jak-znalezc-pasje

Jak znaleźć pasję? 5 kroków do znalezienia pasji

Jak powiedział klasyk w filmie "Chłopaki nie płaczą": "w życiu chodzi o to, żeby odpowiedzieć sobie na zajebiście ważne pytanie - co lubię w życiu robić, a potem zacząć to robić..." (jak ktoś nie wiedział, to można zajrzeć TUTAJ). Pozostaje zatem zagadka - jak znaleźć odpowiedź na to pytanie? Jak znaleźć pasję?

Zapraszam Was do poszukiwań. Nawet jeśli nie dotrzecie do celu to uznacie, że to właśnie w nich jest najwięcej radości i podczas nich dowiadujemy się o sobie najwięcej. To nie jest recepta, ale moja ścieżka, mój upór, który (mam nadzieję) posłuży Wam za inspirację do własnych poszukiwań.

Miałam taki czas w życiu, że inspirowali mnie i wkurzali jednocześnie ludzie, którzy mówili „moją pasją jest…”, „pasja to mój sens życia”.

Zazdrościłam im i bardzo chciałam być osobą, która nie tylko żyje pracą i lubi różne rzeczy, ale taką która ma zamiłowanie i nim żyje. Hobby to moim zdaniem istotny temat, który wpływa na poczucie własnej wartości, dlatego czytałam artykuły, wpisy na temat poświęcania się pasji i rady coach’ów jak znaleźć swoje własne. To do czego mnie zaprowadziły te poszukiwania to myśl, że...

każdy z nas ma pasję i że czasem musi być po prostu cierpliwy, żeby ją odkryć.

Nie należę do cierpliwych osób, więc zaczęłam działać. Nie miałam planu jak to konkretnie zrobić, ale wiedziałam, że jakiekolwiek działanie na pewno mnie do tego przybliży. To jak znaleźć pasję? Ja odpowiedzi szukałam około 3 lat. Ta droga była długa, ale ważna i potrzebna, ponieważ dużo mnie nauczyła. Jeśli Wy jesteście na etapie poszukiwań swojej pasji, to postaram się Wam trochę pomóc, dzieląc się z Wami swoimi doświadczeniami, czyli pięcioma krokami do znalezienia pasji.

Moje poszukiwania trwały kilka dobrych lat. Z perspektywy czasu to nie zrobiłabym tego bez najważniejszej rzeczy - poznania siebie! Pasja jest w nas!  Żeby ją odkryć trzeba zacząć od lepszego poznania siebie i próbować, eksperymentować, testować tak jak ja - o czym opowiem dalej. 

Co lubię robić?

... proste pytanie, powinno dać łatwą odpowiedź, ale tak się nie stało. Lubię bawić się wystrojem wnętrz, umiem robić coś z niczego. Jestem zaradna, odważna i całkiem nieźle zorganizowana. Uwielbiam ludzi i kontakt z nimi. Kocham się śmiać i próbować nowych rzeczy. Czasem spędzić wieczór z książką i lampką wina (lub kilkoma :)).

Dużo tego jest, nie będę wymieniała wszystkiego, ale istotny jest fakt, że żadnej z tych rzeczy nie mogłam nazwać swoim hobby. Jeśli macie podobnie, interesuje Was dużo rzeczy, ale przeważnie chwilowo i trudno jest Wam odpowiedzieć na to ważne pytanie, to wierzę, że moja autopsja wesprze Wasze poszukiwania. Cały proces „jak znaleźć pasję” podzieliłam na 5 kroków, które opisałam poniżej. Zanim do nich przejdziemy chciałabym polecić Ci książkę, która może Ci pomóc.

Ta książka może być dla Ciebie dużą inspiracją do znalezienia własnej pasji!

Książka opowiada historię, która wydarzyła się naprawdę. Po latach pracy w korporacji przestałam widzieć sens, pasję i radość w swoim życiu. Porzuciłam pracę managera, sprzedałam dobytek i postawiłam na marzenia. Tak rozpoczęła się podróż dookoła świata w pojedynkę, w którą ruszyłam z małym plecakiem.

Moja historia to pełna humoru i przygód inspirująca historia, która zaprowadziła mnie do poznania siebie, pasji i niespodziewanie w objęcia prawdziwej miłości. Zdaniem czytelników, ta książka to wulkan inspiracji. Sprawdź może będzie pomocna również dla Ciebie. Tu przeczytasz o niej więcej: książka "Dziewięć marzeń" 

Wracając do 5 kroków na drodze do znalezienia pasji:

1. Przyjaciel google - jakie są pasje?

Zaczęłam od tego, że kilka razy w tygodniu wpisywałam w google’a frazy związane z pasją, np. jakie są pasje, pasje przykłady i zapisywałam sobie przykłady pasji innych. Ludzie kochający rysować, skakać ze spadochronem,  grać w gry planszowe, słuchać muzyki, gotować albo tworzyć coś samemu. Zrobiłam sobie całą listę dziedzin i przykładów pasji z różnych kategorii - artystycznych, ruchowych… wszystko co przyszło mi do głowy. Lista zawierała ok. 30 pozycji i na jej podstawie ruszyłam krok do przodu.

2. Check list - ciekawe pasje?

Z tego obszernego zestawiania zaczęłam wykreślać rzeczy, których próbowałam w życiu i jestem pewna, że moją pasją nie są. Pewniakami, które szybko opuściły listę było, np.: malowanie (mimo szczerych chęci, nie mam niestety talentu) oraz wszystko co jest związane z muzyką np. granie na instrumentach, śpiewanie, tworzenie jej.

Prawdą jest, że w 90% mojego życia towarzyszy mi muzyka, ale leci ona w słuchawkach i nie potrafiłam nazwać tego swoim hobby. Uznałam, że jeśli czegoś nie tworzę bądź nie znam się na tym, to na pewno nie jest to moją dziedziną. Po skreśleniu pewniaków, które na 100% nie są moim konikiem, powstała lista przykładów aktywności, których nigdy w życiu nie próbowałam, a które wydały mi się godne zainteresowania. Moja lista ciekawych pasji wyglądała następująco:

 • kitesurfing
 • surfing
 • jazda konna
 • robienie świeczek
 • decoupage
 • jazda na motocyklu
 • nurkowanie
 • squash
 • fotografowanie
 • jazda na nartach
 • czytanie książek
 • podróże
 • bieganie

(Jak teraz to czytam i widzę, jak różnorodne są od siebie poszczególne punkty to dopiero teraz dostrzegam, jak bardzo mam namieszane w głowie :P Ciekawa jestem jak będzie wyglądała Wasza lista rzeczy do spróbowania). Dla inspiracji: LISTĘ PONAD 100 CIEKAWYCH PASJI MOŻESZ POBRAĆ ZA DARMO. Link do listy zostawiam na końcu wpisu. Polecam Ci również przejść przez ćwiczenia z workbooka. Wspomnę o nim jeszcze na końcu wpisu.

decoupage jak znaleźć pasję
decoupage

Każdą z tych rzeczy sprawdziłam kilkukrotnie. Nie poddawałam się po pierwszej nieudanej próbie. Decoupage’u uczyłam się najpierw sama, potem zdecydowałam się na profesjonalny kurs. Zrobiłam nawet międzynarodowy certyfikat i mogę uczyć innych tej techniki.

Przygodę z podróżowaniem zaczynałam od tzw. wakacji na leniucha, czyli zorganizowanych urlopów, all inclusive pod palmami. A skończyłam na podróżach solo z plecakiem po całym świecie :) Większość rzeczy z tej listy nadal lubię robić i robię z dużą przyjemnością (nawet wielką!), ale okazjonalnie. Nie mają one jednak dla mnie tego czegoś.

 

3. Jest chemia, jest pasja.

Czas mijał a ja punkt po punkcie sprawdzałam, którą z rzeczy pokocham ze wzajemnością. Teraz już wiem, że w przypadku z hobby jest jak z miłością do drugiej osoby. Musi być odwzajemniona. W przeciwnym razie, po pewnym czasie, wysiłkach i podjętych próbach idziesz po rozum do głowy i uświadamiasz sobie, że nie zawsze przepisem na miłość jest upór.

No cóż, do tańca trzeba dwojga. Tak samo jest z pasją.

Trzy lata temu zaczęłam przygodę z kitesurfingiem. Poleciałam na kurs na Rodos, gdzie się zakochałam! Nareszcie, pomyślałam :) Sport nie należy do łatwych. Wymaga cierpliwości, kondycji, szybkości i opanowania w stresujących sytuacjach.

Po kursie w Grecji kontynuowałam naukę na Helu, w Wietnamie… podejmowałam tam kolejne próby i pewnie nadal będę próbowała, ale nie jest to coś, czego nauka przychodzi mi łatwo. Powiedziałabym raczej, że przychodzi mi to opornie. Moja początkowa fascynacja spadła i wiem, że to nie jest to czego szukam.

Nie ma chemii? Nie ma pasji.

Wydaje mi się, że hobby musi być to coś, w czym robimy postępy, rozwijamy się i stajemy się dobrzy w tym co robimy, inaczej nie daje to satysfakcji. Jesteśmy wtedy zmotywowani i chcemy próbować dalej, wyżej, jeszcze lepiej. Jeśli nie ma chemii, nie ma pasji.

4.  Ostra selekcja i test czasu.

Kolejnym etapem było skreślenie rzeczy, do których robienia się zmuszałam. Jak do czegoś się zmuszasz to znaczy, że trzeba to skreślić to z listy. Biegam, ponieważ chcę dbać o formę i często mój organizm tego potrzebuje, ale nie mam bzika na tym punkcie.

 

 

Jak znaleźć pasję? Od zera do bohatera! Czyli? Grunt to się nie poddawać. Jak właśnie przeczytałeś, ja zaczęłam od zera. Zagubiona pytając google’a „jak żyć”, „jak znaleźć pasję”. Nie ważne jak się zaczyna, ważny jest efekt poszukiwań. A czasem nawet nie to czy się znajduje to czego się szuka, a sama droga poszukiwań okazuje się najbardziej wartościowa. W moim przypadku poszukiwania zostały zakończone.

 

5. Jak znaleźć pasję? Mamy zwycięzcę.

To moje autorska, bardzo osobista teoria mówiąca „jak znaleźć pasję”, którą się z Wami dzielę. Pewnie można zrobić to lepiej. Nie wątpię. Mnie ta droga zaprowadziła do odnalezienia pasji, na którą mogę wydać ostatnie pieniądze. Podróżowanie, rozwój osobisty to moja pasja. A ten blog, a także książka, którą napisałam, składa się w jedną całość, która pozwala mi stwierdzić, że żyję z pasją.

Na podstawie swoich doświadczeń i narzędzi z rozwoju osobistego napisałam workbook, który jest niesamowicie pomocny  w szukaniu pasji. Zawarłam w nim zestaw ćwiczeń i same praktyczne treści dla osób szukających swojej pasji. Link do workbooka zawarłam na końcu wpisu.

Pomocne linki w znalezieniu swojej pasji:

 • Darmowa lista 100 hobby: Pobierz listę hobby
 • Sesje 1:1 online: Sesje 1:1, których celem jest odnalezienie swojego hobby/ pasji (na stronie jest informacja o tym, że "Pomagam osobom zagubionym i zmęczonym swoją dotychczasową pracą znaleźć odpowiedź na pytanie, co naprawdę chcą robić w życiu." - poznanie swojej pasji/ hobby jest częścią tego procesu, więc Ciebie dotyczyłby tylko ten etap. Jeśli masz pytania możesz do mnie napisać: martina.zawadzka@gmail.com
 • Workbook dla poszukujących pasji: Jesteś "Zosią Samosią"? Wolisz samemu zająć się poszukiwaniami hobby, to ten workbook może przyspieszyć ten proces: Workbook Jak znaleźć pasje i lepiej poznać siebie

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Drukuj

Jestem Mentorką Marzycieli. Pomagam osobom zmęczonym swoją pracą odkryć co tak naprawdę chcą robić w życiu, aby mogli poczuć sens i radość z tego co robią <3 Zrezygnowałam z pracy w korporacji, aby szukać własnej drogi. Wyruszyłam w podróż dookoła świata w pojedynkę, która zmieniła moje podejście do pracy i życia. 

Swoją historię opowiedziałam m.in. na konferencji TEDx i książce „Dziewięć marzeń”. Prowadzę autorskie warsztaty rozwojowe „Podróż do siebie” oraz sesje indywidualne online.

38 thoughts on “Jak znaleźć pasję? 5 kroków do znalezienia pasji”

 1. Przypadkiem znalazłam Twojego bloga. Chętnie poczytam więcej o Twoich podróżach. Bardzo mnie zainspirowałaś. Sama zamierzam pojechać na Bali w ramach wolontariatu. Pozdrawiam!

  1. Cudownie to słyszeć! Myślę, że to nie przypadek 🙂 Cieszę się, że będziesz mi towarzyszyła. Jakbyś potrzebowała jakiś informacje o Bali z pierwszej ręki to pisz śmiało 🙂 pozdrawiam z Sydney!

 2. Przypadkiem znalazłam Twojego bloga. Chętnie poczytam więcej o Twoich podróżach. Bardzo mnie zainspirowałaś. Sama zamierzam pojechać na Bali w ramach wolontariatu. Pozdrawiam!

  1. Cudownie to słyszeć! Myślę, że to nie przypadek 🙂 Cieszę się, że będziesz mi towarzyszyła. Jakbyś potrzebowała jakiś informacje o Bali z pierwszej ręki to pisz śmiało 🙂 pozdrawiam z Sydney!

 3. Cudownie to słyszeć! Myślę, że to nie przypadek 🙂 Cieszę się, że będziesz mi towarzyszyła. Jakbyś potrzebowała jakiś informacje o Bali z pierwszej ręki to pisz śmiało 🙂 pozdrawiam z Sydney!

 4. Cudownie to słyszeć! Myślę, że to nie przypadek 🙂 Cieszę się, że będziesz mi towarzyszyła. Jakbyś potrzebowała jakiś informacje o Bali z pierwszej ręki to pisz śmiało 🙂 pozdrawiam z Sydney!

 5. Martina, czytam Twojego bloga, oglądam zdjęcia, filmiki i opowiadam swoim znajomym o tym, że znam taką osobę jak Ty:-) sprawiasz, że aż chce się ruszyć i coś zrobić. Mnie zainspirowalas i sama będę szukała własnej pasji. Trzymam za Ciebie kciuki i szczerze podziwiam!

  1. Jeej !Właśnie się obudziłam a tu takie miłe słowa na dzień dobry! 🙂 Nawet nie wiesz jak mnie to cieszy 🙂 dziękuję Ci! Trzymam kciuki za Twoje poszukiwania i daj znać za jakiś czas jak Ci idzie 🙂

 6. Martina, czytam Twojego bloga, oglądam zdjęcia, filmiki i opowiadam swoim znajomym o tym, że znam taką osobę jak Ty:-) sprawiasz, że aż chce się ruszyć i coś zrobić. Mnie zainspirowalas i sama będę szukała własnej pasji. Trzymam za Ciebie kciuki i szczerze podziwiam!

  1. Jeej !Właśnie się obudziłam a tu takie miłe słowa na dzień dobry! 🙂 Nawet nie wiesz jak mnie to cieszy 🙂 dziękuję Ci! Trzymam kciuki za Twoje poszukiwania i daj znać za jakiś czas jak Ci idzie 🙂

 7. Kitesurfing – zdecydowanie! Snowboard jeszcze bym dodała. Marzenie – licencja pilota. Postanowienie – zrobić wreszcie prawo jazdy kat.A; że to jest moją pasją, już sprawdziłam 😉 A ostatnio jestem raczej na etapie odhaczania rzeczy, które kiedyś lubiłam, a teraz schodzą na drugi plan. Podróże kochałam zawsze! I zresztą o tym piszę bloga, który łączy 3 moje pasje: podróże, pisanie i fotografię i to jest cudowne uczucie! 😀

 8. Kitesurfing – zdecydowanie! Snowboard jeszcze bym dodała. Marzenie – licencja pilota. Postanowienie – zrobić wreszcie prawo jazdy kat.A; że to jest moją pasją, już sprawdziłam 😉 A ostatnio jestem raczej na etapie odhaczania rzeczy, które kiedyś lubiłam, a teraz schodzą na drugi plan. Podróże kochałam zawsze! I zresztą o tym piszę bloga, który łączy 3 moje pasje: podróże, pisanie i fotografię i to jest cudowne uczucie! 😀

 9. Podobnie mam…uwielbiam decoupage, ale nie robię tego na co dzień. Zazwyczaj tylko w sytuacjach kiedy potrzebuję się odstresować. Ostatnio nawet zaczęłam witraże tworzyć 🙂 Ale tą prawdziwą pasją jest fotografia…w podróży. 🙂

  1. Piękna pasja! Mnie również decoupage odstresowuje 🙂 Zauważyłam,że zabieram się do niego zawsze na jesieni – można powiedzieć,że to takie sezonowe hobby 😉

 10. Podobnie mam…uwielbiam decoupage, ale nie robię tego na co dzień. Zazwyczaj tylko w sytuacjach kiedy potrzebuję się odstresować. Ostatnio nawet zaczęłam witraże tworzyć 🙂 Ale tą prawdziwą pasją jest fotografia…w podróży. 🙂

 11. I pięknie, szukanie pasji jest ważne, ale pasja czasami znajduje nas 🙂 we mnie pasję do podróży zaszczepili rodzice 🙂

 12. I pięknie, szukanie pasji jest ważne, ale pasja czasami znajduje nas 🙂 we mnie pasję do podróży zaszczepili rodzice 🙂

 13. Jest sens !w tym, co piszesz !!! Ja właśnie stoję na rozdrożu. Wiem, że chciałabym coś robić – coś, co lubię, ale nie wiem co. Może to dziwne, ale chyba po prostu brakuje mi zapału. Dziękuję za inspirację 🙂

  1. Mam nadzieję, że znajdziesz w sobie ten zapał. Warto próbować nowych rzeczy bądź przypomnieć sobie co sie lubiło robić jak się było dzieckiem. Trzymam za Ciebie kciuki! Jak będę mogła Ci jakoś pomóc to pisz 🙂

 14. Jest sens !w tym, co piszesz !!! Ja właśnie stoję na rozdrożu. Wiem, że chciałabym coś robić – coś, co lubię, ale nie wiem co. Może to dziwne, ale chyba po prostu brakuje mi zapału. Dziękuję za inspirację 🙂

  1. Mam nadzieję, że znajdziesz w sobie ten zapał. Warto próbować nowych rzeczy bądź przypomnieć sobie co sie lubiło robić jak się było dzieckiem. Trzymam za Ciebie kciuki! Jak będę mogła Ci jakoś pomóc to pisz 🙂

 15. Pasja odgrywa w życiu bardzo ważną rolę. W moim przypadku była tak, że pasja stała się pracą. Od zawsze uwielbiałam kolekcjonerstwo i dzięki pomocy ludzi z serwisu http://kolekcjonuj.net.pl/ uwierzyłam w siebie i otworzyłam sklep z antykami.
  Pasja to coś bez czego nie potrafię się obejść!

 16. Ja mam tak, że moje największe słabości i obawy przekuwam w pasje. Brak słuchu i koordynacji – tańczę i rzekomo mi to dobrze wychodzi. Bałam się wody – pływam wszystkimi stylami 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy