co to jest pasja

Co to jest pasja?

Co to właściwie jest ta pasja? To coś co lubimy? Za czym tęsknimy? A może coś co dostajemy z mlekiem matki a dorastając gubimy żeby potem wrócić? Postaram Ci pomóc odpowiedzieć na te pytania.

Wpis "Co to jest pasja" jest transkrypcją podcastu pd tytułem "Jak znaleźć pasję", który możesz przesłuchać  na YouTube albo tutaj:

Listen to "#1 jak_znalezc_pasje podcast" on Spreaker.

Z czym kojarzy Ci się pasja?

Mi osobiście, kojarzy się ona z dziecięcą radością, z czymś, za czym tęsknimy, z czymś, co sprawia w nas taki naturalny uśmiech, naturalną radość. Przecież mówi się, że gdy dziecko się śmieje, to cały świat się śmieje.

My też tak kiedyś robiliśmy, tylko z biegiem czasu ukryliśmy tę radość w różnych maskach, dostosowanych do różnych sytuacji. Na przykład czy to prawdziwy uśmiech jak witasz się z szefem na korytarzu? No niekoniecznie.

Ten prawdziwy uśmiech jest, ale pokazuje tylko w niektórych sytuacjach i takiego uśmiechu będziemy szukać, jeśli mówimy o pasji.

Drugą rzeczą, z którą kojarzymy mi się pasja to miłość. Bo tak jak z miłością do drugiej osoby czasem bywa trudna, bo wymaga od nas poświęcenia czasu, jeśli chcemy ją na przykład rozwijać.

Więc, co to jest pasja?

W skrócie możemy powiedzieć, że ta pasja to czynność, którą lubimy, która daje nam poczucie spełnienia. To zamiłowanie do czegoś i radość wykonywania tej czynności. Zgodzisz się z tą definicją?

Jeśli nie, stwórz proszę własną, bo skoro ruszamy na poszukiwania, to warto wiedzieć czego tak naprawdę szukamy, co to jest?

Gdzie szukać pasji?

Myślę, że większość z nas ma trudności ze znalezieniem pasji tylko nie każdy się przyznaje. Trudności wynikają z tego, że nie wystarczy czytać mądre książki czy obejrzeć film, żeby znaleźć pasję. Tam jej nie ma.

Psychologia zainteresowań twierdzi, że część naszych zainteresowań możemy dziedziczyć. Co na to?
Jeszcze kilka lat temu śmiałam się słysząc takie morały. Podróżowałam wtedy po świecie z plecakiem.
Moja mama na przykład nie lubi podróżować. Trzeba ją namawiać, żeby wsiadła do samochodu, a co dopiero do samolotu i podróżowała gdzieś dłużej.

Sprawy skomplikowały się, gdy przekroczyłam trzydziestkę, ponieważ przyjemność zaczęły sprawiać mi rzeczy, których wcześniej nawet bym się nie dotknęła, żeby spróbować. Sadzenie kwiatów, warzyw podlewanie ich.

Serio? Naprawdę? No niestety. Teraz już „stety”, bo tak naprawdę sprawia mi przyjemność, ale zgadnijcie kto w mojej rodzinie kocha ogrodnictwo?

Oczywiście, że moja mama. Dzisiaj więc mogę zgodzić się z tym co twierdzą psychologowie. Nasze hobby bywają dziedziczne czy tego chcemy, czy nie. Nie trzeba szukać daleko. Myślę, że każdy z nas jest w stanie znaleźć wśród swoich znajomych jedną czy nawet kilka osób, które odziedziczył pasję po swoich rodzicach. Nawet nieświadomie zastanów się nad tym i pomyśl o zainteresowaniach swoich rodziców czy nawet dziadków. To może pomóc.

Swoją drogą to ciekawe doświadczenie wpaść w sidła tego, od czego większość naszego życia uciekamy. Ponieważ często jest tak, że nie chcemy być podobni do naszych rodziców. Pragniemy iść swoją drogą, być niezależni. Tymczasem bywa, że oddalając się zbliżamy się do korzeni.

To może dać domyślenia. Weź proszę kartkę i długopis i zastanów się. Zastanów się po czym zapisz, jakie zainteresowania mają albo mieli twoi rodzice.

Co sądzisz o tych zainteresowaniach?
Czy są dla siebie ciekawe?

Daj sobie czas i odpowiedz na te pytania. Tak naprawdę są tak przystawką, która może, ale nie musi rozbudzić naszą ciekawość na temat pasji.

2 kroki, bez których nie wyobrażam sobie poszukiwania pasji, a jednocześnie które moim zdaniem są najkrótszą drogą do jej znalezienia

Po pierwsze. Należy lepiej poznać siebie. Pięknie brzmi, ale nie jest to takie proste, zwłaszcza że świat wokół przeszkadza i koncentruje naszą uwagę jak najdalej od nas samych. Wiedza o samym sobie jest jak instrukcja obsługi odkurzacza, której założę się, że nigdy nie przeczytałeś. Chyba nie znam osoby, która przeczytała, ale myślę, że to dobre porównanie.

Całe życie korzystasz z odkurzacza nie zaglądając do instrukcji, bo kto by ją czytał. Szkoda czasu. Przecież każdy wie, jak się odkurza. Pytanie — kiedy zaglądamy do instrukcji?

Gdy coś się zepsuje?
Jak chcemy poznać nowe funkcje albo możliwości tego sprzętu?
A może chcemy coś ulepszyć?
Wtedy tam zaglądamy.

Skoro chcesz rozwijać siebie znajdując swoją pasję, czas spisać instrukcję obsługi.
Na przykład pierwszy rozdział twojej instrukcji obsługi, czyli tak naprawdę, jak lepiej poznać siebie.
Częściowo zainteresowania mogą też wynikać z naszych doświadczeń. Dlaczego? No właśnie dlatego, że pasji trzeba szukać w sobie.

To część nas, która odpowiada naszej naturze, naszemu charakterowi, którą trzeba odkryć.
Tak jak wspominałam świat od bardzo wielu lat, tak naprawdę od zawsze przeszkadza nam i koncentrujemy naszą uwagę jak najdalej od nas samych.

Dlatego przygotowałam workbook i sesje 1:1 online tak, aby podążając za treściami i ćwiczeniami w nim zawartych trafić do twojego serca, głowy i wszędzie tam, gdzie przez lata ukryłaś informacje o prawdziwej sobie. Ale o tym opowiem ci na końcu wpisu.

Pierwszy krok to poznanie siebie, drugi to działanie.

Możemy nazwać to też inaczej — próbowanie, eksperymentowanie. Dopóki nie dasz czemuś szansy, dopóki nie spróbujesz, to nie sprawdzisz, czy to jest dla ciebie. Ja na przykład przez długi czas myślałam, że w ogóle nie ma takiej możliwości, aby pisanie było moją pasją. Dlaczego?

Dlatego, że przez lata byłam zmuszana do tego, pracując w firmie gdzie miałam przygotować jakiś artykuł czy sporządzić jakąś wiadomość, czy informację prasową itd. i wydawało mi się to absolutnie nieciekawe.

Wolę działać, a nie siedzieć w koncie i sobie notować czy zapisywać kartki.
Okazało się, że gdy spojrzałam na tę pasję zupełnie innej strony. Dałam jej trochę czasu i przestrzeni na to, żeby odkryć ją w inny sposób. Czyli zacząć pisać z potrzeby serca i przyjemności. To zmieniło swój wymiar, jako czynności dla mnie. Dlatego pamiętaj, że nie zawsze to zajęcie czy pasja jest tym co ci się wydaje. Trzeba spróbować.

Jeśli nie da szansy pisaniu, gotowaniu, modelowaniu czy bieganiu nie przekonasz się, które zamiłowanie zostanie z tobą na dłużej, a które w ogóle nie dla ciebie. Jeśli poznasz siebie to zobaczysz, że zaskakująco twoja lista rzeczy, które chcesz spróbować zawęzi się i skróci całą drogę poszukiwania pasji.

W linku na końcu wpisu zostawię listę ponad stu pasji, które będziesz mógł sobie pobrać i nad którą będziesz mógł pracować. Dzięki tej liście, rozpoczniesz selekcję tych pasji i wybierzesz te, które chcesz spróbować.

 

Warsztaty i workbook Jak znaleźć pasję

Pamiętaj, że szukanie pasji to proces. To podróż, którą warto się cieszyć. Jeśli zabierzemy sobie tę przyjemność i pobiegniemy na oślep do celu to co druga pasja może się okazać katastrofą.

Uwierz mi, że tak naprawdę lata, przez które ja szukam pasji z perspektywy czasu są najciekawszymi latami i chwilami mojego życia. Doświadczanie tych nowych rzeczy, poznawanie siebie, wiara w siebie, taka samoświadomość daj nam niesamowitą satysfakcję. Bardzo Ci polecam przejść taką podróż na spokojnie, nie ścigać się z nikim, tylko pomału przejść w kierunku poznania siebie i działania ku odnalezieniu pasji. Na końcu wpisu zostawiam linki do warsztatów, sesji i bezpłatnych materiałów, które mogą przyspieszyć pracę nad znalezieniem pasji.

Wiem, że nie każdy lubi pracować w grupie dlatego dla tych, co wolą przejść drogę poszukiwania pasji sami napisał workbook o tym, jak znaleźć pasję i lepiej poznać siebie. W workbooku oprócz konkretnej skondensowanej do minimum teorii znajdziesz naprawdę praktyczne ćwiczenia pomocne w tym, jak znaleźć pasję. Link do workbooka zostawiam na końcu wpisu.

jak znaleźć pasję

Słowem podsumowania,  droga do pasji to poznanie siebie i działanie. Przed tobą piękną podróż. Bądź cierpliwa i baw się dobrze :)

Pomocne linki w znalezieniu swojego hobby:

  • Darmowa lista 100 hobbyPobierz listę hobby
  • Sesje 1:1 online: Sesje 1:1, których celem jest odnalezienie swojego hobby/ pasji (na stronie jest informacja o tym, że "Pomagam osobom zagubionym i zmęczonym swoją dotychczasową pracą znaleźć odpowiedź na pytanie, co naprawdę chcą robić w życiu." - poznanie swojej pasji/ hobby jest częścią tego procesu, więc Ciebie dotyczyłby tylko ten etap. Jeśli masz pytania możesz do mnie napisać: martina.zawadzka@gmail.com
  • Workbook dla poszukujących pasji: Jesteś "Zosią Samosią"? Wolisz samemu zająć się poszukiwaniami hobby, to ten workbook może przyspieszyć ten proces: workbook Jak znaleźć pasje i lepiej poznać siebie
     
 
 
 

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Drukuj

Jestem Mentorką Marzycieli. Pomagam osobom zmęczonym swoją pracą odkryć co tak naprawdę chcą robić w życiu, aby mogli poczuć sens i radość z tego co robią <3 Zrezygnowałam z pracy w korporacji, aby szukać własnej drogi. Wyruszyłam w podróż dookoła świata w pojedynkę, która zmieniła moje podejście do pracy i życia. 

Swoją historię opowiedziałam m.in. na konferencji TEDx i książce „Dziewięć marzeń”. Prowadzę autorskie warsztaty rozwojowe „Podróż do siebie” oraz sesje indywidualne online.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy