Australia przed podróżą

11 faktów o Australii, które powinieneś wiedzieć przed podróżą. Australia przed podróżą

To powinieneś wiedzieć o Australii przed podróżą (Australia przed podróżą). Przedstawiam Ci 11 ciekawostek, które są jednocześnie faktami o Australii i o których prawdopodobnie wcześniej nie słyszałeś. Nie daj się zaskoczyć i przeczytaj przed podróżą.

Australia jest bardzooo duża.

10 FAKTÓW O AUSTRALII, KTÓRE POWINIENEŚ WIEDZIEĆ PRZED PRZYLOTEM, Australia przed podróżą
Mapa pochodzi ze strony reddit.com

Strasznie duża!  Jak myślisz ze możesz ja zwiedzić podczas 2 tygodnie urlopu to się myślisz. Tak wygląda w porównaniu do Europy:

Australia ma 10 685 plaż.

Żeby odwiedzić codzienną inną plażę, potrzebujesz więcej niż 29 lat!

Rak skóry

Australia ze względu na dziury ozonowe ma największą zachorowalność na raka skóry na świecie. Rocznie ponad 435 000 osób jest zdiagnozowanych z rakiem skóry. Opalanie w Australii jest passe oraz przez większość mieszkańców uważana za symbol głupoty. Solarium jest zabronione.

Australia ma duży problem z alkoholizmem

W stanie NSW alkohol można kupić jedynie w specjalnych sklepach alkoholowych otwartych do 22:00, przed wejściem do pubu każdorazowo zostaniemy wylegitymowani z ID, a po 24:00 nie kupimy już żadnego alkoholu w barze.

Niby ma 4 pory roku...

Oficjalnie Australia ma 4 pory roku ( wiosna: wrzesień, październik, listopad. lato: grudzień, styczeń, luty. jesień: marzec, kwiecień, maj). Ze względu na nieprzewidywalność pogody przyjezdni śmieją się, że jest ich 5 :)

 

pory roku w Australii, Australia przed podróżą
Print screen z grupy na FB Backpackers in Australia

Australia przed podróżą

Może marihuanę?

Australia ma bardzo liberalne podejście, jeśli chodzi o politykę narkotykową. Marihuanę w Australii możesz palić a nawet hodować, jeśli oczywiście wykorzystujesz ją, jako środek leczniczy.  Posiadanie twardych narkotyków jest tu nielegalne, co nie znaczy, że powszechnie niedostępne.  W praktyce, często łatwiej kupić tu narkotyki, niż alkohol.

Prostytucja

Prostytucja w większości wschodnich stanów Australii jest legalna i opodatkowana.

Zakazy i nakazy

Australia to liberalny kraj z mnóstwem zakazów i nakazów. Przepisy drogowe są bardzo przestrzegane w Australii. Jest również naraz wkładania kasku do jazdy  na rowerze. Za trzymanie nóg na siedzeniu w autobusie również grozi mandat. Raz weszłam do autobusu z za mała wartością pieniędzy na karcie miejskiej i gdy się zorientowałam, że mam za małą wartość na karcie, chciałam dopłacić u kierowcy.

Kierowca z oburzeniem wskazał mi drzwi i kazał wysiadać komentując sprawę w style "nie ma biletu, nie ma jeżdżenia autobusem". Minimalna wartość mandatu w tym kraju to 200 dolarów. Co ciekawe, wszyscy zgodnie przestrzegają tych zasad, stosuję reguły i wszyscy poznani przeze mnie Australijczycy są ich zwolennikami.

Przetworzone jedzenie

Moi znajomi, którzy spędzili w Australii więcej czasu (łącznie ze mną) mieliśmy problemy z cerą. Prawdopodobnie powodem tego jest poziom przetworzonego jedzenia w tym kraju, np. mięso z hormonami. Najzdrowszym gatunkiem mięsa na miejscu jest kangur, który żyje dziko i nie jest faszerowany konserwantami. Polecam wpis o jedzeniu w Australii.

Praca w Australii

Jeśli myślisz o podjęciu pracy w Australii to przed przylotem do Australii, powinieneś wiedzieć, że nie tylko Ty wpadłeś na taki pomysł. Na miejscu bardzo dużo obcokrajowców szuka pracy i wcale nie jest tak łatwo cokolwiek znaleźć, zwłaszcza, gdy masz wymagania. Doświadczenie zawodowe z Polski nie liczy się w Australii, tak samo jak stanowisko czy skończone studia.

W Australii patrzą tylko na Twój dorobek z Australii. Gdy już podejmiesz pracę na miejscu to bardzo łatwo ją stracić, ponieważ zarówno Ty jak i pracodawca może ją rozwiązać z dnia na dzień. Więcej: Jak znaleźć pracę w Australii?

książka na prezent

Język angielski?

Na koniec, w ramach ciekawostki podzielę się z Tobą nazwiskami sławnych Australijczyków. Nie zdziwię się jak narodowość większości z nich będzie dla Ciebie zaskoczeniem, ponieważ dla mnie była :) Oto one: ACDC, Nick Cave, Gotye, Sia, Natalie Imbruglia, Nicole Kidman, Hugh Jackman

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Drukuj

Jestem Mentorką Marzycieli. Pomagam osobom zmęczonym swoją pracą odkryć co tak naprawdę chcą robić w życiu, aby mogli poczuć sens i radość z tego co robią <3 Zrezygnowałam z pracy w korporacji, aby szukać własnej drogi. Wyruszyłam w podróż dookoła świata w pojedynkę, która zmieniła moje podejście do pracy i życia. 

Swoją historię opowiedziałam m.in. na konferencji TEDx i książce „Dziewięć marzeń”. Prowadzę autorskie warsztaty rozwojowe „Podróż do siebie” oraz sesje indywidualne online.

Najnowsze wpisy