Australia przed podróżą

11 faktów o Australii, które powinieneś wiedzieć przed podróżą. Australia przed podróżą

To powinieneś wiedzieć o Australii przed podróżą (Australia przed podróżą). Przedstawiam Ci 11 ciekawostek, które są jednocześnie faktami o Australii i o których prawdopodobnie wcześniej nie słyszałeś. Nie daj się zaskoczyć i przeczytaj przed podróżą.

 1. Australia jest bardzooo duża. Strasznie duża!  Jak myślisz ze możesz ja zwiedzić podczas 2 tygodnie urlopu to się myślisz. Tak wygląda w porównaniu do Europy:10 FAKTÓW O AUSTRALII, KTÓRE POWINIENEŚ WIEDZIEĆ PRZED PRZYLOTEM, Australia przed podróżą
 2. Australia ma 10 685 plaż. Żeby odwiedzić codzienną inną plażę, potrzebujesz więcej niż 29 lat!
 3. Australia ze względu na dziury ozonowe ma największą zachorowalność na raka skóry na świecie. Rocznie ponad 435 000 osób jest zdiagnozowanych z rakiem skóry. Opalanie w Australii jest passe oraz przez większość mieszkańców uważana za symbol głupoty. Solarium jest zabronione.
 4. Australia ma duży problem z alkoholizmem (w stanie NSW alkohol można kupić jedynie w specjalnych sklepach alkoholowych otwartych do 22:00, przed wejściem do pubu każdorazowo zostaniemy wylegitymowani z ID, a po 24:00 nie kupimy już żadnego alkoholu w barze).
 5. Oficjalnie Australia ma 4 pory roku ( wiosna: wrzesień, październik, listopad. lato: grudzień, styczeń, luty. jesień: marzec, kwiecień, maj). Ze względu na nieprzewidywalność pogody przyjezdni śmieją się, że jest ich 5 :)

  pory roku w Australii, Australia przed podróżą
  Print screen z grupy na FB Backpackers in Australia

  Australia przed podróżą...

 6. Australia ma bardzo liberalne podejście, jeśli chodzi o politykę narkotykową. Marihuanę w Australii możesz palić a nawet hodować, jeśli oczywiście wykorzystujesz ją, jako środek leczniczy.  Posiadanie twardych narkotyków jest tu nielegalne, co nie znaczy, że powszechnie niedostępne.  W praktyce, często łatwiej kupić tu narkotyki, niż alkohol.
 7. Prostytucja w większości wschodnich stanów Australii jest legalna i opodatkowana.
 8. Australia to liberalny kraj z mnóstwem zakazów i nakazów. Nawet najmniejsze przekroczenia prędkości i przepisy drogowe są bardzo przestrzegane w Australii. Jest również naraz wkładania kasku do jazdy  na rowerze. Za trzymanie nóg na siedzeniu w autobusie również grozi mandat. Raz weszłam do autobusu z za mała wartością pieniędzy na karcie miejskiej i gdy się zorientowałam, że mam za małą wartość na karcie, chciałam dopłacić u kierowcy. Kierowca z oburzeniem wskazał mi drzwi i kazał wysiadać komentując sprawę w style "nie ma biletu, nie ma jeżdżenia autobusem". Minimalna wartość mandatu w tym kraju to 200 dolarów. Co ciekawe, wszyscy zgodnie przestrzegają tych zasad, stosuję reguły i wszyscy poznani przeze mnie Australijczycy są ich zwolennikami.
 9. W Australii jest bardzo przetworzone jedzenie. Na miejscu u większości moich znajomych przyjezdnych łącznie ze mną miała problemy z cera, której powodem prawdopodobnie jest przetworzone jedzenie, np. mięso z hormonami. Najzdrowszym gatunkiem mięsa na miejscu jest kangur, który żyje dziko i nie jest faszerowany konserwantami. Polecam wpis o jedzeniu w Australii.
 10. Jeśli myślisz o podjęciu pracy w Australii to przed przylotem do Australii, powinieneś wiedzieć, że nie tylko Ty wpadłeś na taki pomysł. Na miejscu bardzo dużo obcokrajowców szuka pracy i wcale nie jest tak łatwo cokolwiek znaleźć, zwłaszcza, gdy masz wymagania. Doświadczenie zawodowe z Polski nie liczy się w Australii, tak samo jak stanowisko czy skończone studia. W Australii patrzą tylko na Twój dorobek z Australii. Gdy już podejmiesz pracę na miejscu to bardzo łatwo ją stracić, ponieważ zarówno Ty jak i pracodawca może ją rozwiązać z dnia na dzień. Więcej: Jak znaleźć pracę w Australii?
 11. Na koniec, w ramach ciekawostki podzielę się z Tobą nazwiskami sławnych Australijczyków. Nie zdziwię się jak narodowość większości z nich będzie dla Ciebie zaskoczeniem, ponieważ dla mnie była :) Oto one: ACDC, Nick Cave, Gotye, Sia, Natalie Imbruglia, Nicole Kidman, Hugh Jackman

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on print
Drukuj

Jeśli zarezerwujesz lot, nocleg lub samochód za pomocą powyższych linków, to do mojej skarbonki wpadnie kilka groszy. Co prawda, nie są to kokosy, ale każdy grosz się liczy. Obiecuję, ze przeznaczę go na rozwój tego bloga i w żaden sposób nie wpłynie to na cenę Twojej rezerwacji.

Autorka książki „Dziewięć marzeń”. Ulubiony kierunek podróży to Azja. Zakochała się w niej podczas podróży dookoła świata w pojedynkę. Kiedy nie podróżuje, dba o ogródek (na balkonie :)) i litrami pije zieloną herbatę. Zaraża energią i wierzy, że wszystko co dajemy do nas wraca. 

Najnowsze wpisy