realizacja marzeń

Realizacja marzeń - jak zmotywować się do działania?

Styczeń już za pasem, a Ty dalej zastanawiasz się, jak zabrać się do działania i przestać odwlekać realizację marzeń w nieskończoność? Od dłuższego czasu chcesz się nauczyć czegoś nowego, wprowadzić zmiany, ale tkwisz w jednym punkcie i zaczynasz mieć tego dość? 

Podzielę się z Tobą moimi sposobami, dzięki którym realizacja marzeń i ruszenie z miejsca jest po prostu łatwiejsze. Mam nadzieję, że Tobie także pomogą. Dzięki takiemu podejściu zrealizowałam jedno ze swoich postanowień, czyli napisanie książki “Dziewięć marzeń”, w której opowiadam o historii podróży świata dookoła w pojedynkę i poznawaniu siebie. 

realizacja marzeń

Czas i tak minie

Pierwsze tygodnie roku to moment, w którym  może dopaść Cię presja nowego początku, czystej kartki, wprowadzania w życie kolejnych zmian… Często piękne plany bardzo szybko idą w odstawkę, bo okazuje się, że ich realizacja nie jest wcale taka szybka, jakbyś tego oczekiwała. Bywa także i tak, że pokonuje Cię pierwsza trudność, jaka tylko pojawia się w realizacji Twojego planu. Tym samym niepotrzebnie tracisz motywację i całą werwę do działania. Wcale nie musi tak być, o ile odpowiednio do tego podejdziesz!

Najtrudniejszy pierwszy krok 

Wiesz, że częściej więcej czasu tracimy na zbieranie się do działania, niż samo działanie? Dlatego wykonanie tego najmniejszego ruchu sprawi, że nabierzesz rozpędu. Gdy już ruszysz, w końcu zaczyna działać magia. Głupio porzucić starania w trakcie, bo już poświęciłaś na to czas, prawda? Nawet jak zrobisz sobie przerwę, to Twoje myśli krążą wokół zadania do zrealizowania. Motywacja bierze się z działania. 

realizacja marzeń

Zacznij realizować swoje marzenia!

Dlatego, gdy bardzo chcesz coś zrobić - zacznij. Poświęć temu, chociaż 5 minut. Zobaczysz, że tyle wystarczy by to było łatwiejsze - niezależnie od tego, czego pragniesz: napisać książkę, zrealizować marzenia, odnaleźć swoją pasję, czy wykreślić z noworocznej listy “to do” najważniejsze zapisane cele. To wszystko zrobisz szybciej i skuteczniej, gdy usiądziesz i się tym zajmiesz. Chociażby na chwilę, rozpisując plan czy pierwsze kroki tego co trzeba zrobić, aby zbliżyć się do celu. To już pozwoli na mały krok do przodu. Nie wywieraj na siebie ogromnej presji, rób tyle, ile w danym momencie możesz. Tylko pamiętaj, by nie przestawać. Często to właśnie myślenie o robieniu czegoś jest bardziej męczące, niż robienie tego - zauważyłaś? 

Czy to, co chcesz robić jest TWOJE? 

Zastanów się, czy Twoje postanowienie, które chcesz zrealizować, tak naprawdę jest dla Ciebie ważne. Możesz się w tym momencie zdziwić i pomyśleć “oczywiście, że ważne, dlatego chcę to zrobić”. Okazuje się jednak, że ludzie często zabierają się za realizowanie tego, co spodobało im się u innych, choć sami nie mają wewnętrznej potrzeby robienia tego. W ogóle! O takim właśnie podejściu, o decyzjach i życiu w zgodnie ze sobą mówię na warsztatach dla kobiet. Tu możesz sprawdzić najbliższe terminy warsztatów: Warsztaty rozwojowe Podróż do siebie

Realizacja marzeń - znajdź to, co chcesz robić

W takiej sytuacji utrzymanie motywacji będzie bardzo trudne - dlatego przeanalizuj wszystkie punkty na swojej liście. Wyłącz na moment racjonalne myślenie i skup się na swoich pragnieniach. Weź długopis i wypisz, co Ci przychodzi do głowy - nie zastanawiaj się nad sensem tego, tylko po prostu zrób to. Dopiero po wypisaniu spójrz jeszcze raz na kartkę i pomyśl, czy to, co chcesz robić jest naprawdę Twoją potrzebą? Jeśli tak to dlaczego? Odpowiedź na to pytanie może być dla Ciebie dodatkową inspiracją do działania, którą warto zapisać sobie na osobnej kartce i mieć zawsze pod ręką. 

realizacja marzeń

Zaplanuj to dobrze! 

Wiesz, że zapisując coś na papierze, zwiększasz prawdopodobieństwo realizacji zadania? Zdecydowanie warto. Rozpisuj ważne dla siebie działania i rób mądre plany, czyli takie, których założenia będą możliwe do wykonania. Dobrze zdefiniowane cele powinny być konkretne, mierzalne, osiągalne i określone w czasie.

Jednym z błędów, które utrudniają działanie, jest brak zapisywania swoich marzeń. Ba, one potrzebują nie tylko zapisania, ale i określonego planu, byś mogła faktycznie działać i je realizować. Taki plan powinien uwzględniać nie tylko listę rzeczy, które po kolei powinnaś zrobić, ale także, dlaczego właśnie chcesz się tym zająć oraz jak poradzisz sobie z trudniejszymi chwilami. Załóż, że mogą Cię spotkać gorsze momenty, by być odpowiednio na nie przygotowana. Wtedy pójdzie Ci zdecydowanie lepiej. Samo pomyślenie, że coś chcesz zrobić, to jeszcze nie wszystko. 

Zamiast czekać, czas po prostu ruszyć z miejsca. Dlatego: zrób listę, rozpisz swój plan działania i zamiast myśleć w nieskończoność - zacznij! 

Realizacja marzeń - co chcesz osiągnąć w nowym roku? 

Jeśli potrzebujesz regularnej inspiracji do działania możesz mnie także obserwować na Instagramie. 

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Drukuj

Jestem Mentorką Marzycieli. Pomagam osobom zmęczonym swoją pracą odkryć co tak naprawdę chcą robić w życiu, aby mogli poczuć sens i radość z tego co robią <3 Zrezygnowałam z pracy w korporacji, aby szukać własnej drogi. Wyruszyłam w podróż dookoła świata w pojedynkę, która zmieniła moje podejście do pracy i życia. 

Swoją historię opowiedziałam m.in. na konferencji TEDx i książce „Dziewięć marzeń”. Prowadzę autorskie warsztaty rozwojowe „Podróż do siebie” oraz sesje indywidualne online.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy