczna jest też ul. Mostowa, zlokalizowana na warszawskim Nowym Mieście 🙂