O naszym urlopie w Skjolden i przemycone ciekawostki o Norwegii
ciekawostki o Norwegii Skjolden

O naszym urlopie w Skjolden i przemycone ciekawostki o Norwegii

Zanim przemycę ciekawostki o Norwegii, opowiem Wam króciutko o naszym urlopie na norweskich fiordach. Właśnie wróciliśmy ze Skjolden (czytaj: Szolden). Wioski, w której gdy wychodzisz na spacer jedną z kilku asfaltowych dróg wiesz, że jest małe prawdopodobieństwo, że kogoś spotkasz. Skjolden ma około 250 mieszkańców. Wszyscy się więc znają, a gdy pojawi się nowa twarz fakt ten prawdopodobnie zostanie zauważony. Przez 2 tygodnie w czerwcu tego roku z MD byliśmy tymi prawdopodobnie zauważonymi.

W Skjolden zatrzymaliśmy się u rodziny. Spaliśmy na materacu, na drewnianej podłodze przy otwartym oknie, z którego dobiegał tylko dźwięk pasterskich dzwonków i co kilka chwil „beee”, „bee”, „bee”. Zazwyczaj  w nowym miejscu mam problem z zasypaniem, tutaj (pomimo białych nocy, o których za moment napiszę) problem okazał się nieaktualny. Te głosy to najlepszy usypiacz na świecie! Lepszy niż kołysanka, szum morskich fal, czy playlista na youtube podpisana, jako ta „na dobry sen”. Pomocne przy zasypianiu i codziennym funkcjonowaniu było również krystalicznie czyste powietrze

ciekawostki o Norwegii Skjolden

 

Mieszkam w Warszawie od 10 lat, ale regularnie odwiedzam miasto, z którego pochodzę, czyli Brodnicę. Na początku, gdy  przyjeżdżałam do Brodnicy, miasta położonego wśród lasów i jezior ze smogowej Warszawy, czułam się jak zasypiający na stojąco koń. Wszyscy na około mówili, że powodem było za świeże powietrze! Możecie, więc wyobrazić sobie jak wyglądały moje początki na norweskich fiordach… obowiązkowa drzemka w ciągu dnia!

Norwegia to kraj, w którym aż 95% zużywanej energii pochodzi w wody. A wodę do picia nie kupuje się w plastikowych butelkach. Pragnienie Norwegów gasi orzeźwiająca woda prosto z kranu. Mówi się, że kraj fiordów jest jednym z najczystszych na świecie. Niesamowita czystość powietrza, krystalicznie czysta woda, a także godne podziwu wykorzystanie energii pochodzącej z natury. Sprawdziłam, że w Environmental Performance Index, czyli ogólnoświatowym rankingu państw najbardziej przyjaznych naturze Norwegia przez ostanie lata była w pierwszej piątce, a w 2018 na miejscu 14 ze 180 (Polska na 50. miejscu)

Przylecieliśmy do Norwegii w najlepszym możliwym czasie.  Przełom czerwca i lipca w Norwegii to tak zwane białe noce. Czuliśmy się jakby ktoś nam przestawił zegarki. Nie wiadomo, kiedy kłaść się spać, a kiedy wstawać. Za oknem całe dnie świeciło słońce, a w nocy tylko delikatnie chowało się za góry. Nie miało to jednak wpływu na poziom widoczności, bowiem ciemno nie robiło się nigdy.

Oprócz owieczek, za oknem… 

 

ciekawostki o Norwegii Skjolden

 

rozlegał się widok nie z tej ziemi…

 

ciekawostki o Norwegii Skjolden

Niektórzy twierdzą, że Skjolden to część najdłuższej atrakcji turystycznej na świecie. Dlaczego?  Sognefjorden, czyli drugi w kolejności najdłuższy fiord na świecie, a najdłuższy fiord w Norwegii i Europie. Od morza do końca jednej z jego odnóg (Lustrafjorden) i wsi Skjolden mierzy 204 km! Szerokość tego fiordu waha się od 1 do 6 km. Ciekawostką jest, że przez szerokość fiordu Sognefjorden położony został najdłuższy na świecie kabel elektryczny (4597 m).

książka na prezent

Wracając do widoków za oknem… Tuż za rogiem, u sąsiada w zagrodzie spacerują lamy.

 

Poza tym, że lamy plują i relaksują się na pastwiskach to dają nam wełnę i mięso. A w Skjolden są ciekawą atrakcją turystyczną. Specjalnie dla miłośników lam, gospodarz (właściciel lam) przygotował ofertę spacerów po wsi z lamą! Czy skorzystałam? No, niestety nie. Koszt atrakcji to 175 norweskich koron, czyli jakieś 90 zł. Podziwiałam ich plucie wyłącznie z naszego okna i zza płotu podczas spaceru, na które chodziłam nie z lamą, a tak po polsku – z psem. Ciekawostką jest, że wcale nie jest łatwo posiadać psa w Norwegii. Aby być właścicielem rasowego czworonoga należy zapłacić około 15 000 NOK i najlepiej go ubezpieczyć, bo weterynarz bardzo dużo kosztuje.

ciekawostki o Norwegii Skjolden

ciekawostki o Norwegii Skjolden

ciekawostki o norwegii

 

Ceny w Norwegii nie są może ciekawostką, a wręcz legendą… 

 

Domek, w którym mieszkaliśmy w Skjolden mieścił się ok. 20 minut spacerkiem od centrum. Tyle, że „centrum” to hotel, tylko czasem otwarta kawiarnia oraz sklep (tzw. coop). Najpierw na lotnisku w Bergen, później w coop’ie mieliśmy okazję poznać i przerazić się cenami towarów w najdroższym państwie na świecie (czasem Norwegia jest na drugim bądź trzecim miejscu w rankingu, ale w dużej większości na pierwszym). Utrzymanie w Norwegii kosztuje o 159% więcej niż w Polsce! Kanapka na lotsinku to koszt ok. 100 NOK, chleb ok. 30 NOK, mleko ok. 20 NOK, piwo ok.40 NOK (najtańszym i najniższej jakości piwem jest Tuborg), a cena benzyny ok. 16 NOK. Relacje cen są zupełnie inne niż w Polsce. MD żartował, że lot do Norwegii (z Warszawy) kosztuje tyle, co worek ziemniaków na miejscu (ok. 350 zł). 

Czy Polaków stać, aby zamieszkać i pracować w Norwegii? Praktyka pokazuje, że tak. Z przeprowadzonego przeze mnie krótkiego wywiadu wśród znajomych i nieznajomych zarobki Polaków w Norwegii zaczynają się od ok. 140 NOK, czyli jakieś 70 zł za godzinę brutto. Wszystko zależy oczywiście od lokalizacji, miejsca i rodzaju pracy.

ciekawostki o Norwegii Skjolden713

Ciekawostki o Norwegii

 

W drodze do „centrum” wsi Skjolden jest szkoła, w której dzieci nie mają kartkówek, ani ocen.

„Szkoła jest po to, aby dzieci ją lubiły” – twierdzą nauczyciele i o postępach w nauce rozmawiają bezpośrednio z rodzinami i dziećmi. W ten sposób w szkole nie ma podziałów na tych bystrzejszych i tych, którzy uczą się wolniej. Wszyscy są równi. Oprócz znanych nam przedmiotów, są również lekcje, na których dzieci uczą się współpracy, rzemiosła oraz prac ręcznych. Jak za oknem świeci słońce lekcje odbywają się na trawie, a przerwy spędza się zawsze na placu zabaw. Szkoła kładzie nacisk, aby dzieci spędzały jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, niezależnie od pory roku. Rodzice zaś mają zakaz pakowania dzieciom słodyczy do szkoły. Oprócz nauki i czasu na zabawę dzieci mają swoje projekty naukowe, dopasowane do poziomu. Bym zapomniała! W szkole jest tylko 32 uczniów. Dzieci mają przyzwolenie na to, aby być sobą, nie myśleć schematycznie, a nauczyciele nie trzymać na siłę planu nauczania. Chcielibyście posłać swoje dzieci do takiej szkoły? Marzenie!

>>> Na 2 tygodniowy urlop w Norwegii poleciałam wyłącznie bagażem podręcznym. Możesz przeczytać o tym tutaj.

Uwiecznione przez nas okolice Skjolden:

ciekawostki o Norwegii Skjolden

ciekawostki o Norwegii Skjolden

ciekawostki o Norwegii Skjolden

ciekawostki o Norwegii Skjolden

ciekawostki o Norwegii Skjolden

ciekawostki o Norwegii Skjolden

ciekawostki o Norwegii Skjolden

Więcej zdjęć czeka na instagramie. Obserwuj mnie!

Pierwszy raz odwiedziłam Norwegię i myślę, że jeszcze tu wrócę. Mało krajów na świecie może się pochwalić tak zjawiskowymi kombinacjami gór z czystym morzem. Cisza, spokój, natura, mało turystów i wysokie ceny – tak zapamiętam Norwegię <3 Ciekawa jestem Waszych opinii i rzeczy, które Was zaskoczyły w tym kraju. Podzielcie się w komentarzu! 

14 thoughts on “O naszym urlopie w Skjolden i przemycone ciekawostki o Norwegii”

  1. Bardzo fajna ta norwegia. Kiedyś też na pewno tam pojadę. Ceny trochę są zaskakujące, ale zarobki również są na całkiem innym poziomie niż u nas.

  2. W Norwegii byłam kilka razy. Za każdym oczarowywała mnie a zaraz przerażała tą głębią wody.
    Miałam okazje zobaczyć białe noce- super przeżycie.
    Polecam wyjazd każdemu! 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top