Jak podróżować samotnie? Kobieta w samotnej podróży - lovelajf.pl

Jak podróżować samotnie? Kobieta w samotnej podróży

Z roku na rok coraz więcej kobiet wyrusza w samotną podróż i ten fakt nikogo już nie dziwi. Podróże w pojedynkę otwierają oczy, zmieniają perspektywę i pozwalają lepiej poznać samych siebie. Kobieta w samotnej podróży powinna pamiętać o wielu rzeczach praktycznych i tych związanych ze swoim bezpieczeństwem Zebrałam je w tym wpisie.

  • Kobieta w samotnej podróży - pieniądze, karty płatnicze

Dwie karty płatnicze. Najlepiej jakby jedna Visa, druga Mastercard. Ja wzięłam tylko jeden rodzaj i okazało się, że na jednej z filipińskich wysp bankomaty akurat nie obsługiwały tej marki…Gotówka w różnych miejscach – nigdy w jednym! Jeśli wszystkie banknoty zapakujemy do dużego bagażu i okaże się, że na lotniku, że nasz bagaż poleciał na inne lotnisko, to masz kłopot. Tak samo, w przypadku, gdy zgubimy/ zostaniemy okradzeni z portfela/ bagażu podręcznego zostajesz wtedy bez gotówki i kart. Aby zapobiec tej sytuacji, warto mieć kilka miejsc, w których przewozimy oszczędności. W moim przypadku były to:

  • Mały portfel w nerce
  • W woreczku nieprzemakalnym w plecaku z dokumentami
  • Pasek ze skrytką – rewelacyjne rozwiązanie, pieniądze masz zawsze pod ręką.
  • „Nie jestem sama w podróży!”

Może i podróżujesz sama z plecakiem po świecie, ale to nie powód, aby się z tym obnosić. Masz biały kolor skóry, w dodatku być może jesteś blondynką i masz zupełnie inne, czyli bardzo egzotyczne rysy twarzy dla mieszkańców np. Azji. Pamiętaj, że nie tylko oni są dla Ciebie atrakcją, ale Ty dla nich również, dlatego normalne jest, że się przyglądają, uśmiechają się i być może pokazują palcami.  Gdy jednak ta poświęcona uwaga jest w większym stopniu i ktoś nie chce Cię opuścić na krok, warto powiedzieć, że nie przyjechało się samej, tylko w grypie czy z mężem, który czeka na Ciebie w hotelu. Aby uwiarygodnić słowa miałam ze sobą zdjęcie mojego brata i dziewczyną, (która jest na zdjęciu podobna do mnie) wycięte w serduszko. Czytałam na jednym z blogów, że samotne podróżniczki biorą czasem w podróż obrączkę, w tym samym celu :)

  • Samotne wakacje. To nie zawsze wakacje… 

Pierwszy miesiąc w Azji, mieszkałam na filipińskiej wyspie Siquijor. Wszyscy na miejscu poruszali się po wyspie skuterami, więc ja również. Jak to w Azji. Pewnego razu jadąc przez dżunglę skuterem miałam wypadek, o którym w szczegółach opowiedziałam podczas wystąpienia na TEDx (możesz obejrzeć tutaj ) Piszę o tym, ponieważ, ten wypadek otworzył mi oczy i przypomniał, że nie jestem na wakacjach. Byłam sama na środku dżungli, bez pomysłu jak wyjść z tej sytuacji. Skuter unieruchomiony, ja cała we krwi… Nie przygotowałam się na to. Nie miałam filipińskiej karty SIM żeby zadzwonić po pomoc, chociaż w dżungli nawet nie było zasięgu… i co teraz? Nauczona doświadczeniem wszystkim planującym wyjazd w pojedynkę radzę uważać na siebie 100 razy bardziej i wziąć pod uwagę zabezpieczenie się „w razie, czego” na takie niebezpieczne sytuacje.

  • Wizy, szczepienia 

Temat dotyczy nie tylko podróżujących kobiet. Profilaktycznie piszę o sprawdzeniu jak długo w danym kraju możesz przebywać bez wizy, bądź czy możesz w ogóle wjechać na teraz terytorium danego państwa bez wykupionych/ wypełnionych dokumentów. To samo, jeśli chodzi o szczepienia oprócz WZW A i B (żółtaczki) upewnij się, że czy do kraju, do którego jedziesz nie ma obowiązkowych bądź zalecanych szczepień.

  • Oklejone rzeczy 

Najważniejszą kwestią w przygotowaniach do kobiecej podróży w pojedynkę i samej wyprawy jest bezpieczeństwo w podróży. Jeśli dobrze pamiętam to przeczytałam o tym u Hani z bloga @Walizka i plecak. Hania radziła, aby okleić elektronikę, którą zabieramy w podróż tak, aby wyglądała na starą, zużytą, w ten sposób odstraszając od niej złodziei. Za radą Hani, okleiłam swój laptop, kindle oraz rączkę od go pro szarą taśmą samoprzylepną. Sama uwierzyłam, że mój sprzęt jest wiekowy i nic nie warty :)

  • Ładowanie elektroniki

Kolega przed podróżą polecił mi zakup hub usb. Dzięki niemu mogłam wziąć tylko jedną przejściówkę i ładować wszystkie urządzenia, takie jak: komórka, kindle, go pro czy aparat.

  • Mały bagaż 

Trzeba mierzyć siły na zamiary, też w przypadku bagażu, czyli liczby rzeczy, które chcesz zabrać. Polecam na samotne wyjazdy bagaż podręczny – swoboda, brak bólu pleców i lekcja minimalizmu w jednym :) Lista rzeczy, które spakowałam do swojego plecaka dostępna jest tutaj.

>>> Więcej o mojej podróży dookoła świata przeczytasz tutaj.

UDOSTĘPNIJ

Facebook
Twitter
Google+
Drukuj

Martina Zawadzka, lovelajf.pl

Autorka wpisu

Trener Rozwoju Osobistego, Coach, bloger, minimalistka z pasją do podróżowania. Ulubiony kierunek podróży to Azja. Zakochała się w niej podczas podróży dookoła świata, którą zrealizowała w pojedynkę. Kiedy nie podróżuje, biega i pije zieloną herbatę. Nieustająca poszukiwaczka inspiracji i dzieląca się nią z czytelnikami.

Najnowsze wpisy

Zobacz co u mnie słychać

Copyright lovelajf.pl