karpacki szlak wina

Karpacki Szlak Wina, czyli ludzie z pasją do wina

Na zaproszenie Karpackiego Szlaku Wina odwiedziłam południe Polski, aby zobaczyć jak powstają polskie wina, poznać ich jakość i smak, a także zwiedzić winnice na Podkarpaciu. Województwo podkarpackie, które dotąd wcale nie kojarzyło mi się z winnictwem, okazało się krainą winem płynącą. Jednak degustacje to nie tylko spotkania z winem, ale przede wszystkim z ludźmi z pasją. Oprócz smaku karpackiego wina, usłyszałam piękne historie napisane przez życie. Zabieram Was na Karpacki Szlak Wina - szlak historycznych receptur i miłości człowieka do wina!

Na końcu wpisu podzielę się z Tobą inspiracją polecajką e-booka/książki, którą warto zabrać ze sobą w podróż małą i dużą ????

Skąd pomysł na Karpacki Szlak Wina? - bo razem lepiej!

 

Winnice na podkarpaciu mapa

 

Winnice Rodziny Steckich

Winnica Rodziny Steckich była pierwszą z winnic na podkarpaciu, którą miałam szczęście odwiedzić. „Niepozorne wejście do środka, a taka tajemnica w środku”- pomyślałam, pierwszy raz w życiu próbując podkarpackiego wina i słuchając opowieści skromnych gospodarzy. Głowa rodziny, Pan Stecki swego czasu miał firmę o ogólnopolskim zasięgu. Zatrudniał w niej kilkunastu przedstawicieli i poświęcał się jej rozwojowi, co wiązało się z dużym stresem. Sprawy poszły jednak za daleko. Pewnego dnia, lekarz dał mu ultimatum – albo zmienisz swoje życie albo skończy się to bardzo źle.

Po opowiedzeniu swojej historii Pan Stecki powiedział „to wino mnie uratowało! Teraz idę pod prąd, ale to mój najlepszy kierunek. Wcześniej, nie byłem rolnikiem, nigdy nie umiałbym nawet marchewki zasadzić, a jednak połączenie pasji i marzeń czyni cuda." Namacalnym dowodem jest to, że dziś siedzę u Pana Steckiego, który wraz z żoną spokojnie opowiada o miłości, która wkłada w każdy posadzony winny krzew na jednej ze swoich podkarpackich winnic.

Winnice Rodziny Steckich to najbardziej wysunięta winnica na wschód. Pierwsza z nich założona w 2001 roku to 160 krzewów w centrum Jarosławia, druga półhektarowa pod Jarosławiem. Ofertę win Rodziny Steckich możecie poznać tutaj: winnice-steckich.pl

KONTAKT: Aby umówić się na degustację najlepiej wczesniej zadzwonić: 695 775 124

W GPS wpiszcie: ul. Pełkińska 12/2, 37-500 Jarosław (numer 3 na mapie)

Karpacki szlak wina, winnice na podkarpaciu Winnica Rodziny Steckich

 

Przeworskie winnice

To była degustacja inna niż wszystkie. Pan Dariusz, który wraz z żoną jest właścicielem Przeworskich Winnic zabrał nas do swojego garażu, gdzie poczęstował winem prosto z nalewaka. Aromatyczne wina o smaku świeżych, dojrzewających owoców to specjalność Przeworskich winnic.  Ciekawostką jest, że Przeworskie winnice są drugą winnicą w Polsce, która jest dostawcą wina mszalnego.

Wcześniej sprowadzano je wyłacznie z zagranicy. Oprócz wyjątkowego smaku, wyróżnikiem na tle innych podkarpackich winnic jest stosowane tu nazewnictwo wina. Nazwy win pochodzą od imion członków rodziny ( żeńskie imiona – białe wina, męskie - czerwone wino). Jest żona (wino półwytrawne "Elżbieta"), dziadek z wnuczkiem (różowy półsłodki "Kazimierz" oraz czerwony wytrawny "Maciej"), a także czerwony i wytrawny "Dariusz". Właściciel żartobliwie mówi  "nabiłem rodzinę w butelkę".

KONTAKT:  darek@przeworskiewinnice.pl ; ela@przeworskiewinnice.pl

W GPS wpiszcie: ul. M. Kopernika 68, 37-200 Przeworsk, (numer 1 na mapie)

Karpacki szlak wina , Przeworskie Winnice

Winnica Alabaster

Winnica Alabaster to rodzinna winnica Zuzanny i Wojciecha Jurkiewicz. Pan Wojciech od dziecka marzył o własnej produkcji wina. Swoim marzeniem zaraził żonę i od tego wszystko się zaczęło… Małżeństwo nazwało winnice ze względu na lokalną historię. W Łopuszce Wielkiej, gdzie znajduje się winnica odkryto kiedyś złoża alabastru. Pomimo, że ślad po alabastrze w tym regionie zaginął, mieszkańcy historię pamiętają i z nią kojarzy im się ich mała ojczyzna.

Nazwy win również pochodzą od nazw kamieni. W ich ofercie znajdziecie, takie wina jak Rubin, Jantar czy Cytryna. W winnicy Alabaster wszystkie prace polowe prowadzone są ręcznie.

KONTAKT: 602-573-802; 692-828-372

W GPS wpiszcie: Rozbórz 615, 37-200 Przeworsk (numer 19 na mapie Karpackiego Szlaku Win)

książka na prezent

Winnica Vanellus

Jak to się mówi: „potrzeba, matką wynalazków”. Państwo Czajka, co prawda wina nie wymyślili, ale gdyby nie obudziła się w nich potrzeba picia smacznego wina, to winnicy z ponad 4000 krzewami by nie było. Państwo Czajka przez 7 lat mieszkali we Francji, gdzie przyzwyczaili się do dobrego wina na wyciągnięcie ręki. Po powrocie do rodzinnego Jasła brakowało go do codziennej konsumpcji. Gdy sąsiad poczęstował ich winem własnej produkcji nie trzeba było długo nikogo namawiać, aby zacząć samemu.

Skąd nazwa winnicy? Czajka, czyli nazwisko właścicieli to po łacinie Vanellus. Nazwy win od pór dnia po łacinie: Ortus, Meridium… Małżeństwo produkuje wina lekkie, świeże, w których możemy poczuć zapachy świeżych cytryn i polskich jabłek.  Ich smak docenił Wojciech Modest Amaro, który oferuje wino z winnicy Vanellus gościom swojej restauracji. Podobno cena kieliszka tam, kosztuje tyle, co butelka w winnicy, więc zachęcam do skosztowania ich bezpośrednio u właścicieli: vinnicavanellus.pl . Moim kubkom smakowym przypadł do gustu smak wina Vesperum. 

KONTAKT: 604-052-132

W GPS wpiszcie: Jereniówka 189, 38-200 Jasło (numer 4 na mapie winnic na Podkarpaciu)

 

Winnica Golesz

O tej winnicy można książki pisać. Kilka już nawet zostało napisanych przez jej założyciela. Założycielem winnicy Golesz jest człowiek legenda - Roman Myśliwiec z Jasła, który w 1984 roku zasadził swój pierwszy krzew, tym samym zakładając pierwszą w Polsce współczesną winnicę. Pan Roman był i jest inspiracją dla pasjonatów wina w całej Polsce. Aktualnie właścicielką winnicy jest jego córka Justyna i syn Bartłomiej.

W ofercie winnicy Golesz są wina białe wytrawne, półwytrawne, półsłodkie, a także wino różowe i czerwone wytrawne. Oprócz wina na medal, winnica prowadzi również gospodarstwo szkółkarskie aby nadal rozwijać winiarstwo w Polsce i wspierać ludzi z prawdziwą pasją. Od 25 lat gospodarstwo prowadzi również hodowle nowych odmian winorośli - Jutrzenka, Vinea. 

KONTAKT: Aby umówić się na degustację najlepiej zadzwonić: 503-193-392 lub 517-964-599

W GPS wpiszcie: ul. Krakowska 100A, 38-200 Jasło (numer 18 na mapie Karpackiego Szlaku Win)

winnica Golesz, Jasło Karpacki Szlak Wina
Zdjęcie: Jacek Szarek

Karpacki szlak wina, winnice na podkarpaciu Winnica Golesz

Karpacki szlak wina, winnice na podkarpaciu Winnica Golesz

Winnica Dwie Granice

Podróże uczą! Czytelnicy mojego bloga wiedzą, że nie tylko uczą, ale i inspirują. Małżeństwo Państwa Nowińskich zaś, do zakochania się w winiarstwie na Węgrzech. Swoje marzenie o winnicy na Podkarpaciu zrealizowali w 2004 i do dziś realizują to marzenie. Winnica w Przesiekach ma powierzchnię 1,20h i rośnie na niej około 75000 krzewów winorośli. Na białe wina uprawiane są między innymi takie odmiany winogron jak Aurora, Bianca, Seyval Blanc, Muscat Odeski i Jutrzenka. Na czerwone: Rondo, Regent, Leon Millot, Marechal Foch, czy Cabernet Cortis. Najlepszą okazją do spróbowania win z winnicy Dwie Granice jest umówienie się na degustację na miejscu, wraz ze zwiedzaniem winiarni.

KONTAKT: Aby umówić się na degustację najlepiej zadzwonić: 693-562-380

W GPS wpiszcie: Winnica Dwie Granice, Przesieki 412, Przesieki (numer 8 na mapie)

Karpacki szlak wina, winnice na podkarpaciu, winnica dwie granice  Karpacki szlak wina, winnice na podkarpaciu Winnica Dwie Granice

winnice na podkarpaciu Winnica Dwie Granice

Winnica Wiarus

Każda winnica ma swoją historię. W podkarpackich winnicach każda ma inną. Jaka jest winnicy Wiarus? Jak mówi Pan Tadeusz  „Wszystko zaczęło się od tego, że lekarz zalecił mojej babci wino czerwone…Wino miało być na zdrowie, więc najlepszej, jakości. Kto więc zrobi lepsze ode mnie? Pomyślałem, że warto spróbować.” Babia dożyła 92 lat!

Jak zauważyliście właściciele prześcigają się w kreatywności nazywania swoich win. W winnicy Wiarus znajdziemy takie nazwy jak: wytrawne "Dzikie pola", wino "Słodka Anielka" (od imienia wnuczki właściciela), a także legendarna "Zadyma". Ze względu na oryginalność ostatnia nazwa cieszy się największym zainteresowaniem. Skąd taka nazwa? Jak mówi właściciel „tak się kiedyś załatwiłem nim, że żona musiała policję wzywać!” Najlepsze nazwy dostarcza nam samo życie :) Wino Zadyma miałam okazję próbować podczas degustacji. Jest naprawdę pycha - ma posmak wina musującego, delikatnie słodkie, aromatyczne i jak pokazuje doświadczenia właściciela może być zdradzieckie :)

KONTAKT: 602636899,  698744069

W GPS wpiszcie: ul. Grunwaldzka 18, 38-460 Jedlicze (numer 16 na mapie Karpackiego Szlaku Win)

winnica Wiarus, Jedlicze,
Zdjęcie: Jacek Szarek

 

Winnica Mazurek

Pan Krzysztof musiał jechać aż do Rumunii, aby poznać swoją żonę i przywieźć ją z powrotem do ojczyzny, w okolice Terliczki. Jak sami mówią, „gdy wróciliśmy do Polski nie było, co pić. Było piwo i wódka. A w Rumunii nauczyliśmy się pić dobre wino.” Tak powstała potrzeba, która zamieniła się w pasję. W winnicy wszystkie odmiany są hybrydami, a do leżenia nie używa się beczek. Nazwy win pochodzą od tego z czym właścicielom kojarzy smak danego trunku, np. "Aura" z odmiany Solaris.

W proces produkcji wina oprócz serca właściciele wkładają własne ręce. W procesie pomagają również córeczki, które są odpowiedzialne za etykiety i logo. Oprócz winorośli, w winnicy posadzona jest także uwielbiana przez kobiety lawenda, z której Pani Dorota robi rękodzieło. 

KONTAKT: 60820711; 508252908 ; lawendowawinnica@gmail.com

W GPS wpiszcie: Winnica Mazurek - Błażowa N:49.896580 E:22.076335 (numer 7 na mapie Karpackiego Szlaku Win)

winnice na podkarpaciu Winnica Mazurek

Winnica Zamkowa

Winnica zamkowa jest jedną z najwyżej położonych winnic w Polsce. Nieopodal winnicy jest Zamek Kamienic, którego historia zainspirowała Aleksandra Fredrę do napisania „Zemsty”. Stąd właśnie nazwa winnicy. Na około hektarze ziemi uprawiane są takie odmiany winogron jak: Solaris, Hibernal oraz Leon Millot. Na jej terenie znajduje się budynek winiarni, gdzie zachodzi proces wytwórczy, który miałam okazję zwiedzić, aby później przejść do degustacji wraz z poczęstunkiem. 

Latem winnica zamkowa pachnie lawendą, co jest zasługą żony Pana Marka. Nie zdziwcie się, więc gdy ktoś nazwie tę winnicę „Lawendową winnicą zamkową”.

KONTAKT: 608007890; marek.stodolka@winnicazamkowa.pl

W GPS wpiszcie: Podzamcze 14, Korczyna (numer 6 na mapie Karpackiego Szlaku Win)

 

winnice na podkarpaciu Winnica Zamkowa

winnice na podkarpaciu Winnica Zamkowa

Korek zamykający butelkę wina jest całkowicie naturalny i sprowadzany z Portugalii. 

 

Winnica Dwór Kombornia, Karpacki Szlak Wina

Ostatnim przystankiem na Szlaku Karpackich Win była winnica Dwór Kombornia. To bardzo nowoczesna winiarnia, oferująca ponad 120 smaków. Nie wszystkie wina w tej winnicy pochodzą z Podkarpacia. Podczas degustacji próbowałam między innymi wina musującego z Bratysławy oraz wina "Epicentrum" z Rumunii. Jak sama nazwa wskazuje, winnica jest częścią rodzinnego Dworu Kombornia, w którym szczerze polecam zatrzymać się na dłużej.

KONTAKT: 13 435 43 60

W GPS wpiszcie: Dwór Kombornia Hotel & SPA, Kombornia 1, 38-420 Korczyna (numer 11 na mapie Karpackiego Szlaku Win)

Kombornia
Zdjęcie: Jacek Szarek

winnice na podkarpaciu, Winnica Dwór Kombornia w Salonie Win Karpackich

książka na wakacje

Najlepsza reklamą dla podkarpackich win jest dla mnie fakt, że właściciele polskich winnic głównie robią je dla siebie, nie dla Biedronki. Sami je piją, więc ciężko wątpić w ich jakość i smak.

Gdzie można spróbować win z Karpackiego Szlaku Win? Praktyczne informacje

Podczas degustacji w winnicach na Karpackim Szlaku Wina, często słyszałam od winiarzy „Nie chcę żeby moje wino stało na półce w sklepie. Nie chcę tego robić komercyjnie." Jak więc można poznać smak karpackiego wina? Najpopularniejszą formą spróbowania karpackich win jest degustacja. Degustacji aromatycznego wina zazwyczaj towarzyszą długie rozmowy, a także smaczne przekąski z serów, oliwek czy bagietki. W większości przypadków możliwe jest umówienie się na degustacje po wcześniejszym kontakcie (wystarczy dzień przed).  Numer telefonu i email potrzebny do umówienia się podałam powyżej. 

Winiarze promują swoje wina na regionalnych, a także międzynarodowych konkursach. Można ich również spotkać na targach, festiwalach czy festynach poświęconych tematyce wina czy tematów pochodnych.  Wina z podkarpackich winnic często dostępne są w restauracjach i na półkach regionalnych w pobliskich stacjach benzynowych. Podkarpacie wino to świetny pomysł na pamiątkę z tych okolic. Pan Tadeusz z winnicy Wiarus pochwalił się, że jego wino wyruszyło prawdopodobnie w najdalszą podróż. Zakupiona na stacji benzynowej butelka wina z Jego winnicy poleciała w formie prezentu aż do Nowej Zelandii!  

Można na odległość?

To, co mnie najbardziej zainteresowało, to opcja zakupu na odległość, czyli zamówienie wybranego gatunku wina poprzez email bądź telefonicznie i wysyłka kurierem pod nasze drzwi.

Aby dostać się na Karpacki Szlak Wina warto wybrać podroż samolotem, która z Warszawy do Rzeszowa trwa około 45 minut. Ledwie zapięłam pasy w fotelu i ugryzłam batonika, którym poczęstowała mnie stewardessa, a tu już lądujemy. Koszt biletu w dwie strony to około 380zł. Pociąg jest trochę tańszy, ale niestety jedzie się nim około 5 godzin. Podroż samochodem z Warszawy do Rzeszowa to czas około 4 godzin. Gdy już dostaniemy się do miasta gdzie na samym środku rynku stroi pomnik Tadeusza Kościuszko warto wypożyczyć samochód (można to zrobić tutaj) bądź busa, gdy podróżujemy większą ekipą i wyruszyć w podróż Szlakiem Karpackich Win.

Książka, e-book do zabrania na małe i duże podróże

Obiecałam, że na końcu podzielę się z Tobą książką, którą warto zabrać na małe/ duże podróże. Jeśli szukasz w sobie odwagi do spełnienia swoich marzeń, nie tylko podróżniczych albo brakuje Ci czasu na podróże bo np.  pracujesz na etacie to ta książka jest dla Ciebie -> Zajrzyj, może to coś co otworzy Ci oczy na własne możliwości - książka/ e-book Dziewięć marzeń Trzymam kciuki za Twoje marzenia i podróże! 

Wizyta odbyła się na zaproszenie Stowarzyszenia Pro Carpathia z Rzeszowa w ramach programu "Karpacki Szlak Wina" finansowanego z Programu Interreg V-A Polska-Słowacja.

 

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Drukuj

Martina Zawadzka-Gawrońska – coach biznesu, mentorka marzycieli. Pomagam innym budować dochodowy biznes online z poczuciem misji i w zgodzie ze sobą.

Działam online ponad 9 lat. Zrezygnowałam z pracy w korporacji, aby szukać własnej drogi. Wyruszyłam w podróż dookoła świata w pojedynkę, która zmieniła moje podejście do pracy i życia. To doświadczenie, liczne kursy oraz studia coachingu akredytowane przez ICF zaprowadziły mnie do szukania poczucia wolności, sensu i większej radości w tym co robimy.

Swoją historię opowiedziałam m.in. na konferencji TEDx. Jestem autorką książki „Dziewięć marzeń” oraz portalu lovelajf.pl. Prowadzę autorskie warsztaty rozwojowe „Podróż do siebie” oraz sesje indywidualne online. Stworzyłam skuteczną Autorską Metodę Dream BIG! odkrywania pomysłu na siebie, swojej życiowej misji!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy

[instagram-feed disablemobile=true]
[instagram-feed disablemobile=true, cols=3]

Copyright lovelajf.pl