Gdzie planujesz spędzić urlop? Jeśli Twoje myśli poszybowały w kierunku nadbałtyckich plaż, to zgadzasz się ze zdecydowaną większością Polaków. W roku 2018 na Pomorzu Zachodnim wczasowicze wykupili ponad 15 mln miejsc noclegowych. Nic dziwnego. Sopockie molo, plaża we Władysławowie czy Hel to atrakcje na Pomorzu, które znają niemal wszyscy. Jednak dziś chciałabym zaproponować Ci parę mniej znanych atrakcji na Pomorzu, dla których warto odwiedzić ten region. Na końcu wpisu podzielę się z Tobą tytułem książki, którą warto zabrać na małe i duże podróże!
Zobacz świat do góry nogami
We Władysławowie oprócz słynnej plaży zwiedź niezwykły domek. Stoi on do góry nogami, przechylony tak, jakby przed momentem przewróciła go nadmorska wichura. Gdy wejdziesz do środka, zobaczysz rzeczywistość na opak. Podłoga stanie się sufitem, okna znajdą się dziwnie nisko, a kanapa zawiśnie nad Twoją głową.
Jednak największą atrakcją domku, nie jest jego wygląd, tylko to, co stanie się z Tobą po wejściu do domku. Mózg przez dłuższą chwilę nie będzie mógł sobie poradzić ze światem do góry nogami. Błędnik oszaleje, a utrzymanie równowagi stanie się sporym wyzwaniem. Na szczęście w domku porozwieszane są poręcze z lin, które pomogą Ci przemieszczać się po dwóch piętrach domku.
Domek do góry nogami znajduje się we Władysławowie tuż obok Alei Gwiazd Sportu, przy jednym z wejść do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Cetniewo. Zobacz, jak wygląda wizyta w domku do góry nogami we Władysławowie.
Kamienne kręgi
Aby zobaczyć tajemnicze kamienne kręgi, nie musisz jechać do Stonehenge. Znajdują się one o wiele bliżej, a dokładniej w pobliżu Węsior.
Gdy odwiedzisz sosnowy las, który otacza północny brzeg Jeziora Długiego, natkniesz się na 3 kamienne kręgi. To ślad po starożytnym ludzie Gotów, który dotarł na Pomorze ze Skandynawii w I w.n.e.
Kręgi zostały ułożone z kamiennych stel (prostokątnych, wysokich płyt). Do czego służyły? Jak zwykle w przypadku tego typu miejsc, teorii jest wiele. Prawdopodobne kręgi służyły Gotom jako miejsce narad plemiennej starszyzny.
Jednak mi bardziej podoba się zupełnie inna wersja. Według jednej z legend kręgi zostały zbudowane przez Stolemy – mityczne olbrzymy zamieszkujące Kaszuby. Inne podanie twierdzi, że Stolemy były tak okrutne, że za karę zostały zamienione przez bogów w kamienne kręgi.
Lubisz opowieści o starożytnych artefaktach? Zagadkowe kamienne kręgi w Węsiorach to Twoja obowiązkowa atrakcja na Pomorzu. A jeśli zainteresowała Cię historia o Stolemach, przeczytaj jedne z kaszubskich podań.
Odwiedź najstarszy skansen w Polsce
Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach to jedna z najstarszych atrakcji na Pomorzu. Ma ponad 100 lat. Skansen został założony w 1906 roku, aby chronić dziedzictwo kulturowe Kaszub. Pierwszym eksponatem była typowa chata kaszubska wraz z wyposażeniem. Obecnie w skansenie zobaczysz 32 różne zabudowy – chatę rybacką, kuźnię kowalską, kościół, młyn, szkołę, karczmę.
Ale skansen to nie tylko budowle. W niektórych chatach spotkasz ludzi, którzy wcielają się w role tradycyjnych Kaszubów. Pracują w kuźni, doglądają mielenia zboża, wykonują plecionki z wikliny czy haftują charakterystyczne dla Kaszub kwietne wzory.
Wdzydzki Park Krajobrazowy
Skansen to także uczta dla miłośników przyrody. Otacza go Wdzydzki Park Krajobrazowy z licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Oprócz lasów i łąk, możesz zobaczyć także nastrojowe torfowiska i bagna.
We Wdzydzach warto wejść na wieżę widokową i zobaczyć skrzyżowanie jeziora Wdzydze z jeziorem Gołuń.
Dokładne informacje o zwiedzaniu Kaszubskiego Parku Etnograficznego znajdziesz na stronie skansenu.
Ta atrakcja na Pomorzu sprawi, że na pewno poczujesz wiatr we włosach. Wsiądź do Żuławskiej Kolejki Dojazdowej w Nowym Dworze Gdańskim i zwiedź Mierzeję Wiślaną, m.in. Jantar, Stegny, Sztutową i Mikoszewy.
Kolejka wąskotorowa prowadzona jest przez Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych i ma bardzo burzliwą historię.
Pierwsze linie kolejki na Żuławach powstały w 1886 roku. Po okresie rozkwitu kolejka zaczęła podupadać, najpierw z powodu II wojny światowej, później z powodu rozwoju transportu samochodowego. Od roku 2000 PTMKŻ starało się ponownie uruchomić linie i w końcu pierwsza ruszyła w 2002 roku. Od tej pory to obowiązkowy punkt każdego, kto zwiedza Żuławy.
Na trasie kolejki jest jeszcze jedna ciekawa atrakcja na Pomorzu – most obrotowy w Rybinie nad rzeką Szkarpawą (podobno to jedyna taka konstrukcja w Europie). Most położony jest tuż nad poziomem wody, więc jedna z jego części jest odwracana, aby umożliwić żeglugę po rzece. Gdy chce przejechać kolejka, części mostu łączą się ze sobą. Najlepiej zobacz, jak to wygląda, na filmie.
Kolejka wąskotorowa na Żuławach kursuje codziennie od 20 czerwca do 30 sierpnia. Poza tym okresem kursy odbywają się w wyznaczone dni. Dokładny rozkład jazdy i ceny biletów możesz sprawdzić na stronie Żuławskiej Kolejki Dojazdowej.
Atrakcje na Pomorzu ciąg dalszy, czyli wybierz się na polską pustynię
Co prawda nie chciałam tu mówić o atrakcjach na Pomorzu, które w oczywisty sposób kojarzą się z morzem, ale o tej muszę. Bo jest absolutnie piękna i unikatowa.
Ruchome wydmy położone są na terenie Słowińskiego Parku Narodowego między morzem a jeziorem Łebsko. Wiatr przemieszcza piasek, dzięki czemu wydmy przesuwają się nawet o 10 metrów rocznie. Imponująca jest także wysokość wydm. Najwyższa (Łącka Góra) ma 42 m. Gdy na nią wejdziesz, twoim oczom ukaże się egotyczny, przypominający pustynię widok.
Słowiński Park Narodowy zwiedzisz, wybierając jeden z wielu szlaków pieszych i rowerowych. Największą popularnością cieszy się szlak czerwony, który ciągnie się od Łeby do Rowów i pozwala zwiedzić plaże.
Potrzebujesz zachęty, by wybrać się do Słowińskiego Parku Narodowego? Zobacz ten film.
Atrakcje na Pomorzu – możliwości jest wiele
Moich 5 propozycji to tylko ułamek atrakcji na Pomorzu. Wybrałam takie, które pokazują, że ten region to nie tylko plaże i budki z rybami ? To region z bogatą historią, przepiękną przyrodą i wieloma pomysłami, jak przyciągnąć turystów. Pomysły te okazują się bardzo skuteczne, dlatego, jeśli nie chcesz utonąć w tłumie wczasowiczów, wybierz się tam wiosną lub wczesną jesienią.
To jak? Przekonałam Cię, że warto jechać na Pomorze? A może masz swoje ulubione atrakcje na Pomorzu? Podziel się nimi koniecznie w komentarzu!
Książka, e-book do zabrania na małe i duże podróże
Obiecałam, że na końcu podzielę się z Tobą książką, którą warto zabrać na małe/ duże podróże. Jeśli szukasz w sobie odwagi do spełnienia swoich marzeń, nie tylko podróżniczych albo brakuje Ci czasu na podróże bo pracujesz na etacie to ta książka jest dla Ciebie -> Zajrzyj, może to coś co otworzy Ci oczy na własne możliwości - książka/ e-book Dziewięć marzeń Trzymam kciuki za Twoje marzenia i podróże!
4 thoughts on “Atrakcje na Pomorzu – miejsca, których nie możesz pominąć”
Ciekawa lista. Pomorze jeszcze przed nami! 🙂
Koniecznie! Warto się wybrać 🙂
Widząc tytuł Twojego wpisu zastanawiałam się czy napiszesz o Wdzydzach- polecam gorąco! Jeśli chodzi o morze to Łeba jest moim numerem 1 ze względu na wydmy 🙂
O! Wdzydzach – zapisuję, tam mnie jeszcze nie było 🙂 Też uwielbiam Łębę <3