Ile kosztuje wydanie książki, gdy decydujemy się na tzw. self-publishing? Jestem świeżo po wydaniu własnej książki "Dziewięć marzeń" i krok po kroku podzielę się z Wami etapami i kosztami związanymi z wydaniem książki samemu, bez wydawnictwa.
Self-publishing krok po kroku wraz z cenami
Swoją książkę pisałam w sumie 4 lata, w tym pół roku bardzo intensywnie. Opisany poniżej proces wydawniczy zajął ok. 7 miesięcy. Ten czas zależny od wielu czynników, np. jak szybko przepracowujesz poprawki, zmiany na każdym z etapów oraz czy musisz go dzielić z innymi obowiązkami np. pracą na etacie, własną działalnością.
Przedstawione ceny są cenami brutto (z VAT) i dotyczą wydania mojej powieści "Dziewięć marzeń". Książka liczy ok. 11 arkuszy wydawniczych. Koszty mogą się różnić w zależności od objętości książki, rodzaju, gramatury papieru, okładki itp.
Tutaj możesz pobrać pierwszy rozdział mojej książki - ZA DARMO :)
Opinia/ ocena rozdziału
To nie jest coś co trzeba było zrobić. Można powiedzieć, że było to moje "widzimisię". Na szczęście się na nie zdecydowałam, bo dało to kopa mnie i mojej książce, aby znacząco zmienić to co już napisałam. Ale do rzeczy. Opinia/ ocena rozdziału to oferta, którą znalazłam u Emilii z bloga Fabryka Dygresji. Dotyczyła oceny jakości np. jednego rozdziału książki. "Dziewięć marzeń" to pierwsza moja książka. W dodatku powieść więc gdy wydawało mi się, że napisałam już kilka niezłych rozdziałów to zanim zabiorę się za resztę, chciałam, aby ktoś z zewnątrz ocenił ich jakość. To był strzał w dziesiątkę.
Emilia bardzo jasno napisała co jest dobrego w moim tekście, co warto wyrzucić a co dodać i zmienić. Jej konstruktywna krytyka, wyrwała mnie z impasu jak ta książka ma finalnie wyglądać. Dzięki niej przeniosłam książkę na wyższy poziom.
Cena opinii za jeden arkusz wydawniczy (czyli 40 000 znaków ze spacjami - ok. 20 stron) wynosiła 180 zł. U mnie rozdział był dłuższy, więc zapłaciłam 230zł
Recenzja
Po tym jak napisałam książkę, kilkukrotnie ją przeczytałam (w tym raz na głos) i wstawiałam poprawki - to tak zwana auto-redakcja. Gdy poczułam, że jestem gotowa, aby pokazać ją w całości komuś z zewnątrz poszukałam eksperta w branży, który dokona recenzji mojej książki. Recenzja to taka opinia dotycząca całości i informacja czy to co napisaliśmy jest gotowe, aby wkroczyło na etap wydawania książki. Za recenzję mojej książki odpowiedzialna była Marta Kowerko-Urbańczyk, redaktorka z Twardej Oprawy. Po otrzymaniu wysokiej noty recenzji, wprowadzeniu zmian, które wskazała, że mogłyby być niezrozumiane dla czytelnika, książka była gotowa do redakcji.
Ile kosztuje recenzja? Tu tak samo jak z opinią, wszystko zależy od tego z ilu arkuszy wydawniczych składa się książka. W przypadku "Dziewięciu marzeń" był to koszt 690zł. Recenzja książki trwała około miesiąca.
Pierwsi czytelnicy tzw. Beta Readers
Beta Reader to już nie osoba z branży wydawniczej. To czytelnik, który po wydaniu mógłby być zainteresowany przeczytaniem To jeden z pierwszych czetników, który oprócz tego, że przeczyta Twoją książkę, to wróci z informacją na temat tego co było dla niego niejasne, czego nie zrozumiał a co zrobiło na nim wrażenie. Podobno najlepiej dać do przeczytania swoją książkę trzem osobom. Pierwsza to wielbiciel gatunku. Drugą dobrze, żeby była osoba, która zna się na pisaniu. Może Twój rywal? Trzecia to ekspert tematu, który poruszasz w książce. Z 4 beta- reader'ów, których poprosiłam o pomoc, 3 przeczytało książkę i wróciło do mnie z informacją i swoich wrażeniach.
Koszt tego etapu dotyczyć może jedynie wydruku potrzebnych egzemplarzy książki w punkcie ksero oraz wysyłki ich kurierem do beta reader'ów. Wyszło ok. 200zł.
Redakcja
Jak napisał Stay Fly "redakcja jest jak dobry warsztat samochodowy – z Poloneza Caro może zrobić samochód. To redaktor odpowiada za wyłapanie nielogicznych zachowań bohaterów, rozmijania się z realiami, czy wycięcie fragmentów ciągnących się w nieskończoność rozdziałów." Moją redaktorką była Paulina Zyszczak.
Redakcja trwa przeważnie od 1 miesiąca do 3. Wszystko zależy od obłożenia pracą Twojego redaktora i szybkości z jaką uwzględniasz wszystkie poprawki. Koszt redakcji w przypadku mojej książki to ok. 2000 zł
Grafik
W przerwach między pracą nad redakcją książki i dyskusjach o ewentualnych zmianach, uzgadniałam już pierwsze prace z graficzką. Projekt okładki, grafik w środku książki (w przypadku "Dziewięć marzeń" mapy świata) to nie wszystko. Potrzebne są też grafiki, które wykorzystamy do promocji książki. Na przykład wizualizacja książki, bo przecież minie jeszcze kilka tygodni zanim książka będzie na żywo i będzie można zrobić jej zdjęcie. Nie sposób wymienić każdej pracy, którą wykonała, ale myślę, że te kilka przykładów oddaje to, że ten etap również wymaga czasu i kosztuje.
Moim wsparciem graficznym była Daria Murawska. Cena to ok. 1000 zł
Skład
Skład to przygotowanie książki do druku. Bez tego etapu, drukarnia nie przyjmie naszej książki, bo po prostu nie będzie w stanie jej wydrukować. Anna Teodorczyk zajęłam się składem "Dziewięciu marzeń". Koszt ok. 855zł
Korekta
O korektę, czyli wyłapanie literówek, powtórzeń, błędów stylistycznych, ortograficznych, przecinków itp. poprosiłam Sylwię Chojecką z "Od słowa do słowa". Sylwia sprawdzała książkę już po składzie, czyli w zbliżonej do tej w jakiej będzie widział ją czytelnik.
Czas nas gonił, więc Sylwia przesyłała mi swoje uwagi błyskawicznie, a ja z prędkością światła starałam się na nie odpowiadać i przesyłać Ani od składu. Ile kosztuje korekta? ok. 820zł
Drukarnia
Wybór drukarni jest jak szukanie najlepszego kebaba w mieście. Wszyscy nazywają się najlepszymi, najtańszymi z najlepszej jakości składnikami a Ty chcesz, żeby po porostu smakował Tobie i przyszłym czytelnikom. Mateusz Koszela z "Autostopem w świat sportu" powiedział, że wysłał zapytanie o ofertę do blisko 60 drukarni, zanim znalazł tą jedyną. Mi zabrało cierpliwości, żeby pisać do tylu. Po 10 otrzymanych ofertach zdecydowałam się na drukarnię Totem z Inowrocławia. Pan Adrian cierpliwie wyceniał wszystkie zmiany, które wprowadzałam w papierze, okładce, zdjęciach itp., a także doradzał najlepsze rozwiązania.
Ile kosztuje druk książki? Tutaj cena zależy od rodzaju okładki, gramatury papieru, liczby stron książki, stron kolorowych oraz przede wszystkim wielkości nakładu. Z coraz szczuplejszym portfelem w kieszeni zdecydowałam się na druk 500 egzemplarzy książki. Co kosztowało mnie ok. 3600zł
Dodatkowym kosztem jest przekształcenie wersji papierowej książki w ebook. Gdybym zaplanowałam tę pracę na etapie składu byłoby taniej. U mnie wyszło ok.730 zł
Zanim zadasz pytanie... ile kosztuje wydanie książki?
Sam etap wydania książki "Dziewięć marzeń", czyli opisany przeze mnie wyżej proces to koszt ok. 9 970 zł ALE... Jeśli decydujesz się na self-publishing to nie przywiązuj się do tej liczby.
Przed Tobą największy koszt, którego jeśli nie zaplanujesz prawdopodobnie nikt nie kupi Twojej książki. Promocja książki - reklama, dojazd na spotkania autorskie (jeśli planujesz), filmik promujący Twoją książkę. Co więcej, ktoś musi postawić stronę sprzedażową, trzeba kupić niezbędne "wtyczki", aby strona książki ruszyła, podłączyć możliwość płatności, popracować nad jej SEO, itp.
Należy przemyśleć logistykę - zakup opakowań, papieru, kopert, wstążki/sznurka, kartonów, czyli tego w czym chcesz, aby Twoja książka była wysłana do Klienta. Logistyka to też, a raczej przede wszystkim proces sprzedaży i wysyłki, czyli jak to się stanie, że od kliknięcia na stronie książka zostanie zapakowana i wysłana pod wskazany adres. To też Twój koszt.
Jeśli chcesz sprzedawać książkę z dodatkami to suma kosztów znowu rośnie. Ja zdecydowałam się na produkcję torby bawełnianej z mapą świata, na której jest zaznaczona trasa podróży dookoła świata o której jest książka. A także, przywiozłam ze Sri Lanki oryginalną lankijską herbatę. Te koszty nie liczą się w kosztach wydania książki a jednak bez nich, moja inwestycja prawdopodobnie nie zwróciłaby się szybko.
Jeśli uwzględnimy powyższe i jeszcze raz zadamy pytanie: ile kosztuje wydanie książki?
Odpowiedź zależy od tego, ile arkuszy wydawniczych liczy Twoja książka, wielkości nakładu, formy wydania. Wpływ ma również forma marketingu na który się zdecydujesz, logistyki oraz znajomości w branży, które mogą (nie muszą) zapewnić Ci zniżki.
Sam proces wydania książki, logistyki, promocji to jeszcze nie wszystko. Tak jak napisałam na początku wszystko to trwało 7 miesięcy. Przez ten czas nie zarabiałam a swój czas poświęcałam wyłącznie pracy nad książką. Powinnam więc do kosztów książki dodać koszty życia, prawda? Nie zrobię tego jednak, bo każdego z Was sytuacji może być inna. Np. będziecie mieli inny dochód w tym czasie i u Was koszty tego okresu nie będą kosztami wydania książki. Chcę aby końcowa liczba związana z wydaniem była dla Was jak najbardziej przydatna.
Aby zaoszczędzić sklep i stronę sprzedażową postawiłam sama. Robiłam to pierwszy raz w życiu, więc trochę to zajęło, ale też się opłaciło. Hosting dla sklepu i bloga mam od firmy zenbox.pl Nie mogę narzekać. Jak prawdziwa Zosia Samosia samodzielnie przygotowałam plan promocji i cały czas go realizuję.
W wycenie nie uwzględniam więc kosztów życia przez 7 miesięcy, strony sprzedażowej książki, którą zrobiłam sama, wsparcia technicznego oraz promocji książki, bo to też jest bardzo indywidualna kwestia. Bez powyższego, koszt mojego self-publishingu to 15 220 zł
Waszym zdaniem dużo, mało? Dajcie znać w komentarzu poniżej.
Planujesz self-publishing? To może Ci się przydać:
- Konsultacje - Gdybym miała osobę z którą mogłabym skonsultować swoje decyzje w temacie wydania książki, na pewno cały proces byłby dla mnie łatwiejszy i możliwe, że tańszy. Dlatego gdybyś miała pytania, potrzebowała rady, podzielenia się doświadczeniem w temacie wydania własnej książki to chętnie pomogę w ramach konsultacji. Jeśli czujesz, że może to być coś dla Ciebie, napisz do mnie maila: martina.zawadzka@gmail.com
- Posłuchaj historii Anety, która również wydała książkę o swoim życiu. Książkę wydała bez wydawnictwa - self-publishing z moją pomocą -> Aneta Wrzosek self-publishing
- Chcesz żeby Twoja książka była w empiku i największych księgarniach w Polsce? Przeczytaj wpis -> Twoja książka w empiku i innych księgarniach
- Napisałam wpis o tym dlaczego zdecydowałam się na self-publishing. Jest tutaj: Self-publishing, jak wydać książkę?
- Na blogu Emilii, po wpisaniu adresu email (na dole strony) uzyskasz dostęp do "kalkulatora" w Excelu, który pomoże Ci obliczyć własne koszty wydania książki w zależności od nakładu itp. Mi pomógł: Fabryka Dygresji, ile kosztuje wydanie książki
- Stay Fly inaczej policzył koszty wydania swojej książki. Wydał w sumie wydał 37 200zł. Podzielił się kosztami wydania własnej książki we wpisie: Ile kosztuje wydanie książki? 37 200zł
WAŻNE!
Wiem, że to co napisałam może pomóc wielu osobom, które zastanawiają się nad tym, czy spełnić swoje marzenie o wydaniu własnej książki. Jeśli chcesz mi podziękować inaczej niż dając lajka, kup moją książkę na prezent przyjacielowi: książka "Dziewięć marzeń". To pomoże mi dalej dzielić się wiedzą za darmo i wykonywać swoją misję :)
7 thoughts on “Ile kosztuje wydanie książki?”
Bardzo ciekawe praktyczne informacje. Podziwiam Cię za napisanie oraz wydanie książki.
Dziękuję!
Trafiłem na Twój blog chyba nieprzypadkowo. Twoje porady odnośnie napisania oraz wydania własnej książki są inspirujące. Czy jest możliwość skonsultować się z Tobą w tym temacie?
Andrzej, wierzę, że nic nie dzieje się przypadkowo 🙂 W tym momencie mam przerwę w udzielaniu konsultacji, ale napisz do mnie mail: martina.zawadzka@gmail.com – może coś wymyślimy 🙂
A co z numerem ISBN? Jak wyglądało zdobycie go oraz koszty?
To już temat na inny wpis 🙂 Tak w skrócie tylko… ISBN nie jest obowiązkowy, ale warto, bo wtedy płacimy niższy podatek od sprzedaży książki. Można go uzyskać przez internet w kilka minut i nie wiąże się to z żadnymi kosztami.
To jest „piękny” obraz współczesnego świata. Ja też jestem pisarzem i chcę zadebiutować. Mam bardzo bogaty warsztat i zasób pomysłów na książki. Napisałem pierwszą i chcę ją wydać. Ale nie mogę i tylko i wyłącznie dlatego nie mogę, że mnie nie stać na wydatek 14 tysięcy zł. Sprawiedliwe? Absolutnie nie.