Jak znaleźć pasję? Pięć kroków do znalezienia pasji

Jak powiedział klasyk: w życiu chodzi o to, żeby odpowiedzieć sobie na zajebiście ważne pytanie „co lubię w życiu robić”, a potem zacząć to robić... (jak ktoś nie wiedział, to można zajrzeć TUTAJ). Pozostaje pytanie jak to zrobić? Jak znaleźć pasję?

Miałam taki czas w życiu, że inspirowali mnie i wkurzali jednocześnie ludzie, którzy mówili „moją pasją jest…”, „pasja to mój sens życia”. Zazdrościłam im i bardzo chciałam być osobą, która nie tylko żyje pracą i lubi różne rzeczy, ale taką która ma zamiłowanie i nim żyje. Hobby to moim zdaniem istotny temat, który wpływa na poczucie własnej wartości, dlatego czytałam artykuły, wpisy na temat poświęcania się pasji i rady coach’ów jak znaleźć swoje własne. To do czego mnie zaprowadziły te poszukiwania to myśl, że każdy z nas ma pasję i że czasem musi być po prostu cierpliwy, żeby ją odkryć. Do cierpliwych osób nie należę, więc zaczęłam działać. Nie miałam planu jak to konkretnie zrobić, ale wiedziałam, że jakiekolwiek działanie na pewno mnie do tego przybliży. To jak znaleźć pasję? Ja odpowiedzi szukałam około 3 lat. Ta droga była długa, ale ważna i potrzebna, ponieważ dużo mnie nauczyła. Jeśli Wy jesteście na etapie poszukiwań swojej pasji, to postaram się Wam trochę pomóc, dzieląc się z Wami swoimi doświadczeniami, czyli pięcioma krokami do znalezienia pasji.

Zacznijmy od odpowiedzi na to zajebiście ważne pytanie: Co lubię robić? ...proste pytanie, powinno dać łatwą odpowiedź, ale tak się nie stało. Lubię bawić się wystrojem wnętrz, umiem robić coś z niczego. Jestem zaradna, odważna i całkiem nieźle zorganizowana. Uwielbiam ludzi i kontakt z nimi. Kocham się śmiać i próbować nowych rzeczy. Czasem spędzić wieczór z książką i lampką wina (lub kilkoma :)). Dużo tego jest, nie będę wymieniała wszystkiego, ale istotny jest fakt, że żadnej z tych rzeczy nie mogłam nazwać swoim hobby. Jeśli macie podobnie, interesuje Was dużo rzeczy, ale przeważnie chwilowo i trudno jest Wam odpowiedzieć na to ważne pytanie, to wierzę, że moja autopsja wesprze Wasze poszukiwania. Cały proces „jak znaleźć pasję” podzieliłam na 5 poniższych kroków:

1. Przyjaciel google - jakie są pasje?

Zaczęłam od tego, że kilka razy w tygodniu wpisywałam w google’a frazy związane z pasją, np. jakie są pasje, pasje przykłady? i zapisywałam sobie przykłady pasji innych. Ludzie kochający rysować, skakać ze spadochronem np. na www.skydive.pl, grać w gry planszowe, słuchać muzyki, gotować albo tworzyć coś samemu. Zrobiłam sobie całą listę dziedzin i przykładów pasji z różnych kategorii - artystycznych, ruchowych… wszystko co przyszło mi do głowy. Lista zawierała ok. 30 pozycji i na jej podstawie ruszyłam krok do przodu.

2. Check list - ciekawe pasje?

Z tego obszernego zestawiania zaczęłam wykreślać rzeczy, których próbowałam w życiu i jestem pewna, że moją pasją nie są. Pewniakami, które szybko opuściły listę było, np.: malowanie (mimo szczerych chęci, nie mam niestety talentu) oraz wszystko co jest związane z muzyką np. granie na instrumentach, śpiewanie, tworzenie jej. Prawdą jest, że w 90% mojego życia towarzyszy mi muzyka, ale leci ona w słuchawkach i nie potrafiłam nazwać tego swoim hobby. Uznałam, że jeśli czegoś nie tworzę bądź nie znam się na tym, to na pewno nie jest to moją dziedziną. Po skreśleniu pewniaków, które na 100% nie są moim konikiem, powstała lista przykładów aktywności, których nigdy w życiu nie próbowałam, a które wydały mi się godne zainteresowania. Moja lista ciekawych pasji wyglądała następująco:

 • kitesurfing
 • surfing
 • jazda konna
 • robienie świeczek
 • decoupage
 • jazda na motocyklu
 • nurkowanie
 • squash
 • fotografowanie
 • jazda na nartach
 • czytanie książek
 • podróże
 • bieganie

(Jak teraz to czytam i widzę, jak różnorodne są od siebie poszczególne punkty to dopiero teraz dostrzegam, jak bardzo mam namieszane w głowie :P Ciekawa jestem jak będzie wyglądała Wasza lista rzeczy do spróbowania).

decoupage jak znaleźć pasję
decoupage

Każdą z tych rzeczy sprawdziłam kilkukrotnie. Nie poddawałam się po pierwszej nieudanej próbie. Decoupage’u uczyłam się najpierw sama, potem zdecydowałam się na profesjonalny kurs. Zrobiłam nawet międzynarodowy certyfikat i mogę uczyć innych tej techniki. Przygodę z podróżowaniem zaczynałam od tzw.wakacji na leniucha, czyli zorganizowanych urlopów, all inclusive pod palmami. A skończyłam na podróżach solo z plecakiem po całym świecie :) Większość rzeczy z tej listy nadal lubię robić i robię z dużą przyjemnością (nawet wielką!), ale okazjonalnie. Nie mają one jednak dla mnie tego czegoś.

3. Jest chemia, jest pasja.

Czas mijał a ja punkt po punkcie sprawdzałam, którą z rzeczy pokocham ze wzajemnością. Teraz już wiem, że w przypadku z hobby jest jak z miłością do drugiej osoby. Musi być odwzajemniona. W przeciwnym razie, po pewnym czasie, wysiłkach i podjętych próbach idziesz po rozum do głowy i uświadamiasz sobie, że nie zawsze przepisem na miłość jest upór. No cóż, do tańca trzeba dwojga. Tak samo jest z pasją.
Może Wasze doświadczenia pokazują inaczej, moje jednak mówią same za siebie. Trzy lata temu zaczęłam przygodę z kitesurfingiem. Poleciałam na kurs na Rodos, gdzie się zakochałam! Nareszcie, pomyślałam :) Sport nie należy do łatwych. Wymaga cierpliwości, kondycji, szybkości i opanowania w stresujących sytuacjach. Po kursie w Grecji kontynuowałam naukę na Helu, w Wietnamie… podejmowałam tam kolejne próby i pewnie nadal będę próbowała, ale nie jest to coś, czego nauka przychodzi mi łatwo. Powiedziałabym raczej, że przychodzi mi to opornie. Nie zniechęca mnie na tyle, aby w pełni z tego zrezygnować, ale moja początkowa fascynacja spadła i wiem, że to nie jest to czego szukam. Wydaje mi się, że hobby musi być to coś, w czym robimy postępy, rozwijamy się i stajemy się dobrzy w tym co robimy, inaczej nie daje to satysfakcji. Jesteśmy wtedy zmotywowani i chcemy próbować dalej, wyżej, jeszcze lepiej. Jeśli nie ma chemii, nie ma pasji.

4. Nie poddawaj się, ale nie zmuszaj. Ostra selekcja i test czasu.

Kolejnym etapem było skreślenie rzeczy, do których robienia się zmuszałam. Jak do czegoś się zmuszasz to znaczy, że trzeba to skreślić to z listy. Biegam, ponieważ chcę dbać o formę i często mój organizm tego potrzebuje, ale nie mam bzika na tym punkcie.

Jak znaleźć pasję? Od zera do bohatera! Czyli grunt to się nie poddawać. Jak właśnie przeczytałeś, ja zaczęłam od zera. Zagubiona pytając google’a „jak żyć”, „jak znaleźć pasję”. Ale nie ważne jak się zaczyna, ważny jest efekt poszukiwań. A czasem nawet nie to czy się znajduje to czego się szuka, a sama droga poszukiwań okazuje się najbardziej wartościowa. W moim przypadku poszukiwania zostały zakończone.

5. Jak znaleźć pasję? Mamy zwycięzcę.

Moje poszukiwania trwały około 3 lat. Jak patrzę na te poczynania z perspektywy czasu to teraz nie zrobiłabym tego inaczej. To moje autorska, bardzo osobista teoria mówiąca „jak znaleźć pasję”, którą się z Wami dzielę. Pewnie można zrobić to lepiej. Nie wątpię. Mnie jednak ta droga zaprowadziła do odnalezienia pasji, na którą mogę wydać ostatnie pieniądze i dla której jestem w stanie naprawdę dużo poświęcić. Podróżowanie to moja pasja. A ten blog, to o czym na nim piszę, a także coaching i wspieranie innych w realizacji marzeń i celów, składa się w jedną całość, która pozwala mi stwierdzić, że żyję z pasją.

Zapraszam Was do poszukiwań, bo nawet jeśli nie dotrzecie do celu to uznacie, że to właśnie w nich jest najwięcej fun’u i podczas nich dowiadujemy się o sobie najwięcej. To nie jest recepta, ale moja ścieżka, mój upór, który (mam nadzieję) posłuży Wam za inspirację do własnych poszukiwań.

POSZUKUJESZ SWOJEJ PASJI? 

Zapewniam Cię, że nie jesteś sam. Organizujemy warsztat na żywo dla osób szukających swojej pasji.  Sprawdź szczegóły tutaj: Warsztat - Jak znaleźć swoją pasję?

 


Podoba Ci się wpis "Jak znaleźć pasję"?

Jeśli tak, to super! Bardzo się cieszę! Zostaw swój email TUTAJ, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach pełnych inspiracji życiowej i podróżniczej. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!

Warto zostać w kontakcie! Polub fanpage na facebookukonto na instagramieA jeśli wolisz filmiki to zapraszam na mój profil na YouTube. Na YouTubie jest już również moje wystąpienie na TEDx, podczas opowiadam o podróży dookoła świata i odpowiadam na pytanie jak się spełnia marzenia?

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Google+
Drukuj

Martina Zawadzka, lovelajf.pl

Autorka wpisu

Trener Rozwoju Osobistego, Coach, bloger, minimalistka z pasją do podróżowania. Ulubiony kierunek podróży to Azja. Zakochała się w niej podczas podróży dookoła świata, którą zrealizowała w pojedynkę. Kiedy nie podróżuje, biega i pije zieloną herbatę. Nieustająca poszukiwaczka inspiracji i dzieląca się nią z czytelnikami.

Najnowsze wpisy

Zobacz co u mnie słychać

Copyright lovelajf.pl